Z ogromną satysfakcją informujemy, że Nawojka Eckhardt (3C) została podwójną laureatką Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego "Lukomorie". Uczennica zwyciężyła w kategorii: - "esej" - temat: Dlaczego warto uczyć się języka rosyjskiego? - "tłumaczenie" - przetłumaczenie fragmentu utworu z języka rosyjskiego na język polski. Festiwal zorganizował Międzynarodowy Instytut Kultury w Pradze.
Ogromne gratulacje!
18.05.2023
W nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce, klasa 1A bezpłatnie wybrała się do kręgielni oraz na pizzę. Warto się uczyć i chodzić do szkoły ❗️❗️❗️
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczennica naszej szkoły, Alicja Chęcińska z klasy II D, zajęła III miejsce w wojewódzkim konkursie literacko-plastycznym "Wyklejanki a'la Szymborska" ...
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO obchodzony jest na całym świecie dnia 21 lutego. W 47 LO odbyła się czwarta edycja konkursu Mistrz Języka Ojczystego.
Z radością informujemy, że Kateryna (2U) i Oleksii (3A) zostali finalistami Międzynarodowej Olimpiady z Języka Rosyjskiego. Do konkursu przygotowywał prof. Kamil Dyjankiewicz.
Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas finału!
15.02.2023
W nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce, klasa 1A bezpłatnie wybrała się na interaktywną rozrywkę - Laser Gamer. Zabawa nie miała końca. W najbliższym czasie klasa będzie mogła również za darmo wybrać się na kręgle.😀
Drodzy uczniowie, zachęcamy do wzięcia udziału w quizie. Potrzebne informacje znajdziecie klikając w link poniżej. Po przeczytaniu informacji znajdziecie link do quizu. Zachęcamy także do wzięcia udziału w konkursie na prezentację multimedialną pt. "Uważni w sieci". Prezentacja powinna zawierać minimum 7 slajdów, w tym slajd tytułowy z imieniem, nazwiskiem i klasą autora. Ostatni slajd to linki do źródeł z których korzystaliście. Pamiętajcie o netykiecie.
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że w dniu 19.01.2023 niespodziewanie odszedł od nas nasz uczeń Michał Herman Zawsze uśmiechnięty, koleżeński, chętny do pomocy. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci...
Uroczystości żałobne odbędą się w dniu 24.01.2023 (wtorek) o godz. 13.30 w kościele w Skoszewach.
17.01.2023
Informujemy, że ze względu na zmiany organizacyjne w szkole, dokonaliśmy kilku korekt w planie lekcji, które będą obowiązywały od poniedziałku 30.01.2023.
03.11.2022
I miejsce w konkursie recytatorskim „Ballady i romanse” dla naszej licealistki.
Z radością i dumą pragniemy podzielić się sukcesem naszej licealistki. W ramach projektu „Usłysz Mickiewicza”- organizowanego w województwie łódzkim przez Miejską Strefę Kultury Centrum Edukacji Kulturowej Na Żubardzkiej - odbył się konkurs recytatorski ”Ballady i romanse”.
ZBIERAMY MISIE !!! Tylko nowe (z metką) do dnia 10.11.2022. Zbiórka w sali EII52. Szczegółowe informacje u dziewczyn z klasy 1F. Zapraszamy do wspólnej zbiórki 🙂
W dniach 10-23 października 2022 roku obchodziliśmy w XLVII LO „Europejski Tydzień Kodowania”. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w ilości zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
Dnia 18 pażdziernika 2022 r. 17 uczniów naszego liceum brało udział w szkoleniu warsztatowym liderów edukacji zdrowotnej dotyczącej tematyki HIV/AIDS. Każdy uczestnik zajęć uzyskał tytuł Lidera Edukacji Zdrowotnej HIV/AIDS.
13 października 2022 roku w ramach projektu Łódź Akademicka uczniowie klas 4 wraz z nauczycielami Moniką Madaj i Anną Matusiak uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Politechniki Łódzkiej.
W dniu 14.10.2022 podczas uroczystości z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Z dumą również przedstawiamy listę nauczycieli, którzy otrzymali Nagrody Dyrektora XLVII Liceum Ogólnokształcącego:
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że dnia 11 października 2022 r. w obecności Pani Poseł na Sejm RP Małgorzaty Niemczyk oraz Prezesa Łódzkiego Szkolnego Związku Sportowego – Pana Sylwestra Pawłowskiego, odebraliśmy puchar za zajęcie I miejsca we współzawodnictwie sportowym szkół ponadpodstawowych za miniony rok szkolny.
Miło nam poinformować, że p. dyrektor Wojciech Ulatowski za zasługi w upowszechnianiu sportu i kultury fizycznej został dzisiaj odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
Gratulujemy!
11.10.2022
Wyłoniliśmy 11 Mistrzów Tabliczki Mnożenia w 47 LO.
W dniu 3 października 2022 r. Maturzystki z naszej szkoły wraz z nauczycielkami Ewą Buchowicz, Dorotą Podkowską i Dorotą Kowalczyk-Dworak, miały okazję uczestniczyć w XII Meetingu na rzecz walki z rakiem piersi i szyjki macicy ...
11 października świętujemy Szkolny Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji o 11:11 dostaniecie w wiadomości w dzienniku Librus link do wielkiego testu online, oczywiście poziom będzie ciut trudniejszy.
Wyłonimy 11 Mistrzów Tabliczki Mnożenia!
06.10.2022
61 Finały Centralnych Zawodów Strzeleckich „O Srebrne Muszkiety - 2022”. Czwartego października 2022 roku, w Tarnowie, uczennice Naszej szkoły: Maja Miller z klasy 4A, Wiktoria Olszacka oraz Aleksandra Winciorek z klasy 2D, reprezentowały XLVII LO i Województwo Łódzkie w 61 Finałach Centralnych Zawodów Strzeleckich „O Srebrne Muszkiety - 2022”.
W czwartek 29 września w naszej szkole wspólnie świętowaliśmy Dzień Kawy. Kawa, czyli źródło codziennej energii i przyjemności wielu osób. Ludzie piją ją od setek lat, dostarcza energii i uwodzi smakiem. Każdy z nas wie, że kawa jest pretekstem do spotkań i rozmów, także w literaturze.
Dnia 26 września miało miejsce w naszej szkole podsumowanie Europejskiego Dnia Języków. Z tej okazji odbył się koncert piosenek w języku angielskim i ukraińskim.
XX EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI (3-9 października 2022)
Nasza szkoła tradycyjnie przyłącza się do projektu Polskiego Towarzystwa Dysleksji. W tym roku działania przebiegać będą pod hasłem: "Przełamujemy bariery". Z tej okazji serdecznie zapraszamy uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych do udziału wIII MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS 7 I 8 SP POSIADAJĄCYCH OPINIĘ O DYSLEKSJI – MY SMALL VICTORY 2022 – ONLINEpod patronatem Polskiego Towarzystwa Dysleksji oddział w Łodzi.
Informujemy, że na stronie zamieściliśmy Deklarację na obiady Obiady będą wydawane od 19.09.2022
We wtorek 13.09 i środę 14.09 Samorząd Szkolny wraz z klasą II A organizuje KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą kupić lub sprzedać podręczniki do auli na długiej przerwie.
Serdecznie zapraszamy w czwartek 08.09.2022 rodziców wszystkich klas na pierwsze w tym roku szkolnym zebranie.
Harmonogram spotkań: 17.00 - klasy I oraz 2U 17.30 - klasy II, III, IV 18.30 - Zebranie Szkolnej Rady Rodziców - Sala konferencyjna
Harmonogram rozpoczeczęcia roku szkolnego 2022/2023: 09.00 - klasy I oraz 02U 09.30 - klasy II, III, IV Spotykamy się w amfitetrze zewnętrznym od strony Orlika. Uwaga! Uczniowie klas pierwszych podczas spotkania z wychowawcą będą pisali krótki test kompetencji z języka angielskiego w celu przyporządkowania do grup zaawansowania - prosimy zabrać długopisy!
Повідомляємо, що тепер частково доступний переклад нашого сайту українською мовою (іконка «Українська» у верхньому правому куті сторінки)
Uwaga! Zapraszamy również do odwiedzenia giełdy używanych podręczników na szkolnym profilu FB
22.06.2022
Zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. Serdecznie dziękujemy Anastasii i Jej rodzinie za wzruszającą, ale przede wszystkim pyszną niespodziankę :) Z przyjemnością informujemy, że stypendia za wyniki w nauce otrzymali:Marianna Kowlaska 1D, Natalia Borkowska 1B, Tobiasz Lis 1D, Igor Stankiewicz 3D, Filip Gajewski 3D, Oliwia Mikosik 3A, Natalia Rucińska 3A Wystąpiliśmy z wnioskiem o przyznanie stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Nawojki Eckhardt z klasy 2C.
Spektakl Koła teatralnego Katharsis Macieja Wojtyszki "Hermes przeszedł, czyli mity greckie" zajął 2 miejsce w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE im. Juliusza Komarnickiego na przedstawienie teatralne młodzieży szkół średnich😀🥰👏👏👏
Miło nam zakomunikować, że całoroczny Konkurs na Recenzję Teatralną, odbywający się w ramach działalności Koła Przyjaciół Teatru w 47 LO, został rozstrzygnięty.
Tegoroczną laureatką konkursu została Nawojka Eckhardt, uczennica klasy 2C, która napisała dwie recenzje: musicalu „Pretty Woman” (Teatr Muzyczny) oraz opery „Madame Butterfly” (Teatr Wielki).
więcej na szkolnym profilu FB
13.06.2022
Rozstrzygnięcie quizu LITERACKI MISZMASZ
W ostatni piątek zainteresowani uczniowie (25 uczennic i uczniów ) i jeden nauczyciel rozwiązywali quiz literacki. Musieli rozstrzygnąć między innymi ile wzrostu miał H. Sienkiewicz, kim z zawodu była J. Chmielewska, któremu klubowi piłkarskiemu kibicował J. Pilch czy też ustalić, absolwentką którego łódzkiego liceum jest M. Gretkowska.
więcej na szkolnym profilu FB
07.06.2022
XXIX Ogólnopolska Olimpiada Zdrowego Stylu Życia PCK-etap centralny
W dniach 3-4 czerwca 2022r. uczennica naszego liceum Laura Skreczko reprezentowała jako jedyna - nasze województwo w Finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia PCK.
Ogromny sukces Nawojki Eckhardt, uczennicy klasy IIC 47 LO, w Międzynarodowym Konkursie Literackim dla Dzieci i Młodzieży „Twórcza Polska i Polonia”. Opowiadanie zatytułowane „Tajemniczy świat Puchatków” znalazło uznanie jurorów i zapewniło Nawojce trzecie miejsce w konkursie.
Dnia 22 kwietnia 2022 r. w ramach XV Międzyszkolnego Turnieju Recytatorskiego „Poezja sercu bliska. Dialog poetów” gościliśmy uczniów szkół podstawowych: SP 4, SP 12, SP 29, SP 83, SP 114, SP 199. Uroczystego otwarcia Turnieju dokonali pan Wojciech Ulatowski oraz pani Marta Supernat – dyrektorzy XLVII Liceum Ogólnokształcącego.
Serdecznie gratulujemy Nawojce Eckhardt - naszej uczennicy klasy 2C - udziału w finale konkursu „Senat RP – jego rola i znaczenie w systemie politycznym Rzeczypospolitej Polskiej”.
Finał odbył się 8 kwietnia br. w Warszawie – w budynku Senatu RP.
Nawojka otrzymała indeks Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Życzymy dalszych sukcesów!
Sukces w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego.
„Kaligrafia jest sztuką, która poprzez tusz i narzędzie wyraża na papierze duszę słów.”
W tym roku szkolnym 4 uczennice XLVII LO uczestniczyły w etapie wojewódzkim V OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KALIGRAFICZNEGO IM. JANUSZA KORZENIOWSKIEGO.
Miło nam poinformować, że został rozstrzygnięty konkurs informatyczny na wykonanie w postaci cyfrowej plakatu związanego z Dniem Bezpiecznego Internetu, który obchodziliśmy w lutym 2022 r.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Ja Zeus, bóg bogów, wysłałem Hermesa na Ziemię, bo miałem dosyć tego, że od ponad trzech tysięcy lat wmawiacie sobie, że wszystko o nas wiecie. Ludzie myślą, że mogą o nas pisać i opowiadać światu półprawdy, podawać przekręcone informacje albo w ogóle je wymyślać. Teraz jednak mogę powiedzieć, że koniec z tym!!!
XVIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ,,CZŁOWIEK - RÓWNOWAGA -ZDROWIE"
24 marca 2022 r. uczniowie naszego liceum Laura Skreczko z klasy IIa oraz Mateusz Kostrzewa z klasy IA reprezentowali naszą szkołę w części teoretycznej międzyszkolnych eliminacji konkursu,7
Z ogromną przyjemnością informujemy, że w XXX Seminarium Uczniowsko - Studenckim na Politechnice Łódzkiej nasi uczniowie zdobyli następujące nagrody:
Julia Doliwa i Marianna Kowalska z kl 3ag -I miejsce w kategorii „Ekowynalazek” za pracę „Naturalne barwniki” Angelika Pisarkiewicz z kl. IID - II miejsce w kategorii „Plakat” za pracę „Smog” Natalia Zakrzewska- z kl. IIIC - III miejsce w kategorii „Plakat” za pracę „Czysta woda - zdrowia doda” Filip Przytuła, absolwent XLVII LO - wyróżnienie w kategorii „Poster” za pracę „Badanie pH mydeł”
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Z okazji prima aprilis 1 kwietnia 2022 roku Koło teatralne "Katharsis" zaprasza na premierę spektaklu "Hermes przeszedł, czyli mity greckie".
16.03.2022
Mamy to!!! XLVII Liceum Ogólnokształcące Mistrzem Województwa Łódzkiego Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Siatkowej Chłopców – Licealiada.
W rozegranym 16.03.2022 finale nasi panowie byli bezbłędni pokonując bez straty seta szkoły ze Skierniewic, Tomaszowa Maz. oraz Ozorkowa zdobyli złote medale i będą reprezentowali nasze województwo w Mistrzostwach Polski.
Wielkie podziękowania!!! Pani Emilii Skrzypiec i dzieciom z klasy 4b Szkoły Podstawowej nr 12 w Łodzi, które mają WIELKIE SERCA i pomagają razem z nami dzieciom z Ukrainy.
💙💛
07.03.2022
Dnia 3 marca 2022r. w siedzibie Łódzkiego Oddziału PCK odbyły się rejonowe eliminacje XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia PCK.
Miło nam poinformować, że I miejsce w Łodzi zdobyła uczennica naszego liceum Laura Skreczko z klasy IIIa, która jednocześnie będzie jedyną przedstawicielką łódzkich liceów w etapie wojewódzkim.
Wielkie gratulacje!
04.03.2022
Uczniowie naszego liceum:
• Natalia Rucińska kl. 3A;
• Igor Stankiewicz kl. 3D;
• Adam Sobczak kl. 2A;
brali udział w XIII WOJEWÓDZKIM KONKURSIE MATEMATYCZNYM IM. PROF. WŁODZIMIERZA KRYSICKIEGO ”W ŚWIECIE MATEMATYKI”, który odbył się w gmachu Politechniki Łódzkiej.
Ruszyło szkolne koło wolontariatu 47 LO i są już pierwsze konkretnie potrzebne rzeczy dla wsparcia mieszkańców Ukrainy. Zapraszamy na
facebooka
ODDAJ KROPLE SIEBIE 🩸
Nasza koleżanka Natasza Tobiasz, zachorowała w tamtym roku na białaczkę limfoplazmatyczną typu B. Potrzebujemy Waszego wsparcia!!!
11.03.2022 rok w godzinach 9-12 będziecie mogli oddać krew dla Nataszy, w ambulansie, który będzie stał na parkingu XLVII Liceum Ogólnokształcącego, przy ulicy Stanisława Czernika 1/3 w Łodzi.
Krew mogą oddać wszyscy, bez względu na jej grupę.
UWAGA!
OSOBY ODDAJĄCE KREW MUSZĄ MIEĆ SKOŃCZONE 18 LAT I POSIADAĆ DOWÓD OSOBISTY.
Osoby, które są w wieku 17 lat, również mogą oddać krew, lecz muszą posiadać zgodę obojga rodziców. Niepełnoletnie osoby, które chcą pomóc, oddają krew w Centrum Krwiodawstwa przy ulicy Franciszkańskiej 17/25 w Łodzi.
Kochani!
Nasza uczennica Natasza bardzo potrzebuje pomocy.
Bardzo na Was liczymy!!!
15.02.2022
Miło nam poinformować, że nasza uczennica Nawojka Eckhardt z klasy 2C została zakwalifikowana do etapu centralnego konkursu „Senat RP – jego rola i znaczenie w systemie politycznym Rzeczypospolitej Polskiej”.
XLVII Liceum Ogólnokształcące z brązowym medalem w Mistrzostwach Łodzi Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Siatkowej Dziewcząt.
W dniu 09.02.2022 r. w hali sportowej 47LO organizowany był turniej finałowy Licealiada w siatkówce dziewcząt. Po przebrnięciu kilkuetapowej ścieżki eliminacyjnej w czołowej czwórce znalazły się:
XLVII Liceum Ogólnokształcące ze złotym medalem w Mistrzostwach Łodzi Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Siatkowej Chłopców.
W dniu 08.02.2022 r. w hali sportowej 47LO organizowany był turniej finałowy "Licealiada" w siatkówce chłopców. Po przebrnięciu kilkuetapowej ścieżki eliminacyjnej w czołowej czwórce znalazły się:
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcamy do wzięcia udziału w szkolnym konkursie na stworzenie plakatu "Bezpieczeństwo w sieci", który należy wykonać za pomocą dowolnego programu graficznego.
Prace konkursowe należy odesłać do dnia 11.02.2022 drogą mailową na adres: m.madaj@lo47.elodz.edu.pl lub e.buchowicz@lo47.elodz.edu.pl
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po powrocie z ferii zimowych (03.03.2022 r.).
Zapraszamy!
Najlepszy Zespół Mat-Inf :)
05.02.2022
Obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych - 28 stycznia 2022
W konkursie uczestniczyło 78 uczniów. Bezbłędnie quiz rozwiązały 3 osoby, są to:
Michalak Amelia z klasy 3C
Fiszer Szymon z klasy 3D
Gajewski Filip z klasy 3D.
Wymienieni uczniowie uzyskali nagrody w postaci ocen celujących
z informatyki. Wszystkie pozostałe osoby zostały docenione za udział w konkursie dodatnimi punktami z zachowania.
Dziękujemy za zaangażowanie oraz chęć nauki przez zabawę.
Nauczyciele matematyki i informatyki😊
04.02.2022
Dnia 31 stycznia br. odbył się konkurs mitologiczny adresowany do uczniów klas pierwszych. Miło nam poinformować, że spośród 14 uczestników największą znawczynią mitologii greckiej okazała się uczennica klasy IC Edyta Urbaniak.
Miejsce 2 zajął Igor Wójkowski z klasy IA, a miejsce 3 Mieszko Porwat również z klasy IA.
28.01.2022
Drodzy Uczniowie!
Z okazji XVI edycji obchodów Dnia Ochrony Danych Osobowych zapraszamy Was do udziału w zabawie. Przed wami quiz wiedzy (łatwy😊). Zapoznajcie się z informacjami dotyczącymi zabezpieczenia Waszych smartfonów przygotowanymi przez prof. Ewę Buchowicz. Jeśli już doskonale wiecie jak to robić, to sprawdźcie swoją wiedzę, a przy okazji…
Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie Mistrz Matematyki! Jest on organizowany na nowym portalu edukacyjnym Mathematics.live, który stanowi matematyczną odsłonę Dyktanda.pl.
14 stycznia 2022 r na terenie naszej szkoły przeprowadzony został etap szkolny XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.Jak co roku nasi uczniowie chętnie brali udział w tych eliminacjach. Jednak do etapu rejonowego mogliśmy wyłonić tylko jedną osobę, która zdobyłanajwiększą liczbę punktów.Reprezentantką naszego liceum w dalszych zmaganiach z promocją zdrowiabędzie uczennica kl. IIIa Laura Skreczko.Gratulujemy i trzymamy kciuki!
08.01.2022
Konkurs plastyczno - językowy: język niemiecki.
W dniu 07.01.2022 został rozstrzygnięty konkurs plastyczno - językowy „Deutsche Idiome in Bildern” (Idiomy w interpretacji obrazowej). Konkurs zaadresowany był dla uczniów 3 klas LO.
17 grudnia 2021 roku odbyła się w naszej szkole sesja popularno-naukowa „Nauka Polska a Nagroda Nobla”. Spotkanie poświęcone było Alfredowi Noblowi i jego nagrodzie oraz noblistom w dziedzinie chemii i nauk pokrewnych pochodzenia polskiego, a także polskim uczonym, o światowej sławie, którzy niekiedy kilkakrotnie byli nominowani do Nagrody Nobla, ale nigdy jej nie otrzymali.
W związku z rozporządzeniem wprowadzającym od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 nauczanie zdalne, ulega zmianie harmonogram zakończenia pierwszego semestru.
Wystawianie ocen - do 18 stycznia.
19 stycznia - rada klasyfikacyjna.
21 stycznia - dzień wolny od zajęć dydaktycznych.
24 stycznia - rozpoczęcie drugiego semestru.
26.11.2021
Dzisiaj gościliśmy Pana Marcina Prusa – Ambasadora Akademii Siatkarskich Ośrodków Szkolnych PZPS - wspaniałego siatkarza, wielokrotnego medalistę MP i byłego reprezentanta Polski.
Pan Marcin spotkał się z klasami sportowymi tym razem nie jako zawodnik, ale jako psycholog sportu i trener mentalny.
„Poezja rzeźbi twarz świata”
Miło nam ogłosić zwycięzców VII Konkursu Poezji Wielojęzycznej „Ponad granicami”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych recytacji, dostarczyli publiczności i jurorom wzruszeń i refleksji.
12 XI 2021 r. odbył się I Kongres Samorządów Uczniowskich Szkół Średnich organizowany przez Młodzieżową Radę Miejską w Łodzi. Naszą szkołę reprezentowały Nawojka Eckhardt i Wiktoria Marciniak. Podczas debaty uczestnicy podjęli wiele bardzo interesujących i ważnych dla młodzieży szkolnej inicjatyw, o których będziemy informować na bieżąco.
22.11.2021
„Kaligrafia jest sztuką, która poprzez tusz i narzędzie wyraża na papierze duszę słów.”
Dnia 17 listopada 2021 odbył się etap szkolny V Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego. Należało przepisać i ozdobić cytat J.R.R. Tolkiena: „W każdej chwili liczy się to, kim jesteśmy i co robimy, a nie to, kim planujemy być i co planujemy robić.”
Z przyjemnością informujemy, że nasza drugoklasistka - Nawojka, zdobyła II miejsce w I Konkursie Prozy Rosyjskiej, który zorganizował Instytut Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Uczennica zaprezentowała interpretacje fragmentów utworów Wasilija Grossmana "Życie i los - ostatni list do matki" oraz Lidii Ciarskoj "Zapiski młodej gimnazjalistki".
Serdecznie gratulujemy!
W dniu 16 listopada 2021 r., w ramach obchodów Dnia Niepodległości, odbyły się w naszej szkole zawody strzeleckie Święto Niepodległości 2021.
Ponad 40 osób, rywalizowało indywidualnie w konkurencji karabinu pneumatycznego 4,5mm wyposażonego w zamknięte przyrządy celownicze.
Informujemy, że ze względu na długotrwałą nieobecność nauczyciela geografii, od 02.11.2021 nastąpią zmiany w przydziale nauczycieli oraz niewielkie korekty w planie lekcji. Prosimy o sprawdzenie zmian.
30.10.2021
W dniach 13-22 października 2021 roku obchodziliśmy w XLVII LO „Europejski Tydzień Kodowania”.
CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w ilości zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
"Akcja Menstruacja w Twojej szkole - w XLVII LO".
W bieżącym roku szkolnym dołączyliśmy do programu "Akcja Menstruacja w Twojej szkole" i otrzymaliśmy pudełka na środki menstruacyjne oraz zapas podpasek. ezpłatne środki higieniczne dostępne są w toaletach damskich ...
15.10.2021
Miło nam poinformować, że nasz Pan Dyrektor Wojciech Ulatowski otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)
14.10.2021
Dzień Nauczyciela zaczynamy od informacji, że nasz nauczyciel języka rosyjskiego p. prof. Kamil Dyjankiewicz został wyróżniony Medalem Komisji Narodowej. Gratulujemy!
151 uczniów XLVII LO przystąpiło do wielkiego testu online w ramach celebrowania Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Nasi najlepsi nagrodzeni piątkami z matematyki ...
„Jesteśmy różni, jesteśmy razem”. XLVII LO posiadające certyfikat „Szkoły
przyjaznej uczniom z dysleksją”, jak co roku, włączyło się w działania
Polskiego Towarzystwa Dysleksji.
W najbliższy wtorek, 5 października będziemy świętować Światowy Dzień
Tabliczki Mnożenia. Wszyscy uczniowie o 12.00 otrzymają na skrzynce
Librus link i przystąpią do wielkiego testu online. Wykonując najlepiej i
najszybciej zadania, wyłonimy 12 Mistrzów Tabliczki Mnożenia! Niech
moc iloczynu będzie z Wami! Nauczyciele matematyki😊
30.09.2021
Międzynarodowy Dzień Kawy
Kawa, czyli źródło codziennej energii i przyjemności wielu osób, po prostu
musi mieć swoje święto. Ludzie piją ją od setek lat, jest pretekstem do
spotkań, dostarcza energii i uwodzi smakiem. Jak i gdzie jest uprawiana
kawa? Jaka jest historia jej odkrycia? Jaki jest wzór i właściwości
kofeiny?... Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w ramach
szkolnego projektu "Z kawą przez świat", który będzie realizowany w
naszej szkole w roku szkolnym 2021/2022. I już dzisiaj z okazji
Międzynarodowego Dnia Kawy zapraszamy na filiżankę kawy i do udziału
w tym wydarzeniu :)))
28.09.2021
We wrześniu Koło ,,Fresi'' wznowiło swoją działalność. Dnia 25 września
Jego członkowie mieli okazję wziąć udział w Drzwiach Otwartych w
Alliance Francaise, gdzie zapoznali się ...
Dotarła do nas wspaniała informacja z Hiszpanii. Nasza uczennica Justyna
Potemka została Wicemistrzynią Europy Juniorów w Sportowym
Ratownictwie Wodnym w konkurencji rzut liną z holowaniem.
Gratulujemy!!!
W piątkowe popołudnie nasza maturzystka Wiktoria wzięła udział w finale Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego w kategorii: sztuka
użytkowa. Przez 2h, na żywo przed kamerkami na platformie Teams, Wiktoria tworzyła swoja pracę, którą oceni międzynarodowe jury.
Informujemy, że od 20.09.2021 (poniedziałek) w szkole będą wydawane obiady w formie cateringu. Obiady będą wyłącznie dla osób, które wypełnią deklarację i dokonają przedpłaty na podane konto. Obiady będa wydawane na długiej przerwie w auli. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu podanym w deklaracji. Deklaracja na obiady
Ostateczne wyniki matury 2021
Z przyjemnością informujemy, że zdawalność matury naszych absolwentów rocznika 2021 przedstawia się następująco:
język polski - 95,4%
matematyka - 95,4%
język angielski - 97,7%
Gratulujemy wszystkim maturzystom 2021, a przyszłym z rocznika 2022 - życzymy jeszcze lepszych wyników :)
Zmiany w Statucie szkoły
Informujemy, że na stronie zamieściliśmy ujednolicony tekst Statutu szkoły. Wprowadzone Uchwałą Rady Pedagogicznej zmiany dotyczą doprecyzowania warunków zmiany na prośbę ucznia naucznia drugiego języka obcego oraz warunków przeprowadzenia sprawdzianu dyrektorskiego.
Plan lekcji 2021/2022
Informujemy, że na stronie zamieściliśmy plan lekcji na rok szkolny
2021/2022.
Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022
Serdecznie zapraszamy naszych uczniów na inaugurację roku szkolnego, która odbędzie się 01.09.2021 (środa) wg harmonogramu:
09.00 – klasy III SP – w salach wychowawczych
09.15 - klasy III G – w salach wychowawczych
09.30 – klasy II – w salach wychowawczych
10.00 – klasy I – amfiteatr zewnętrzny, a następnie w salach wychowawczych
Uwaga!
Klasy 3BEG oraz klasy 1ABCD podczas spotkań z wychowawcami będą pisały krótki, nieoceniany test kompetencji z j. angielskiego w celu przyporządkowania do grup językowych.
Zebrania z rodzicami
Serdecznie zapraszamy rodziców na pierwsze zebrania z wychowawcami, które odbęda się 02.09.2021 (czwartek) wg harmonogramu:
17.00 – klasy I
17.15 – klasy III po G
17.30 – klasy III po SP
17.45 – klasy II
18.30 – zebranie Rady Rodziców w Sali Konferencyjnej
Uwaga!
Obecność obowiązkowa!
Procedury sanitarne od 01.09.2021
Prosimy o uważne zapoznanie się i przestrzeganie obowiązujących w naszej szkole od 01.09.2021 procedur sanitarnych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Kalendarz roku szkolnego 2021/2022
Na stronie (prawa kolumna) zamieściliśmy Kalendarz roku szkolnego 2021/2022. Po zatwierdzeniu przez Radę Pedagogiczną rocznego planu pracy, kalendarz zostanie uzupełniony o konkursy, uroczystości, wydarzenia i inne działania szkoły.
Uwaga!
Zapraszamy również do odwiedzenia giełdy używanych podręczników na szkolnym profilu FB
WYDARZENIA 2020/2021
25.06.2021
W dniu 25.06.2021 uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021. Uhonorowaliśmy najlepszych uczniów wyróżniających się m.in. w nauce, sporcie, działalności społecznej.
"Najlepszym z najlepszych" wręczono stypendia naukowe, które otrzymali:
- Weronika Wnętkowska
- Nawojka Eckhardt
- Bartosz Mysera
- Natalia Rucińska
- Oliwia Mikosik
- Łucja Ślusarz
- Julia Doliwa
- Igor Stankiewicz
- Wiktoria Kurzawska
- Patryk Walkowski
- Katarzyna Palmowska
- Zuzanna Kosińska
- Justyna Zarzycka
Ponadto Rada Pedagogiczna zawnioskowała o przyznanie stypendium Prezesa Rady Ministrów dla
Weroniki Wnętkowskiej i
Nawojki Eckhardt.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a całej społeczności szkolnej życzymy udanych wakacji! Do zobaczenia 1 września!
Łódzki Związek Koszykówki wyróżnił dwie uczennice naszej szkoły: Karolinę Marciniak oraz Julię Skoneczną za pracę społeczną na rzecz środowiska sędziowskiego.
więcej na szkolnym profilu FB
25.06.2021
Wraz z ostatnim dzwonkiem zakończyły się także obchody rocznicy urodzin Aleksandra Puszkina. Uczniowie wzięli udział w „Puszkinadzie” – mini projekcie, którego celem było przybliżenie postaci rosyjskiego romantyka.
więcej na szkolnym profilu FB
24.06.2021
Miło nam zakomunikować, że całoroczny Konkurs na Recenzję Teatralną, odbywający się w ramach działalności Koła Przyjaciół Teatru w 47 LO, został rozstrzygnięty. Jury w składzie: p. Teresa Stępniak oraz p. Hanna Karska-Buczek, zdecydowało, że tegoroczną laureatką Konkursu zostaje Nawojka Eckhardt, ...
więcej na szkolnym profilu FB
23.06.2021
W ramach programu KREATYWNA EUROPA uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w roku szkolnym 2020/2021 brali udział w testowaniu platformy edukacji filmowej The Film Corner stworzonej przez Fondazione Cineteco Italiana (Włochy) wraz z ...
więcej na szkolnym profilu FB
21.06.2021
Z przyjemnością informujemy, że Wiktoria Biegun (2 cg) została finalistką Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego w kategorii: sztuka użytkowa. Drugoklasistka stworzyła pracę dt. 60 rocznicy lotu Jurija Gagarina w kosmos, która zdobyła uznanie międzynarodowego jury.
Wiktoria znalazła się wśród 150 uczestników z 24 krajów, którzy we wrześniu zmierzą się w finale. Zwycięzca w każdej z kategorii konkursu - w nagrodę - pojedzie do Moskwy!
Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!
więcej na szkolnym profilu FB
21.06.2021
„Kaligrafia jest sztuką, która poprzez tusz i narzędzie wyraża na papierze duszę słów.” Z przyjemnością informujemy, że Khayalvizhi Dhanakoti z kl. 2A uzyskała tytuł Finalisty IV Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego.Serdecznie gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów nie tylko w dziedzinie kaligrafii! Szkolna Komisja Konkursowa: Teresa Stępniak, Hanna Karska-Buczek
więcej na szkolnym profilu FB
21.06.2021
Z ogromną radością informujemy, że prof. Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego, został uhonorowany tytułem Afirmator Ruchu Innowacyjnego, przyznanego z okazji XXXIV Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.
Gratulujemy! więcej na szkolnym profilu FB
19.06.2021
16 czerwca klasy IIA i ID uczestniczyły w zajęciach rozpoznawania rodzimych gatunków roślin. Zajęcia odbywały się w Ogrodzie Botanicznym.
15.06.2021
10 czerwca 2021 r. klasa II f uczestniczyła w zajęciach terenowych z biologii. Lekcja odbyła się w Łódzkiej Palmiarni. Uczniowie wreszcie na żywo mogli zapoznać się z bioróżnorodnością szaty roślinnej, z modyfikacjami pędów i korzeni oraz z przystosowaniami roślin do różnych stref klimatycznych Ziemi.
Kilkanaście dni wcześniej trudno było uwierzyć, że jeszcze w tym roku szkolnym będzie można uczestniczyć w "żywej" lekcji botaniki - tak potrzebnej w klasie biologiczno-chemicznej.
15.06.2021
Dnia 2 czerwca 2021 r. uczniowie naszego liceum wzięli udział w Szkolnej Olimpiadzie Promocji Zdrowia PCK. Zainteresowanie konkursem było duże, zagadnienia dotyczące profilaktyki zdrowia są zwłaszcza w dobie pandemii
niezwykle istotne, dlatego cieszymy się, że nasi uczniowie tak licznie uczestniczyli w tej olimpiadzie i zaprezentowali wysoki poziom wiedzy w tym temacie.
Laureatem konkursu został Fabian Dutkowski z klasy IIA.
Ogromne gratulacje!!!
14.06.2021
Z ogromną przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie naszej uczennicy z języka rosyjskiego! Nawojka Eckhardt (1C) zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszy Esej w Języku Rosyjskim.
Gratulujemy!
więcej na szkolnym profilu FB
10.06.2021
9 czerwca, po wielomiesięcznej nauce zdalnej, uczniowie klas 1B, 1D, 2D i 2bg wraz z wychowawcami Anną Grzegorzewską, Marcinem Augustyniakiem, Moniką Madaj i Martą Grzegorczyk mieli okazję uczestniczyć w integracyjno-rekreacyjnym spływie kajakowym.
więcej na szkolnym profilu FB
08.06.2021
W szkolnym konkursie językowo – plastycznym: „Niemieckie przysłowia w obrazach” wzięli udział uczniowie klas drugich.
Celem konkursu było zachęcenie uczniów do pogłębiania wiedzy dotyczącej przysłów w języku niemieckim.
pomysłowość oraz walory estetyczne.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Patryk Walkowski z klasy 2c
II miejsce – Igor Olczyk z klasy 2f
III miejsce – Roksana Wawrowska z klasy 2c
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy pomysłowości w sposobie zilustrowania przysłowia i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach językowych.
Prezentacja 1 Prezentacja 2 Prezentacja 3
08.06.2021
Dnia 07 czerwca 2021 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka, odbyły się w naszej szkole zawody strzeleckie. Uczniowie z SP 141 oraz XLVII LO rywalizowali w konkurencji karabinu pneumatycznego 4,5mm.
więcej na szkolnym profilu FB
02.06.2021
Nasz wspólny pierwszy wolontariat, który zaczął się w okresie pandemii i podsumowaliśmy go 1 czerwca 2021 w DZIEŃ DZIECKA w „Szukam domu na zawsze” – Justynów ul. Głowna 30.
Nauczyciele: Monika Madaj, Ewa Buchowicz.
więcej na szkolnym profilu FB
22.05.2021
W czwartek, 20.05 odbyły się w naszej szkole warsztaty „Live cooking program” w ramach projektu Erasmus+ „Back to green”. Uczestnicy uczyli się sporządzać zdrowe, pełnowartościowe posiłki w formie koktajli i sałatek, dobierali składniki i odpowiednie przyprawy, w tym zioła, które wyrosły pięknie na naszej plantacji. Ich działania były rejestrowane i na żywo mogli oglądać je nasi partnerzy ze szkoły we Francji .
Beata Batorowicz- Sebastjańska, Ewa Buchowicz, Katarzyna Sławińska, Marta Supernat
21.05.2021
W piątek 21 maja 2021 roku klasa 2D od samego rana świętują Pierwsze Urodziny Grupy Wakelet Polska.Uczniowie wraz z nauczycielami biorą czynnie udział w warsztatach “Wakelet dla ucznia”,...
więcej na szkolnym profilu FB
14.05.2021
Zaaktualizowaliśmy procedury w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 podczas uczęszczania do szkoły.
Procedury funkcjonowania w czasie epidemii
13.05.2021
Z przyjemnością informujemy, że Nawojka Eckhardt, kl. 1C, zdobyła wyróżnienie w XII Ogólnopolskim Konkursie Slawistycznym dla uczniów szkół średnich.
więcej na szkolnym profilu FB
05.05.2021
Informujemy, że na stronie zamieśliśmy nowy
plan lekcji obowiązujący od maja do końca roku szkolnego 2020/2021
27.04.2021
22 KWIETNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI Obchody Światowego Dnia Ziemi mają uświadomić wszystkim obywatelom naszego globu, jak pilne są w chwili obecnej działania na rzecz poprawy sytuacji ekologicznej na świecie.Jednym z nich jest budowanie EKO świadomości już wśród tych najmłodszych mieszkańców Ziemi... więcej na szkolnym profilu FB
27.04.2021
Dzień Świadomego Korzystania z Internetu w XLVII Liceum Ogólnokształcącym. Przystań w sieci to projekt edukacyjny, który powstał z inicjatywy Facebooka, NASK PIB i UNICEF Polska. Skierowany jest do uczniów, nauczycieli oraz innych osób związanych z edukacją i ma na celu naukę odpowiedzialnego korzystania z Internetu... więcej na szkolnym profilu FB
27.04.2021
W sobotę 10.04.2021 r. p. Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego, zorganizował na platformie ZOOM Totalne Dyktando. Wśród ponad 60 uczestników tego międzynarodowego wydarzenia z całej Polski... więcej na szkolnym profilu FB
26.04.2021
Informujemy, że w dniu 22 kwietnia 2021 odbyło się głosownanie wniosków złożonych do Budżetu Uczniowskiego 2020/2021.
Frekwencja wyniosła 45.99%
Poszczególne projekty otrzymały następującą ilość głosów:
S.01 FANROOM 47 - miejsce do odpoczynku podczas przerw przy wspólnym stole z możliwością wypicia kawy – „pokój nauczycielski dla uczniów” – 77,78%
S.02 W BIBLIOTECE - doposażenie biblioteki w tablice naukowe i lektury – 22,22%
W związku z tym zgodnie z regulaminem, dotacje z funduszu Rady Rodziców na realizację otrzymuje projekt: S.01 FANROOM 47
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że w dniu 18.04.2021 odeszła od nas po długiej chorobie, nasza uczennica Oliwia Kępka
Zawsze uśmiechnięta, koleżeńska, chętna do pomocy.
Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci...
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że w dniu 12.04.2021 odszedł od nas nagle, nasz długoletni nauczyciel wychowania fizycznego prof. Marek Sławiński
Z naszą szkołą był związany blisko dwadzieścia pięć lat. Był niezwykle lubiany przez młodzież i ceniony przez wszystkich pracowników szkoły. Odnosił wiele sukcesów jako trener strzelectwa sportowego oraz karate.
12.04.2021
Co przedstawia obraz? W jaki sposób został namalowany? Co symbolizują użyte przez artystę kolory? Tego wszystkiego miały okazję dowidzieć się klasy 2C i 2bg, które wraz z p. Martą Grzegorczyk uczestniczyły w warsztatach "Zoom na sztukę".
więcej na szkolnym profilu FB
08.04.2021
Miło nam poinformować, że wśród laureatów konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych XX Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych „Pokochaj czytanie” pod hasłem „Jestem Łódź” ...
więcej na szkolnym profilu FB
07.04.2021
31 marca 2021 r. uczniowie naszego liceum wzięli udział w warsztatach online "Popularyzacja wiedzy o energetyce jądrowej", zorganizowanych przez Stowarzyszenie Narodów Zjednoczonych w Polsce. więcej na szkolnym profilu FB
07.04.2021
Nasze uczennice znalazły się gronie laureatek VII ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy więźniarek obozu KL Ravensbrück". Julia Doliwa z zajęła I miejsce w kategorii proza i II miejsce w kategorii poezja. Recytowała frag. wspomnień obozowych Heleny Dziedzickiej "Selekcje" oraz wiersz Zofii Górskiej- Romanowiczowej "Za bramą bezlitosną".Julia Skoneczna zajęła III miejsce w kategorii poezja, wywalczyła je prezentacją wiersza Zofii Górskiej- Romanowiczowej "Nocą ucieknę...".
więcej na szkolnym profilu FB
26.03.2021
W dniu 24.03.2021 odbyło się w formie online posiedzenie Komisji ds. wniosków złożonych do Budżetu Uczniowskiego 2020/2021. Do komisji wpłynęły cztery wnioski. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej do dalszego etapu zakwalifikowano dwa wnioski:
S.01 FANROOM 47 - miejsce do odpoczynku podczas przerw przy wspólnym stole z możliwością wypicia kawy – „pokój nauczycielski dla uczniów”
S.02 W bibliotece - doposażenie biblioteki w tablice naukowe i lektury
W kolejnym etapie wnioski będą promowane przez autorów, a 13 kwietnia 2021 odbędzie się głosowanie.
Protokół z posiedzenia komisji
26.03.2021
Rywalizacja o miano największego znawcy komedii Stanisława Barei rozstrzygnięta. W miniony wtorek, tj. 23 marca br. został przeprowadzony test „Stanisław Bareja i jego komedie”. W rywalizacji wzięło udział 6 nauczycieli i 20 uczniów. Wszyscy odpowiadali na 36 pytań dotyczących samego reżysera oraz jego filmów. więcej na szkolnym profilu FB
23.03.2021
Już dziś zapraszamy do rozwiązania konkursowego testu „Stanisław Bareja i jego komedie”. Zachęcamy do udziału zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Dla najlepszych drobne upominki, a dla uczniów również punkty z zachowania.
więcej na szkolnym profilu FB
16.03.2021
12 i 14 marca obchodziliśmy dwa wyjątkowe święta związane z Królową Nauk: Dzień Matematyki i Dzień Liczby π. Z tej okazji odbyły się quizy, zabawy i konkursy. Uczniowie rozwiązywali zagadki i rebusy matematyczne.
więcej na szkolnym profilu FB
15.03.2021
Dzień Liczby Pi to święto, które obchodzone jest głównie w amerykańskich kręgach akademickich czy szkolnych. Świętowanie odbywa się 14 marca, ponieważ data kojarzy się z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi. Pamiętajmy, że data 14 marca zapisywana jest w USA jako 3.14.
Nauczyciele matematyki zapraszają do udziału w krótkim konkursie.
więcej na szkolnym profilu FB
11.03.2021
„Kaligrafia jest sztuką, która poprzez tusz i narzędzie wyraża na papierze duszę słów.”
Miło jest nam poinformować, że do trzeciego, ostatniego już etapu IV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KALIGRAFICZNEGO IM. JANUSZA KORZENIOWSKIEGO, zakwalifikowała się Khayalvizhi Dhanakoti – uczennica klasy 2A,
więcej na szkolnym profilu FB
10.03.2021
W ramach ogólnopolskiego programu Młodzi w Akcji realizowaliśmy projekt PoczytajMY – działajmy razem wokół książek.
PoczytajMy to program edukacyjny, wspierający czytelnictwo. W szkołach, bibliotekach zakładane są uczniowskie kluby czytelnicze, które zachęcają do czytania.
więcej na szkolnym profilu FB
03.03.2021
Z wielką radością informujemy, że nasza pierwszoklasistka – Nawojka, zakwalifikowała się do ogólnopolskiego finału Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego „Żywa klasyka”. W finale Nawojka powalczy o nagrodę główną – wyjazd na obóz młodzieżowy do Moskwy!
więcej na szkolnym profilu FB
24.02.2021
Zakończył się szkolny turniej w League of Legends. Miło mi poinformować, że aktualnymi mistrzami 47 LO (aż do następnego turnieju :P) są uczniowie klasy 2D:
Michał Herman, Piotr Żebrowski, Michał Janus, Rafał Pilarski, Jakub Knajsiak.
Serdecznie gratuluję i dziękuję pozostałym uczniom za udział.
film z rozgrywki na szkolnym profilu FB
23.02.2021
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO, obchodzony był na całym świecie wczoraj, tj.21 lutego 2021 roku, już po raz 21.
W naszej szkole uczciliśmy ten dzień konkursem, który wyłonić miał Mistrza Języka Ojczystego w 47 LO.
więcej na szkolnym profilu FB
19.02.2021
Miło nam poinformować, że naszej szkole przyznano wyróżnienie – Krajową Odznakę Jakości za projekt "Let's celebrate together".
Gratulujemy uczniom klas 2D i 2E, którzy przyczynili się do sukcesu. To wszystko pod kierunkiem p. Moniki Madaj.
Mamy nauczycieli na medal!
więcej na szkolnym profilu FB
18.02.2021
Dzień Kota - wyniki plebiscytu na najpopularniejszego kota 47 LO.
W środę ogarnęło Was prawdziwe szaleństwo. W Internecie (na szczęście tylko tam) rozegrała się prawdziwa kocia bitwa.
Do plebiscytu zgłoszono 40 kotów. Oddano w sumie 4440 głosów!!!!!! Wyniki zostały ustalone na podstawie ankiety, a nie “lajków” umieszczonych przy poszczególnych kotach.
Oto lista zwycięzców:
więcej na szkolnym profilu FB
11.02.2021
St. Valentine’s Day is coming.
Zbliżają się Walentynki. Mamy dla Was kilka propozycji.
1. Zapraszam wszystkich – uczniów i nauczycieli - do rozwiązania krótkiego quizu „Słynni kochankowie w literaturze, filmie i historii”. O zwycięstwie zdecyduje poprawność i czas rozwiązania zadania.
więcej na szkolnym profilu FB
10.02.2021
Z wielką radością informujemy, że dwoje naszych uczniów: Patryk i Oleksii zostało finalistami II Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego "Rosja w świecie wirtualnym".
więcej na szkolnym profilu FB
09.02.2021
Dzień Bezpiecznego Internetu w 47 LO.
Zapraszamy do krótkiego podsumowania w formie konkursu. Prosimy, aby w okienku imię wpisać swoje Imię i dwie pierwszy litery nazwiska oraz klasę.
LINK DO STRONY
07.02.2021
Kot – tajemnicza istota mająca 9 żyć, chodząca własnymi drogami.
W dniu 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji organizujemy plebiscyt na najfajniejszego kota w naszym liceum.
Zasady zabawy:
więcej na szkolnym profilu FB
07.02.2021
„Kaligrafia jest sztuką, która poprzez tusz i narzędzie wyraża na papierze duszę słów.” Dnia 02 lutego br. 4 uczennice naszej szkoły uczestniczyły w II etapie IV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KALIGRAFICZNEGO IM. JANUSZA KORZENIOWSKIEGO.
więcej na szkolnym profilu FB
04.02.2021
W dniach 26.01-03.02 roku odbyły się w naszej szkole zawody strzeleckie. Uczniowie z klas sportowych rywalizowali w konkurencji karabinu pneumatycznego 4,5 mm w pozycji stojącej oraz w pozycji leżącej.Klasyfikacja końcowa: więcej na szkolnym profilu FB
25.01.2021
Podsumowaliśmy wyniki naszych uczniów w I semestrze roku szkolnego 2020/2021.
Klasyfikacja klas: 1C - 3,86
2dg i 2E - 3,74
1A - 3,58
Dziękujemy wszystkim za ciężką pracę, a najlepszym serdecznie gratulujemy!
29.12.2020
Dnia 22 grudnia 2020 r. nauczycielki języka polskiego Bogusława Kwiatkowska i Małgorzata Socha zorganizowały szkolny Konkurs Mitologiczny. Jedenaścioro uczniów rozwiązywało test składający się z 30 pytań. Najlepsi okazali się: I miejsce Michał Ornafa IIag II miejsce Wiktoria Kurzawska IC; Wiktoria Piotrowska IB III miejsce Anna Andrzejewska IIA Gratulujemy!
08.12.2020
W ramach obchodów przypadającego 1 grudnia Światowego Dnia Walki z Aids, szkolne koło PCK zorganizowało na terenie naszego liceum Konkurs "Wiedzy o Aids i Chorobach przenoszonych drogą płciową"
Chcieliśmy tym samym zaznaczyć, że koronawirus nie jest jedyną chorobą, której należy się obawiać w dzisiejszych czasach. Kluczem do ucieczki przed nimi jest przede wszystkim świadomość, a ta wynika z wiedzy!
Laureatką konkursu została uczennica klasy C Wiktoria Kurzawska.
Gratulujemy i życzymy dalszych zwycięstw!
04.12.2020
Z wielką radością informujemy, że czworo naszych licealistów: Andrii, Mykyta, Oleksii i Kamil zostało laureatami II Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego, którą w minionym roku szkolnym zorganizował Uniwersytet Państwowy w Petersburgu.
więcej na szkolnym profilu FB
30.11.2020
Dnia 27.11.2020 roku w naszej szkole odbył się VI Konkurs Poezji Wielojęzycznej „Ponad granicami”. W tym roku po raz pierwszy w nowej formule online. Uczestnicy turnieju przygotowali filmiki z recytacjami.
Laureatami Konkursu zostali:
Recytacja w języku polskim:
I miejsce - Julia Doliwa z kl.2ag oraz Nawojka Eckhard z kl 1C;
II miejsce - Igor Olczyk z kl.2fg;
III miejsce – Kristina Visitckaia z kl.2cg.
Recytacja poezji obcojęzycznej:
I miejsce - Gabriela Porras Włóka z kl.3A;
II miejsce – Mykyta Dorohov z kl.2cg;
III miejsce - Bartosz Mysera z kl.1D.
Nagrodę Specjalną otrzymała Khayalvizhi Dhanakoti z kl.2A.
więcej na szkolnym profilu FB
23.11.2020
Z radością informujemy, że p. Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego, zdobył wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na najciekawszy scenariusz zajęć wychowawczych z wykorzystaniem nowych technologii.
więcej na szkolnym profilu FB
23.11.2020
„Kaligrafia jest sztuką, która poprzez tusz i narzędzie wyraża na papierze duszę słów.”
więcej na szkolnym profilu FB
17.11.2020
W poniedziałkowe południe uczeń klasy 1D – Bartosz Mysera, wziął udział w finale Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego, w kategorii: sztuka plastyczna.
więcej na szkolnym profilu FB
06.11.2020
W czwartkowe południe dwoje naszych uczniów - Patryk i Danylo, wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie "Zapomnij Rosiju" (Zapamiętaj Rosję).
więcej na szkolnym profilu FB
05.11.2020
Z satysfakcją pragniemy poinformować, że XLVII LO jest uczestnikiem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego organizowanego przez Urząd Ochrony Danych Osobowych p.t.: "Twoje dane - Twoja sprawa.
więcej na szkolnym profilu FB
03.11.2020
Z przyjemnością dzielimy się informacją, że w międzynarodowej akcji Totalne Dyktando z Języka Rosyjskiego – uczeń klasy 2cg – Mykyta, w kategorii: dyktando, zajął 4 miejsce!
więcej na szkolnym profilu FB
27.10.2020
Dziękujemy za udział w Europe CodeWeek. Wyróżnione osoby - Malwina Wujcik i Patryk Przybyłowicz - zasłużyły na 5 z matematyki.
więcej na szkolnym profilu FB
24.10.2020
Z lekkim opóźnieniem i niestety w naprawdę super kameralnym gronie wręczone zostały oficjalnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej p. wicedyrektor Marcie Supernat i p. prof. Hannie Karskiej-BuczekNagrody Prezydenta Miasta Łodzi.
Serdecznie gratulujemy!!!
Przy tak miłej okazji pozwolimy sobie przypomnieć, że również z okazji DEN Nagrody Dyrektora XLVII LO w tym roku otrzymali:
prof. Marcin Augustyniak
prof. Beata Batorowicz-Sebastjańska
prof. Ewa Buchowicz
prof. Kamil Dyjankiewicz
prof. Dorota Jakuszewska
prof. Ewa Krzyczmonik
prof. Monika Madaj
prof. Adam Marcinkowski
prof. Sławomira Matuszko
prof. Bartłomiej Ostrowski
prof. Joanna Pawlak
prof. Magdalena Pietrzykowska
prof. Katarzyna Sławińska
prof. Monika Szymczak
prof. Danuta Węgrowska
23.10.2020
Zapraszamy do dobrej zabawy w ramach corocznego Europejskiego Code Week zakończonej nagrodą niespodzianką.
więcej na szkolnym profilu FB
21.10.2020
W sobotę 17 października sześcioro naszych uczniów wzięło udział w Międzynarodowej Akcji „Totalne Dyktando”.
więcej na szkolnym profilu FB
20.10.2020
59 Finały Centralnych Zawodów Strzeleckich „O Srebrne Muszkiety - 2020. Uczniowie XLVII LO wywalczyli strzelając do tarczy na 50 m. III miejsce drużynowo w kraju.
więcej na szkolnym profilu FB
18.10.2020
XVIII Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji, projekt Polskiego Towarzystwa Dysleksji, obchodzony był w naszym mieście w dniach 8-14 października 2020 roku.
więcej na szkolnym profilu FB
13.10.2020
Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Bartosz Mysera z kl. 1 D podczas XXXI Mistrzostw Polski w karate tradycyjnym w kategorii Junior Młodszy zdobył brązowy medal.
Sukces jest tym cenniejszy, że dał Bartkowi przepustkę na Mistrzostwa Europy.
Gratulujemy i już trzymamy kciuki za występy na arenie międzynarodowej!
więcej na szkolnym profilu FB
13.10.2020
Code Week 2020 w 47 LO. W tym tygodniu na lekcja informatyki bierzemy udział w EU Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania.
więcej na szkolnym profilu FB
11.10.2020
Dnia 9 października 2020 r. w naszej szkole odbył się Dzień Hiszpanii, którego głównym tematem były "Tradycje i zwyczaje w Hiszpanii".
więcej na szkolnym profilu FB
06.10.2020
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w 47 LO w Łodzi przeprowadzili dla uczniów i pracowników szkoły uczniowie klas 2D i 2cg. Wyłonili zwycięzców wśród uczniów poszczególnych klas, dla których nagroda – 5 z matematyki. Gratulacje w tym roku należą się dla Pań Marty Supenat i Małgorzaty Sochy za 100% wynik.Za wspaniałą zabawę dziękują nauczyciele MATEMATYKI
więcej na szkolnym profilu FB
05.10.2020
Informujemy, że w Finałach Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, które odbywały się w Szamotułach siatkarze łódzkiej Wifamy zdobyli brązowe medale.
Jesteśmy dumni, że pośród piętnastu zawodników zespołu, aż trzynastu to nasi uczniowie klas sportowych: Kacper Jędrasik, Kacper Grzegorzewski, Kacper Łysik, Jakub Majchrzak, Alan Prądzyński, Przemysław Jóźwiak, Oliwier Pakos, Oskar Ziarkowski, Patryk Bartyzel, Igor Zwoliński, Mateusz Soboń, Mariusz Ropelski, Adrian Chojnacki.
Dodatkowo trenerem zespołu Wifamy jest nasz nauczyciel prof. Bartłomiej Ostrowski.
Jeszcze raz gratulujemy!!!
więcej na szkolnym profilu FB
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.
więcej na szkolnym profilu FB
23.09.2020
Dnia 23.09.2020 r. w ramach Szkolnych Mistrzostw Łodzi odbyły się Korespondencyjne Sztafetowe Biegi Przełajowe. Trasa biegu przebiegała wokół Górki Widzewskiej i stanowiła dystans 1000 m dla dziewcząt i 1200 m dla chłopców.
więcej na szkolnym profilu FB
20.09.2020
Informujemy, że od 21.09.2020 nastąpią drobne korekty w
planie lekcji. Prosimy o sprawdzenie zmian
W dniach 16-17.09.2020 r. na boiskach XLVII LO w Łodzi, zostały zorganizowane finały Szkolnych Mistrzostw Łodzi w koszykówce 3x3 dziewcząt i chłopców.Uczennice XLVII LO dzielnie walczyły pod koszem i zajęły IV miejsce w Łodzi.
więcej na szkolnym profilu FB
08.09.2020
OBIADY W SZKOLE
Informujemy, że od 14.09.2020 (poniedziałek) będą w szkole wydawane obiady. Osoby zainteresowane prosimy o wydrukowanie
DEKLARACJI i dostarczenie do sekretariatu do piątku 11.09.2020 do godz. 13.00. W przypadku pytań prosimy o kontakt z firmą cateringową (numer telefonu w deklaracji).
06.09.2020
Informujemy, że od 07.09.2020 będzie obowiązywał nowy, lekko skorygowany
plan lekcji. Prosimy o sprawdzenie zmian
06.09.2020
Informujemy, że na naszym
profilu FB utworzyliśmy Giełdę podręczników. Zapraszamy w szczególności klasy pierwsze i drugie po SP
30.08.2020
Informujemy, że na stronie jest juz dostępny
plan lekcji na rok szkolny 2020/2021
WYDARZENIA 2019/2020
26.06.2020
PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
20.06.2020
Miło nam poinformować, że nasz pierwszoklasista Mykyta Dorohov Pridvorov został zwycięzcą I Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego "Rosja w świecie wirtualnym", uzyskując najwyższy wynik w swojej kategorii!
W finałach startowało ponad 200 osób z całego świata, w tym czworo uczniów z naszej szkoły!
Organizatorem Olimpiady była Biblioteka Prezydencka w Sankt-Petersburgu.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
20.06.2020
Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała tytuł Szkoła w Chmurze Microsoft
04.06.2020
Uwaga - Absolwenci z ubiegłych lat zdający egzamin maturalny z j. polskiego (poziom podstawowy) zgłaszają sie do sali B.II.1 (Komisja nr 4). Przychodząc na egzaminy należy posiadać własne maseczki ochronne oraz przybory piśmiennicze i wodę. Na egzamin należy się zgłosić o godz. 08.30.
Prosimy o dokładne zapoznanie sie z poniższymi wytycznymi dla zdających związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w obliczu COVID-19. szczegóły
30.05.2020
Na stronie zamieściliśmy zasady organizacji egzaminu maturalnego 2020 - informacje dla zdających - w tym wytyczne dla zdających związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w obliczu COVID-19.
Prosimy o dokładne zapoznanie sie z dokumentem. szczegóły
Pani Dyrektor Ewie Świdzińskiej
Wyrazy głębokiego współczucia i słowa wsparcia
w tych trudnych chwilach, po stracie Męża
Składają pracownicy XLVII LO w Łodzi
15.05.2020
Z przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy list od Pani Anny Kostrzewskiej-Krejczy, w którym w imieniu wolontariuszy Klubu "Lejdis +50" serdecznie dziękuje Radzie Pedagogicznej i społeczności szkolnej 47 LO za wsparcie akcji szycia masek dla służby zdrowia.
W szczególności podziękowania należą się klasie 1 fg oraz nauczycielom pp. Sławomirze Matuszko, Hannie Karskiej-Buczek, Ewie Krzyczmonik, Beacie Gralewskiej i Dorocie Podkowskiej.
Wsparcie finansowe umożliwiło zakup tasiemek i gumy do masek, dzięki czemu „Lejdis + 50” przekazał medykom ponad 16 tysięcy maseczek.
11.05.2020
11 maja wg harmonogramu powinna rozpocząć się rekrutacja dla kandydatów do klas pierwszych na rok szkolny 2020/2021. Niestety, ze względu na sytuację epidemiologiczną termin rozpoczecia został przesunięty (najprawdopodobniej na 15 czerwca 2020).
Dzisiaj więc zamieszczamy pierwszą część odpowiedzi na Wasze pytania dotyczące naszej szkoły.
24.04.2020
Dzisiaj pożegnaliśmy trzecioklasistów. Było to wyjątkowo smutne rozstanie, bo nie mogliśmy się bezpośrednio spotkać...
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy naszym uczniom, którzy otrzymali (a raczej otrzymają w najbliższym czasie😊) wyróżnienia za swoje wyniki w nauce i/lub sporcie oraz za swoją działalność na rzecz szkoły.
- Miłosz Podkowski - najlepsze wyniki w nauce w szkole, aktywność na rzecz szkoły
- Paweł Supernat - bardzo dobre wyniki w nauce, sukcesy sportowe, aktywność na rzecz szkoły
- Artur Poteraj - bardzo dobre wyniki w nauce, aktywność na rzecz szkoły
- Karolina Matusiak - bardzo dobre wyniki w nauce, sukcesy sportowe
- Dawid Bors - dobre wyniki w nauce, sukcesy sportowe
- Bartosz Kowalski - sukcesy naukowe
- Filip Przytuła - sukcesy naukowe
- Dominik Toruniewski - sukcesy naukowe
- Oliwia Czerwińska - sukcesy sportowe
- Dawid Łajszczak - sukcesy sportowe
- Wiktoria Cieślak - sukcesy sportowe
- Jakub Szumigaj - sukcesy sportowe
- Hubert Walczak - najwyższa frekwencja
- Wiktora Woźniak - aktywność na rzecz szkoły
- Justyna Jóźwiak – aktywność na rzecz szkoły
- Michał Zabielski - aktywność na rzecz szkoły
- Wiktoria Kołodziejczyk - aktywność na rzecz szkoły
- Natalia Łabaziewicz - aktywność na rzecz szkoły
- Jakub Pacześ - aktywność na rzecz szkoły
- Marcel Zemła - aktywność na rzecz szkoły
Serdecznie dziękujemy również rodzicom
- p. Magdalenie Zemła
- p. Małgorzacie Maniarskiej
- p. Agnieszce Chmieleckiej
- p. Monice Bednarek-Wasilewskiej
- p. Annie Przytule
- p. Annie Matusiak
- p. Małgorzacie Płachcie
- p. Annie Łabaziewicz
- p. Annie Nowak
- p. Anna Ślaskiej-Sokale
- p. Monice Zabielskiej
Dzięki Państwa zaangażowaniu i pomocy udało się zrealizować wiele zadań i ciekawych inicjatyw.
24.04.2020
W związku z zakkończeniem nauki przez abiturientów naszej szkoły. Od poniedziałku 27.04.2020 obowiązuje nowy plan lekcji. Prosimy o sprawdzenie zmian. szczegółowy plan lekcji
11.03.2020
Informujemy, że w dzienniku elektronicznym Librus zamieszczony został komunikat dyrektora szkoły w sprawie zawieszonych zajęć.
10.03.2020
Zapraszamy uczniów i nauczycieli na warsztaty w dniu 11.03.2020 z udziałem Mobilnego Centrum Edukacyjnego. więcej...
05.03.2020
Dnia 21 lutego 2020 roku, w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, w naszej szkole odbyła się I edycja Konkursu "Mistrz Języka Ojczystego 2020". Miło nam zakomunikować, że tytuł "Mistrza Języka Ojczystego 2020" uzyskała uczennica klasy 2A, Aleksandra Smyka. więcej...
28.02.2020
26 lutego uczniowie klasy 1ag i biolodzy z 3A pod opieką p. dyr. Marty Supernat uczestniczyli w zajęciach „DNA staje się widoczne” na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej. Zajęcia te pokazywały technikę elektroforezy DNA, która umożliwia nam wizualizację DNA i identyfikację jego wielkości. Uczniowie bardzo zaangażowali się w prace laboratorium biotechnologicznego. Czyżby nowi studenci?
więcej...
20.02.2020
W tygodniu zakochanych w 47 LO ruszyła poczta walentynkowa.
Walentynki zbierały i dostarczały wszystkim spragnionym uczuć asystentki Kupidyna:
Maja Trafalska, Karolina Marciniak, Julia Doliwa, Nikola Światły, Marysia Kowalska...
więcej...
20.02.2020
Z przyjemnością informujemy, że uczeń naszego liceum, Daniel Marciniak z klasy 2A, otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów za rok szkolny 2019/2020. Serdeczne gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!
więcej...
17.02.2020
W dniu 17 lutego 2020 po raz pierwszy wydana została w 47 LO mLegitymacja, a nasz uczeń Michał przeszedł do historii szkoły jako pierwszy, który ją otrzymał!
16.02.2020
13 lutego w Centrum Nauczania Języka Rosyjskiego w Warszawie czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w finale 2. Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego, której organizatorem jest Uniwersytet Państwowy w Petersburgu. Chłopcy rozwiązywali zadania na podstawie powieści Elenaor Porter "Pollyanna", następnie poprzez Skype rozmawiali z wykładowcą na temat Trzech Muszkieterów. Trzymamy mocno kciuki za powodzenie naszych licealistów!
13.02.2020
Dnia 7 .02. 2020 r. w siedzibie łódzkiego Oddziału Polskiego CzerwonegoKrzyża odbyła się doroczna narada opiekunów szkolnych kół PCK, na którejkolejny raz, nasza szkoła otrzymała podziękowanie za akcje kwestarskieprowadzone przez nasze koło na terenie naszej placówki. Z tych funduszy, jużw wakacje potrzebujące dzieci łódzkie wyjadą na dwutygodniowy turnus nadmorze do Stegny, to dzięki Wam,, licznym darczyńcom ,, takie inicjatywy sąmożliwe. Dziękuję za wsparcie, dzięki którym nasze puszki są pełne i głębokowierzę, że kolejna kwesta majowa zaowocuje znów funduszami na szczytne celedla naszych łódzkich dzieci. Opiekunka szk. Koła PCK Anetta Kowalczyk.
12.02.2020
Siatkarki z brązowymi medalami!
W rozegranym w dniu 12.02.2020 r. turnieju finałowym łódzkiej Licealiady 2019/20 w piłce siatkowej dziewcząt reprezentantki 47 LO, przełamały "klątwę czwartego miejsca" i po dwóch latach stanęły wreszcie na podium. Pierwszy mecz przejdzie bez wątpienia do historii finałów - po wygraniu pierwszego seta - w drugim nasze zawodniczki przegrywały już 17:24, ale pokazały charakter i... wygrały 29:27! więcej...
11.02.2020
Siatkarze Mistrzami Łodzi!
W rozegranym w dniu 11.02.2020 r. turnieju finałowym łódzkiej Licealiady 2019/20 w piłce siatkowej chłopców reprezentanci 47 LO okazali się najlepsi. Warto wspomnieć, że byliśmy najmłodsi z całej stawki, gdyż reprezentantami byli tylko uczniowie klas pierwszych, a dodatkowo w całych rozgrywkach (pięć faz od eliminacji do finałów) nie straciliśmy ani jednego seta. więcej...
11.02.2020
Miło nam poinformować, że laureatem Ogólnopolskiego Konkursu English High Flier został uczeń klasy IIIA Dominik Toruniewski zajmując 2 miejsce w województwie łódzkim i 8 miejsce w Polsce.Drugie miejsce zajął uczeń klasy Id Igor Ciach (11 miejsce w województwie), a trzecie Sebastian Martin Schmidt z 1f (13 miejsce w województwie).Wyróżnienia otrzymali również: Wojciech Skoneczny z 1D, Karolina Sokala z IIIC, Michał Janus z 1D i Justyna Zarzycka z 1A. W województwie łódzkim w konkursie udział wzięło 767 uczniów, w kraju 9825 uczniów z 367 szkół. Gratulacje!!!
10.02.2020
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do programu mLegitymacje.
Wszystkich zainteresowanych informujemy, że w zakładace
pobierz druki znajduje się wniosek o wydanie mLegitymacji.
Dzięki mLegitymacji możesz zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To tradycyjna legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie Twojego telefonu.
Pokazując mLegitymację, potwierdzisz, że jesteś uczniem danej szkoły, skorzystasz z ulg i zwolnień.
Uwaga!
Aplikacja (przynajmniej na razie) działa wyłącznie na telefonach z systemem Android 6.0 lub wyższym
10.02.2020
Informujemy, że w głosowaniu w Budżecie Uczniowskim XLVII LO 2019/2020 zwyciężyły dwa projekty, które będą realizowane: S.01
Strefa relaksu
(miejsce do odpoczynku
podczas przerw)
S.02
Strefa rozwoju osobistego
(utworzenie sali
edukacyjno-warsztatowej)
Gratulujemy pomysłodawcom! Protokół z głosowania
05.02.2020
W czwartek, 30.01.2020, odbyło się podsumowanie realizowanej przez dwa lata innowacji pedagogicznej „Od zielnika do laboratorium”.
więcej...
05.02.2020
Międzynarodowy sukces naszych uczniów! Kamil, Nikita, Andriej i Aleksiej - nasi pierwszo- i drugoklasiści zakwalifikowali się do finału 2. Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego, której organizatorem jest Państwowy Uniwersytet w Petersburgu! Już w przyszłym tygodniu w Centrum Języka Rosyjskiego w Warszawie zawalczą o zwycięstwo w wielkim finale. Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki!
więcej...
05.02.2020
Nasz rusycysta wystąpił na konferencji w Moskwie oraz spotkał się z pisarzem! Podczas sesji, poświęconej Językowi rosyjskiemu jako obcemu, Pan Kamil Dyjankiewicz przedstawił swój wykład „Żywy język rosyjski w polskiej szkole" więcej...
23.01.2020
Informujemy, że Rada Pedagogiczna w dniu 09.01.2020 uchwaliła zmiany w Statucie (m.in. dotyczącą nieprzygotowania do zajęć po nieobecności w szkole).
Od 27.01.2020 nastąpią drobne korekty w planie lekcji
Na stronie stworzyliśmy nową zakładkę "Pobierz druki", w której zamieśliśmy m.in. przydatne wnioski i podania.
20.01.2020
W styczniu br. uczniowie klasy 2A wraz z nauczycielką języka polskiego, Hanną Karską – Buczek, odwiedzili Pałac Herbsta – oddział Muzeum Sztuki w Łodzi. W Galerii Sztuki Dawnej uczestniczyli w przedmaturalnych warsztatach, podczas których doskonalili umiejętności w zakresie analizy i interpretacji dzieła sztuki. Następnie, podczas zwiedzania pałacowych wnętrz, poznali niezwykle ciekawą historię rodziny Herbstów.
20.01.2020
Koło Przyjaciół Teatru, działające w naszym liceum, przyciąga kolejne pokolenia miłośników teatru. W pierwszym semestrze tego roku szkolnego uczniowie odwiedzili trzy łódzkie teatry: Teatr Jaracza, Teatr Wielki i Teatr Muzyczny. Zakupione 300 biletów świadczy o dużym zainteresowaniu kulturą teatralną w naszej społeczności szkolnej. Drugi semestr zainaugurujemy wycieczką do Teatru Jaracza na „Operetkę” Witolda Gombrowicza. Zapraszamy!
09.12.2019
Uczniowie klasy I cg wraz z nauczycielem języka polskiego, p. Hanną Karską-Buczek, oraz wychowawcą, p. Beatą Gralewską, dnia 5 grudnia 2019 roku wybrali się na wycieczkę do Muzeum Sztuki. więcej...
01.12.2019
Z przyjemnością informujemy, że podczas X Zimowych Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym odbywających się w Kędzierzynie-Koźlu nasza uczennica Justyna Potemka z klasy 1 D została trzykrotną Mistrzynią Polski zdobywając trzy złote medale: na 100m w pływaniu z przeszkodami, na 100 m w ratowaniu kombinowanym i na 50m z holowaniem manekina, poza tym srebro na 100m z holowaniem manekina w płetwach i brąz na dystansie 100m w kategorii ratownik. więcej...
01.12.2019
Dnia 28.11.2019 roku w naszej szkole odbył się V Konkurs Poezji Wielojęzycznej Ponad granicami. Laureatami Konkursu zostali: Recytacja w języku polskim: I miejsce - Patrycja Pietrzak z kl.1cg; II miejsce - Julia Doliwa z kl.1ag; III miejsce - Igor Olczyk z kl.1fg oraz Julia Skoneczna z kl.1ag. Recytacja poezji obcojęzycznej: I miejsce - Gabriela Porras Włóka z kl.2A oraz Khayalvizhi Dhanakoti z kl.1A; II miejsce - Mateusz Iwaszko z kl.2C oraz Kristina Visitckaia z kl.1fg; III miejsca nie przyznano. więcej...
29.11.2019
Informujemy, że działając na podstawie art. 322 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60, 949 i 2203, z 2018 r. poz. 2245 oraz z 2019 r. poz. 1287) Rada Pedagogiczna w dniu 28.11.2019 uchwaliła nowy Statut dla XLVII Liceum Ogólnokształcącego. Informację dotyczącą najważniejszych zmian prześlemy poprzez dziennik elektroniczny.
27.11.2019
Dnia 26 listopada 2019 r. w kręgielni "Król kul", zostały rozegrane Zawody Promujące Kulturę Fizyczną szkół ponadgimnazjalnych w kręgle.Uczennice XLVII LO uzyskały bardzo dobry wynik w eliminacjach i awansowały do ścisłego finału, w którym wywalczyły V miejsce w Łodzi! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za świetną zabawę i życzymy sukcesów. więcej...
27.11.2019
W dniach 18-21 listopada w Moskwie odbył się finał Międzynarodowego Konkursu Talentów Pedagogicznych "Pogłębiaj wiedzę", w którym udział wziął p. Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego. Nasz pedagog znalazł się w zaszczytnym gronie 25 finalistów (sponad 100 zgłoszonych osób) z 17 krajów. więcej...
24.11.2019
Dnia 20 listopada 2019 roku w Klubie Nauczyciela odbyło się spotkanie członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Dysleksji, podczas którego podsumowano tegoroczne łódzkie obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji, objęte Honorowym Patronatem przez Panią Prezydent Hannę Zdanowską. Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za aktywne włączenie się w obchody XVII ETŚD. Pogratulowano nam bogatej oferty ciekawych i kreatywnych działań na terenie szkoły. Podczas spotkania przewodnicząca PTD podkreśliła, że byliśmy jedyną szkołą ponadpodstawową w Łodzi, która aktywnie włączyła się w obchody XVII ETŚD. Zespół do spraw dysleksji, działający na terenie 47 LO – Szkoły Przyjaznej Uczniom z Dysleksją, kieruje gorące podziękowania do Dyrekcji,Nauczycieli, Rodziców i Uczniów zaangażowanych w ten projekt.
23.11.2019
Dnia 14 listopada 2019 roku w ramach obchodów Dnia Niepodległości, odbyły się w naszej szkole zawody strzeleckie „Święto Niepodległości 2019”.
Nasi panowie nie byli zbyt gościnni i w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęli całe podium.
więcej...
15.11.2019
Dnia 14 listopada br. uczniowie klasy IIC wraz z nauczycielką Małgorzatą Sochą uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Muzeum Pałac Herbsta, które jest oddziałem Muzeum Sztuki w Łodzi. Dotyczyły one analizy i interpretacji dzieła malarskiego. Jest to tradycyjnie jeden z etapów przygotowań przedmaturalnych. W czasie zajęć uczniowie zadawali szereg pytań, które, jak podkreśliła pracownica muzeum, świadczyły o ich kreatywnym podejściu do odczytywania dzieł malarskich.
więcej...
15.11.2019
Z ogromną satysfakcją informujemy, że p. Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego, został finalistą Międzynarodowego Konkursu Talentów Pedagogicznych.
Podczas wielkiego finału, który odbędzie się w dniach 18-21 listopada w Moskwie, nasz rusycysta zaprezentuje swój projekt edukacyjny: "Innowacyjne nauczanie języka rosyjskiego jako obcego". Trzymajmy kciuki!
więcej...
13.11.2019
Dnia 7 listopada 2019 roku uczniowie klas maturalnych: 3A i 3C wraz z nauczycielkami, Katarzyną Sławińską i Hanną Karską-Buczek, uczestniczyli w warsztatach "Maturalnie to sztuka", podczas których poznawali tajniki analizy dzieła plastycznego.
Przedmaturalną powtórkę uprzyjemniło zwiedzanie wnętrz Pałacu Herbsta - oddziału Muzeum Sztuki, na terenie którego odbyły się warsztaty.
więcej...
07.11.2019
W dniu 6.11.2019 rozpoczęliśmy w naszej szkole realizację projektu czytelniczo-językowego READING BROADENS MY MIND. Pierwszym działaniem była wizyta w szkolnej bibliotece anglojęzycznej League of Books. Uczestniczki projektu zapoznały się z księgozbiorem, zasadami wypożyczania książek oraz wybrały sobie lektury. Następnie odbyły się warsztaty językowe "How to write a review" czyli "Jak napisać recenzję". Teraz czekamy na pierwsze recenzje i wrażenia po lekturze książek w języku angielskim.
07.11.2019
Warsztaty w Teatrze Arlekin prowadzone 05.11.2019 r. przez Monikę Tomczyk dla uczniów należących do Koła Teatralnego Katharsis.
więcej...
04.11.2019
Z inicjatywy samorządu szkolnego dniu 31 października odbył się w naszym liceum konkurs na najstraszniejsze przebranie halloweenowe. Wybór najlepszego stroju był tak trudny, że jury postanowiło nagrodzić 4 osoby. Dziękujemy za zabawę.
więcej...
W przeddzień Wszystkich Świętych grupa uczniów z klasy IIC wraz z nauczycielkami B. Kwiatkowską i M. Sochą odwiedziła znajdujące się na cmentarzach przy ul. Lodowej i Przybyszewskiego groby byłych pracowników naszej szkoły. Młodzież zapaliła znicze na mogiłach pedagogów, których nie miała już okazji poznać osobiście.
22.10.2019
18 października do naszej szkoły przyjechał Anton Somin - lingwista z Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie, który dla uczniów naszej szkoły poprowadził zajęcia językowe.
więcej...
18.10.2019
Klasa I E uczestniczyła 16.10.2019 r. w zajęciach, dotyczących poprawności frazeologicznej w języku polski, na Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego.
więcej...
17.10.2019
16 października podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca uczniowie klas 1D, 1cg i 1fg 47 LO brali udział w biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo–oddechowej przez jak największą ilość osób.
Punktualnie o 12:00, przez kolejne 30 minut wspólnie zrobiliśmy ogromną rzecz dla promowania nauki pierwszej pomocy.
więcej...
14.10.2019
W dniu 14 października 2019 obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej.
Podczas uroczystości podziękowano wszystkim pracownikom za ich trud i zaangażowanie w pracę na rzecz naszej szkoły.
Tradycyjnie wręczone zostały Nagrody Dyrektora Szkoły, które otrzymali: nauczyciel biologii, wicedyrektor szkoły prof. Marta Supernat, nauczyciele matematyki – prof. Danuta Węgrowska, prof. Beata Gralewska, prof. Monika Madaj, prof. Adam Marcinkowski, nauczyciele wychowania fizycznego – prof. Agnieszka Wołoszyn, prof. Maciej Woźniak, prof. Marek Sławiński, prof. Jacek Galicki, nauczyciel języka niemieckiego – prof. Małgorzata Stosio, nauczyciel języka polskiego -prof. Marta Grzegorczyk, pedagog szkolny – prof. Magdalena Pietrzykowska.
Gratulujemy!
04.10.2019
Miło nam zakomunikować, że uczeń klasy IIA, Daniel Marciniak, podczas czwartkowej gali (10.10.2019) w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego za wybitne osiągnięcia w nauce, pracę w wolontariacie, a także międzynarodowe sukcesy w olimpiadach z języka rosyjskiego został uhonorowany stypendium Stowarzyszenia Pomocy Szkole i tym samym znalazł się w gronie 28 stypendystów z Łodzi i województwa łódzkiego.
Ogromne gratulacje dla Daniela, a także Jego Rodziców!
Życzymy dalszych sukcesów!
więcej...
X Meeting na rzecz walki z rakiem piersi i szyjki macicy. więcej...
03.10.2019
Dnia 26 września 2019 r. w obecności Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi - Pana Marcina Gołaszewskiego, Dyrektora Wydziału Sportu UMŁ – Pana Marka Kondraciuka oraz Prezesa Łódzkiego Szkolnego Związku Sportowego – Pana Sylwestra Pawłowskiego, odebraliśmy puchar za zajęcie II miejsca we współzawodnictwie sportowym szkół gimnazjalnych za miniony rok szkolny. więcej...
02.10.2019
W dniu 26.09.2019 gościliśmy w naszej szkole niezwykłych gości. Odwiedzili nas rugbiści z reprezentacji Australii. więcej...
30.09.2019
W dniach 24-25.09.2019 r. na boiskach XLVII LO w Łodzi, zostały zorganizowane finały Mistrzostw Łodzi w koszykówce 3x3 dziewcząt i chłopców. więcej...
29.09.2019
W dniu 26 września tradycyjnie świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. więcej...
27.09.2019
W dniach 23-24.09.2019 r. pierwsze klasy były na wycieczce integracyjnej w ośrodku wypoczynkowym ZHP "Nadwarciański Gród" w Załęczowie Wielkim. więcej...
24.09.2019
Pragniemy poinformować, że uczniowie klasy 2 C Mateusz Iwaszko i Patryk Wasilewski zostali zakwalifikowani do tegorocznej edycji projektu Uniwersytetu Łódzkiego " Zdolny uczeń - Świetny student". więcej...
12.09.2019
Miło nam poinformować, że nasza trenerka p. prof. Agnieszka Wołoszyn zdobyła Wicemistrzostwo Świata Masters w Siatkówce Halowej w zawodach rozgrywanych w dniach 10-15.09.2019 w Pucku.
Gratulujemy!
więcej...
12.09.2019
Nabór do koła teatralnego "Katharsis". Zapraszamy. więcej...
15.09.2019
Ze względu na konieczność wprowadzenia zmian organizacyjnych, dokonane zostały korekty w planie lekcji. Zmiany obowiazują od 16.09.2019 (poniedziałek). Prosimy o sprawdzenie planu lekcji.
12.09.2019
W dniu 11.09.2019 w ramach projektu kolumbijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Dyplomacja Sportowa" nasza szkoła gościła młodzieżową drużynę siatkarek z Fortul (Arauca). W spotkaniu naszych uczniów z siatkarkami uczestniczył m.in. Dyrektor Wydziału Sportu UMŁ p. Marek Kondraciuk, a prowadziła je w języku hiszpańskim nasza uczennica pochodząca z Wenezueli - Gabrysia Porras-Włóka. Opiekunem spotkania była p. prof. Joanna Pawlak. więcej...
12.09.2019
11.09.2019 r. uczniowie klasy II B 47 LO w Łodzi wraz p. prof. Moniką Szymczak, w ramach Festiwalu Czterech Kultur, uczestniczyli w warsztatach dotyczących wielokulturowości Łodzi w Centrum Dialogu. więcej...
01.09.2019
WYDARZENIA
Na stronie zamieściliśmy plan lekcji oraz terminarz - harmonogram wydarzeń na rok szkolny 2019/2020, a także Statut wraz ze zmianami uchwalonymi przez RP w dniu 30.08.2019.
01.09.2019
Z satysfakcją informujemy, że Narodowa Agencja Programu Erasmus+ pozytywnie zaopiniowała i wsparła finansowo wniosek nauczycieli naszej szkoły, którzy pod kierunkiem p. Katarzyny Sławińskiej przygotowali projekt edukacyjny Back to Green - zmiana kultury żywienia sposobem na poprawę życia Europejczyków.
Oznacza to, że w latach 2019-2021 uczniowie XLVII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi będą brali udział w spotkaniach z ekspertami, warsztatach, pracy na międzynarodowej platformie edukacyjnej eTwinning, wycieczkach, zajęciach językowych i biologicznych, pracy na Europass, a przede wszystkim… w bezpłatnej wymianie międzynarodowej ze szkołą College de la Cote Blanche we Francji. W najbliższych dniach lider projektu wraz z pozostałymi współtwórcami – p. wicedyrektor Martą Supernat oraz pp. Joanną Pawlak i Ewą Buchowicz przekażą Wam szczegółowe informacje dotyczące realizacji i udziału w zadaniu.
28.08.2019
ZAPROSZENIE
Ks. Przemysław Góra - nowy proboszcz parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego - serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w mszy św. inaugurującej nowy rok szkolny, która odbędzie sie 02.09.2019 o godz. 8.00.
WYDARZENIA 2018/2019
13.06.2019
Nasze zawodniczki Ewa Rajkowska i Dominika Kołodziejczyk zostały Mistrzyniami Województwa Łódzkiego w Licealiadzie w Siatkówce Plażowej.
Gratulujemy!
Opiekunowie: Agnieszka Wołoszyn, Wojciech Ulatowski.
Fotogaleria
06.06.2019
Reprezentacja Naszego Liceum rywalizowała w Szkolnych Mistrzostwach Łodzi w siatkówce plażowej dziewcząt.
Nasze zawodniczki: Ewa Rajkowska i Dominika Kołodziejczyk zdobyły 1 miejsce, równocześnie awansując do finału Województwa Łódzkiego.Z kolei para: Barbara Niewiadomska i Wiktoria Cieślak po emocjonującej walce zajęły miejsca 5-6.
Reprezentacja 47 LO zajęła 1 miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Gratulujemy!
Opiekunowie: Agnieszka Wołoszyn, Wojciech Ulatowski.
Fotogaleria
27.02.2019
23 stycznia, reprezentacja Naszego Liceum powtórzyła zeszłoroczny sukces.
Uczennice klas sportowych wywalczyły IV miejsce w finale Licealiady Szkolnych Mistrzostw Łodzi w piłce siatkowej.
Sandra Holak 1B
Barbara Niewiadomska 1B
Klaudia Nowak 1B
Natalia Pietrzak 1B
Wiktoria Cieślak 2B
Apolonia Łobodzińska 2B
Karolina Matusiak 2B
Dominika Kołodziejczyk 3B
Ewa Rajkowska 3B
Serdecznie Gratulujemy!
Opiekun: Agnieszka Wołoszyn, Wojciech Ulatowski, Maciej Woźniak.
Fotogaleria
07.12.2018
W dniu 5 grudnia 2018 r. na strzelnicy KS. Dziesiątka LOK w Łodzi, odbyły się wojewódzkie zawody strzeleckie "Ustrzel Gwiazdkę 2018" w konkurencji karabinu pneumatycznego 4,5 mm wyposażonego w zamknięte przyrządy celownicze - 20 strzałów (5 próbnych + 20 ocenianych).
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie ZSO nr 8 w składzie:
- Ewelina Pokora 3B
- Oliwia Toma 3c
- Paweł Maciejec 3c
- Szumigaj Jakub 2B
- Piotr Maciejec 3c
zajęli I miejsce w klasyfikacji drużynowej, wyprzedzając Zespół Szkół Geodezyjno-Technicznych oraz Zespół Szkół Rzemiosła.
Wyniki klasyfikacji indywidualnej:
Młodzicy:
I miejsce - Oliwia Toma 3c
II miejsce - Paweł Maciejec 3c
III miejsce - Piotr Maciejec 3c
IV miejsce - Zuzanna Kowalczyk 3c
Juniorki:
I miejsce - Ewelina Pokora 3B
VII miejsce - Monika Janowska 2B
Juniorzy młodsi:
III miejsce - Jakub Szumigaj 2B
IV miejsce - Dawid Łajsczak 2C
15.11.2018
Dnia 13 listopada 2018 roku w ramach obchodów Dnia Niepodległości, odbyły się w naszej szkole zawody strzeleckie „Święto Niepodległości 2018”.
Ponad 140 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pod kierunkiem nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 pp. Ewy Buchowicz, Ewy Żebrowskiej-Zych, Macieja Woźniaka oraz Marka Sławińskiego, rywalizowało w konkurencji karabinu pneumatycznego 4,5mm.
Patronat nad zawodami objął Łódzki Związek Strzelectwa Sportowego, który ufundował nagrody dla najlepszych strzelców.
Ogromną atrakcją zawodów były pokazy składania i rozkładania broni bojowej, konkursy oraz szkolenia, prowadzone przez instruktorów strzelnicy TOP SHUT. Najlepsi otrzymali vouchery upominkowe.
Równocześnie podczas zawodów odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli wychowania fizycznego wszystkich typów szkół: „Strzelectwo - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2018”. Koordynatorem spotkania z nauczycielami był p. Maciej Matczak – doradca ŁCDNiKP.
Klasyfikacja końcowa:
Szkoły ponadgimnazjalne (juniorzy):
Dziewczęta
I miejsce – Ewelina Pokora kl. 3B
II miejsce – Oliwia Czerwińska kl. 2A
III miejsce – Monika Janowska kl. 2B
Chłopcy:
I miejsce – Jakub Szumigaj kl. 2B
II miejsce – Paweł Supernat kl. 2A
Gimnazja oraz Szkoły Podstawowe kl. VII – VIII (młodzież)
Dziewczęta:
IV miejsce – Zuzanna Kowalczyk kl. 3c
Chłopcy:
I miejsce – Paweł Maciejec kl. 3c
II miejsce – Piotr Maciejec kl. 3c
III miejsce – Krzysztof Sieruta kl. 3c
31.10.2018
W ostatnich dniach października na terenie „Orlika” XLVII LO odbywały się rozgrywki w piłce nożnej dziewcząt w ramach upowszechniania sportu.
Organizatorem zawodów był MSZS oraz XLVII LO.
Uczennice naszego liceum wywalczyły IV miejsce, a wystąpiły w składzie:
Ola Staniszewska 3b
Julia Drabińska 3b
Julia Gabara 3b
Natalia Rutkowska 3b
Natalia Fic 3b
Karolina Maćkiewicz 2b
Natalia Kowalska 1b
Patrycja Łebzuch 1b
Marta Baranowska 1b
Sandra Holak 1b
Ola Miłosz 1c
Wiktoria Maliszewska 1c
27.09.2018
Dnia 25 września 2018 r. odbyło się w naszej szkole Sportowe Podsumowanie Roku Szkolnego 2017/2018.
Gośćmi prezes Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego Grażyny Ostojskiej i dyrektora ZSO nr 8 Wojciecha Ulatowskiego byli: prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, poseł Małgorzata Niemczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak oraz Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Marek Kondraciuk.
Podczas uroczystości podsumowano wyniki współzawodnictwa sportowego, a najlepszym wręczono puchary i dyplomy.
Wśród nagrodzonych szkół znalazło się Publiczne Gimnazjum nr 35. Specjalne podziękowania otrzymała także nasza szkoła za aktywny udział i pomoc w organizacji współzawodnictwa międzyszkolnego we współpracy z MSZS.
Uroczystość Sportowego Podsumowania Roku Szkolnego 2017/2018 została zorganizowana przez Ewę Żebrowską – Zych, Ewę Buchowicz oraz uczniów XLVII LO z klas 1B, 2A i 2B.
11.09.2018
Szanowni Państwo, zaledwie kilka dni po rozpoczęciu roku szkolnego siatkarki naszej szkoły zrobiły miłą niespodziankę. Uczennice 35 Gimnazjum i 47 LO, zdobyły brązowy medal w Wojewódzkim Finale Orlikowej Ligi Mistrzów w piłce siatkowej dziewcząt. Turniej objęty, honorowym patronatem marszałka województwa łódzkiego, odbył się w sobotę 8 września 2018r. w Bełchatowie.
Szkołę reprezentowały:
Basia Niewiadomska, Jula Jęcek, Martyna Wójtowicz, Kasia Białek, Martyna Płaczek, Wiktoria Cieślak, Weronika Krzyczkowska, Joasia Jasiaczyk, Jula Wenerska
Opiekun: Ewa Żebrowska-Zych i Zbigniew Skupień
FOTOGALERIA
WYDARZENIA 2018/2019
W dniach 26-27 czerwca w Instytucie Słowiańszczyzny Wschodniej w Olsztynie p. Kamil Dyjankiewicz wraz z p. dr Eleną Dudiną z Uniwersytetu w Samarze wygłosili wykład "Totalne dyktando jako socjokulturowy fenomen: doświadczenie Rosji i Polski". więcej
7.06.2019 r. w Sali Senatu UŁ odbyło się uroczyste zakończenie II edycji programu "Zdolny uczeń świetny student” organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Nasi uczniowie Paweł Supernat i Bartosz Kowalski realizowali swoje projekty na Wydziale Chemii UŁ - jako jedyni w języku angielskim.
więcej
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Rosyjskiego oraz 220. rocznicy urodzin Aleksandra Puszkina (6 czerwca) nasi drugoklasiści napisali Międzynarodowe Dyktando im. A. Puszkina, którego organizatorem jest Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny w Moskwie.
więcej
W dniach 20-24.05.2019 r. uczniowie klas trzecich gimnazjum i pierwszych liceum wyjechali na Zieloną Szkołę w Kotlinę Kłodzką. Pełen wrażeń wyjazd należał do niezwykle udanych i na długo pozostanie w pamięci uczestników Zielonej Szkoły. Opiekunowie wycieczki: Hanna Karska-Buczek, Teresa Stępniak, Sławomira Matuszko, Adam Marcinkowski
więcej
Z wielką radością informujemy, że nasz licealista Daniel Marciniak został uhonorowany specjalną międzynarodową nagrodą "Za miłość do języka rosyjskiego"! To szczególne wyróżnienie przyznał Państwowy Uniwersytet w Petersburgu, a pierwszoklasista znalazł się w gronie 15 osób na świecie, którzy zaszczycili tego tytułu! To bardzo duże osiągnięcie naszego wychowanka, tym bardziej, że języka rosyjskiego zaczął się uczyć w naszej szkole od zera. Składamy ogromne gratulacje dla Daniela, a także dla jego nauczyciela, p. Kamila Dyjankiewicza, który niewątpliwie zaraził naszego ucznia swoją pasją do języka rosyjskiego!
Źródło wyników
Uczniowie 35 Gimnazjum i 47 Liceum Ogólnokształcącego w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Od zielnika do laboratorium” pojechali w kwietniu na wycieczkę do Bydgoszczy. więcej
29 kwietnia 2019 pożegnaliśmy się z klasami trzecimi...
Jeżeli porcelana to wyłącznie taka
Której nie żal pod butem tragarza lub gąsienicą czołgu,
Jeżeli fotel, to niezbyt wygodny, tak aby
Nie było przykro podnieść się i odejść;
Jeżeli odzież, to tyle, ile można unieść w walizce,
Jeżeli książki, to te, które można unieść w pamięci,
Jeżeli plany, to takie, by można o nich zapomnieć
gdy nadejdzie czas następnej przeprowadzki
na inna ulicę, kontynent, etap dziejowy
lub świat
Kto ci powiedział, że wolno się przyzwyczajać?
Kto ci powiedział, że cokolwiek jest na zawsze?
Czy nikt ci nie powiedział, że nie będziesz nigdy
w świecie
czuł się jak u siebie w domu? (Stanisław Barańczak)
Będziemy tęsknić...
więcej
25 kwietnia odbyła się uroczystość podsumowująca Totalne dyktando z języka rosyjskiego, którą zorganizował i poprowadził p. Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel naszej szkoły. Uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz upominki książkowe, zaś zwycięzcy cenne nagrody. Po części oficjalnej zagrał polsko-rosyjski zespół Samokhin Band. Muzycy w iście koncertowy nastrój wprawili wszystkich przybyłych gości, którzy śpiewali i świetnie się bawili razem z artystami. galeria zdjęć
Z wielką radością informujemy, że p. Kamil Dyjankiewicz - nauczyciel języka rosyjskiego w naszej szkole, zdobył 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie na najlepszy scenariusz zajęć: "Aksjologiczna lekcja języka rosyjskiego".
więcej
Uczniowie klasy 2C wzięli udział w projekcie czytelniczym Szkolnej Biblioteczki Wydawnictw z Języka Angielskiego League of Books. W miesiącach od stycznia do marca zadaniem ich było przeczytanie jednego z uproszczonych tekstów literackich tzw. readersa i rozwiązanie zadań dotyczących treści, leksyki oraz gramatyki poszczególnych rozdziałów. Bardzo dziękuję uczestnikom.
Najlepsze prace wykonali:
1. Karolina Sokala
2. Rafał Pielarz
3. Konrad Goszczyński
Nie ma wątpliwości, że jest to pierwszy krok do coraz bieglejszego czytania w języku angielskim. Zachęcam uczniów z innych klas do wzięcia udziału w projekcie.
Katarzyna Sławińska.
Zwycięzcy projektu czytelniczego pod patronatem Szkolnej Biblioteczki Wydawnictw z Języka Angielskiego League of Books: Karolina Sokala, Rafał Pielarz i Konrad Goszczyński, uczniowie klasy 2C.
Organizator i opiekun: mgr Katarzyna Sławińska.
Kolejny wielki sukces naszych uczniów podczas XXIX Seminarium Uczniowsko- Studenckiego "PROBLEMY OCHRONY ŚRODOWISKA "organizowanego przez Wydział Inżynierii Procesowej
i Ochrony Środowiska PŁ.
I miejsce w kategorii „Plakat”- Patryk Walkowski, uczeń klasy 3a
II miejsce w kategorii „Poster”- Filip Przytuła, uczeń klasy 3A,
Wyróżnienie w kategorii „Film”-Oliwia Bobińska, uczennica klasy IA
Wyróżnienie w kategorii „Eko-wynalazek”- Julia Doliwa i Marianna Kowalska, uczennice klasy 3a Gratulacje!
Sławomira Matuszko, Anna Kruk-Zielińska, Anetta Kowalczyk
więcej
21.03.2019 r. w naszej szkole z okazji Dnia Nowych Technologii w Edukacji odbyły się warsztaty. Gościliśmy starszego wizytatora z Łódzkiego Kuratorium Oświaty pana Piotra Patorę oraz szóstą klasę ze Szkoły Podstawowej nr 199. Wszyscy super się bawili podczas programowania robotów Lego Mindstorms, zajęć z e-sportu, rozwiązywania zadań z kodami QR czy angielskich testów w chmurze.
Zapraszamy w przyszłym roku.
więcej
W naszej szkole otwarta została gotowalnia czyli specjalne pomieszczenie (toaletka) do poprawienia makijażu, do któej wstęp mają wyłącznie prawdziwe damy. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z materiałów w Dzienniku Łódzkim i Radiu ESKA
więcej
Nasze liceum zostało partnerem Totalnego dyktanda, corocznej akcji edukacyjnej o zasięgu międzynarodowym. Akcja odbywa się cyklicznie, w jednakowym czasie w dziesiątkach miast Rosji i świata. Celem jest umożliwienie każdemu z uczestników sprawdzenia swojej wiedzy w zakresie języka rosyjskiego oraz podniesienie kultury pisania. W tym roku Totalne dyktando odbędzie się 13 kwietnia (pierwszy raz w Łodzi), a jego koordynatorem jest p. Kamil Dyjankiewicz. Zapraszamy serdecznie do udziału!
więcej
7 marca w Centrum Nauczania Języka Rosyjskiego w Warszawie odbył się finał I Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego jako Obcego. Wśród finalistów z Polski znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: Aleksiej Bondarenko /3b/ oraz Daniel Marciniak /1A/. Podczas finału uczniowie zmagali się z testem leksykalno-gramatycznym, odpowiadali na pytania na podstawie obejrzanej bajki, a także rozmawiali przez Skype z wykładowcą z Instytutu Języka Rosyjskiego w Petersburgu. Teraz czekamy na wyniki. Gratulacje!
więcej
W dniu 5 marca w naszej szkole odbyły się tradycyjne ostatki. Uczniowie i nauczyciele przebrali się w różne stroje. Uczeń którego przebranie zostało najlepiej ocenione przez jury otrzymał jako nagrodę słodycze oraz Glejt Ostatkowy, zwalniający go w dowolnym momencie z pytania na lekcji lub kartkówki. Nagrodę otrzymała Ola Staniszewska z klasy III A
więcej
1 marca w naszym liceum odbył się "Dzień Dresa". Uczniowie i nauczyciele, którzy tego dnia ubrali się w dresy, mogli liczyć na dobrą zabawę.
więcej
Międzynarodowy sukces naszej drugoklasistki! Z wielką satysfakcją informujemy, że Elwira Halustova została laureatką Międzynarodowego Projektu: „Baśnie Kryłowa. Poczytajmy razem”. Wystąpienie uczennicy weszło w międzynarodowe wydanie książki, poświęcone przypadającej 13 lutego 2019r. 250 rocznicy narodzin rosyjskiego baśniopisarza Iwana Kryłowa. Książkę będzie można wkrótce obejrzeć na kanale Youtube.
GRATULACJE!
Link do źródła
Międzynarodowy sukces naszego ucznia! Pierwszoklasista - Daniel Marciniak /1A/ zakwalifikował się do finału I Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego jako Obcego! Finał odbędzie się w marcu br. w Warszawie. Organizatorem konkursu jest Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego w Petersburgu.
Gratulacje!
Przedstawienie prezentacji multimedialnych w ramach innowacji pedagogicznej „Od zielnika do laboratorium”.
więcej
W dniach 14-25 stycznia gościmy w naszej szkole studentki z Indonezji. 90 uczniów bierze udział w zajęciach warsztatowych. Studentki Evelyn i Metta w bardzo ciekawy, interaktywny, multimedialny sposób opowiadają o swoim kraju, uczą podstaw języka, tańców narodowych, kulinariów, a przede wszystkim przekazują wiedzę przez gry i zabawy.
Z przyjemnością informujemy, że nasza drugoklasistka - Elwira Halustova zakwalifikowała się do etapu rejonowego L Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Rosyjskiego! Etap rejonowy odbędzie się w Instytucie Filologii Rosyjskiej UŁ w dniach 2-3 marca.
Gratulacje!
06.02.2019
Uczniowie klasy IA wraz z nauczycielem języka polskiego, Hanną Karską-Buczek, pod koniec stycznia wybrali się na wycieczkę do Muzeum Sztuki. W zmodernizowanym budynku XIX-wiecznej tkalni, czyli w ms2, uczestniczyli w warsztatach dotyczących analizy dzieła sztuki, podczas których nie tylko poznawali sekrety odczytywania dzieła plastycznego, ale także sami mogli być twórcami. Pani Agnieszka prowadząca warsztaty pochwaliła młodzież za kreatywność oraz zachęciła do obcowania ze sztuką i rozwijania wyobraźni.
04.02.2019
W ramach realizacji projektu „Tajemnice mydła” wynikającego z założeń innowacji pedagogicznej „Od zielnika do laboratorium”, uczniowie klas I i II LO przygotowali i przedstawili prezentacje multimedialne tematycznie związane z projektem.
Autorzy oraz zaproszeni goście mieli możliwość poszerzenia wiedzy o historii mydła, metodach otrzymywania, rodzajach oraz zastosowaniu w różnych dziedzinach życia.
Nie zabrakło również wystąpienia o wodzie, jako środowisku aktywności mydeł.
Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy.
Autorzy innowacji: Sławomira Matuszko, Marta Supernat, Hanna Karska - Buczek, Adam Marcinkowski
16.01.2019
Plebiscyt „Człowiek roku 2018”.
Zachęcamy do głosowania na nauczyciela naszej szkoły, p. Kamila Dyjankiewicza, który został nominowany w kategorii: Działalność społeczna i charytatywna. Kapituła doceniła wkład w życie lokalnej społeczności, a w szczególności za zaangażowanie w pracę oświatową i popularyzowanie języka rosyjskiego.
Link do głosowania
14.01.2019
Uczniowie 47 LO Paweł Supernat i Miłosz Podkowski - zespół JUST A LIE grali
w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Łodzi. Było nas dużo
Łódzcy Budowlani AHE i my.
11.01.2019
Z przyjemnością informuję, że laureatką Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego English High Flier została uczennica klasy 2C naszego liceum Julia Kulczycka.
Julia zajęła I miejsce w województwie łódzkim oraz III miejsce w Polsce. Gratulacje!!!
W kategorii III klas gimnazjalnych zwycięzcą został uczeń klasy 3b Igor Ciach (6 miejsce w województwie).
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wiosennej odsłony konkursu.
22.12.2018
Dnia 14.12.2018 w siedzibie Łódzkiego Oddziału Okręgowego PCK odbył się etap rejonowy XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Zycia PCK. Uczeń XLVII LO z kl. III A Filip Przytuła został zdobywcą III miejsca. Gratulacje.!
20.12.2018
"Gdy Boże Narodzenie się zbliżało, niebo i piekło zawrzały
I dwie narady się odbyły: anielska i diabelska w jednej chwili..."
Tak rozpoczęły się jasełka "1:0 dla Nieba", które 18.12.2018 r. i 19.12.2018 r. dla całej społeczności ZSO nr 8 w Łodzi wystawiali członkowie Koła Teatralnego "Katharsis".
Rodzice, ale także nasi absolwenci oraz mieszkańcy Widzewa będą mieli jeszcze możliwość obejrzenia spektaklu
10.01.2019 r. o godz. 17.00. FOTOGALERIA
17.12.2018
Dnia 12.12.2018 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu językowo - plastycznego pt. " Ja- fuer die deutsche Sprache"/ "Tak - dla nauki języka niemieckiego".
Celem konkursu było pokazanie w sposób plastyczny, dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego i zachęcenie młodzieży do zainteresowania się krajami niemieckojęzycznymi, jak i samym językiem Goethego.
Przy ocenianiu prac konkursowych brano pod uwagę kreatywność, estetykę, precyzję wykonania, czytelność przekazu oraz zgodność z hasłem konkursu.
Decyzją jury najlepszą pracę wykonał Patryk Walkowski z kl.3a;
II miejsce zajęły Małgorzata Cynarska i Agata Wiśniak z kl.3A;
III miejsce - Daria Morawska kl.3A.
Serdecznie gratuluję zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu!
Małgorzata Stosio - n-el języka niemieckiego
13.12.2018
Z przyjemnością informujemy, że w dniu 12.12.2018 Panie Anna Kruk-Zielińska i Anetta Kowalska za szczególne zasługi dla NSZZ Solidarność w dziedzinie oświaty i wychowania otrzymały Złotą Odznakę Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.
Gratulujemy!
09.12.2018
W tym roku w ramcah Świątecznego worka obfitości odbyło się szereg imprez: dekoracyjne składanie serwetek oraz ubieranie choinki, warsztaty plastyczne, kiermasz ksiązek i świątecznych rozmaitości, koncert, manufaktura świątecznych mydełek, programowanie choinki, kawiarenka wiedeńska i inne. FOTOGALERIA
09.12.2018
03.12.2018 r. członkowie Koła Teatralnego " Katharsis", biorący udział w pilotażowym cyklu spotkań MŁODZIEŻOWA GRUPA EKSPERTÓW, uczestniczyli w warsztatach w Teatrze Arlekin w Łodzi.
Warsztaty teatralne (ruchowo-muzyczno-plastyczne) prowadzone przez Panią Monikę Tomczyk inspirowały do ruchu i budowania opowieści. Podczas zabawy uczestnicy eksplorowali dany ruch i tworzyli graficzny scenariusz z zapisem ruchowych sytuacji. Warsztaty bazowały na naturalnej aktywności, uczyły doświadczać różnorodności w ruchu, obserwować siebie i wykorzystywać prostą strukturę do tworzenia wypowiedzi scenicznej. FILM I FOTOGALERIA
08.12.2018
W dniach 3.12.-4.12. w Soczi odbyło się V Międzynarodowe Forum Pedagogiczne dla nauczycieli języka rosyjskiego jako ojczystego i obcego. Wśród ponad 400 pedagogów z 20 krajów i 80 regionów Rosji był również p. Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego w naszej szkole. Tegorocznym tematem spotkania była: "Norma językowa. Rodzaje i problemy". Podczas dwudniowego pobytu w rosyjskim kurorcie pedagodzy uczestniczyli w licznych panelach dyskusyjnych, okrągłych stołach i warsztatach, które w szczególności dotyczyły sposobów nauczania języka rosyjskiego jako ojczystego i obcego na różnych etapach edukacji. Integralną częścią Forum był program konkursowy, podczas którego uczestnicy prezentowali swoje programy autorskie. W tegorocznej edycji do ścisłego finału weszło ponad 40 projektów, wśród których był projekt naszego rusycysty: Innowacje w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego. Podczas 20 minutowego wystąpienia p. Kamil Dyjankiewicz przedstawił innowacyjne rozwiązania, które każdego dnia stosuje na swoich lekcjach. Wykład naszego pedagoga został przyjęty entuzjastycznie, czego efektem była chęć wymiany doświadczeń.
07.12.2018
Dnia 5 grudnia 2018 roku w Klubie Nauczyciela odbyło się spotkanie członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Dysleksji, podczas którego podsumowano tegoroczne łódzkie obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji, objęte Honorowym Patronatem przez Panią Prezydent Hannę Zdanowską. Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za aktywne włączenie się w obchody XVI ETŚD. Pogratulowano nam bogatej oferty ciekawych i kreatywnych działań na terenie szkoły. Podczas spotkania przewodnicząca PTD podkreśliła, że byliśmy jedyną szkołą ponadpodstawowa w Łodzi, która aktywnie włączyła się w obchody XVI ETŚD.
Zespół do spraw dysleksji, działający na terenie ZSO nr 8, kieruje gorące podziękowania do wszystkich nauczycieli zaangażowanych w ten projekt.
01.12.2018
Dnia 30.11.2018 roku odbył się w ZSO nr 8 IV Konkurs Poezji Wielojęzycznej Ponad granicami.
Laureatami Konkursu zostali:
Recytacja w języku polskim:
I miejsce - Julia Doliwa z kl.3a;
II miejsce - Artur Brochman z kl. IIA;
III miejsce - Oliwia Czerwińska z kl. IIA.
Recytacja poezji obcojęzycznej:
I miejsce - Wiktoria Kołodziejczyk z kl. IIA;
II miejsce - Weronika Halustova z kl. IIIa oraz Mateusz Iwaszko z kl.IC;
III miejsce - Elwira Halustova z kl. IIC oraz Katarzyna Kulmatytska z kl.3c.
Nagrodę Publiczności otrzymała Oliwia Czerwińska z kl.IIA.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom za udział w Konkursie. Zwycięzcom gratulujemy!
Gorące podziękowania kierujemy także do Oskara Marczaka i Oliwii Bobińskiej z kl. IA za prowadzenie Konkursu oraz Jakuba Paczesia z kl. IIA za obsługę techniczną imprezy.
Organizatorzy:
Hanna Karska-Buczek - n-el języka polskiego
Teresa Stępniak - n-el języka polskiego
Ewa Krzyczmonik - n-el języka angielskiego
Joanna Klimkiewicz - logopeda z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4 w Łodzi
29.11.2018
Uczennica klasy IA naszego liceum, Aleksandra Smyka, uzyskała wyróżnienie w XXI Wojewódzkim Konkursie Poetyckim, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. K.K. Baczyńskiego w Ozorkowie.
Nagrodzony wiersz Oli został zamieszczony w tomiku poezji Latarnie nadziei, wydanym w nakładzie 120 egzemplarzy na podsumowanie konkursu.
Serdecznie gratulujemy młodej poetce i życzymy dalszej owocnej pracy twórczej!
29.11.2018
W dniach 19 - 24 listopada 2018 roku nasza Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją, jak co roku od szesnastu lat, włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Jest to projekt Polskiego Towarzystwa Dysleksji, mający na celu uświadomienie społeczeństwu, czym jest dysleksja i z jakimi problemami borykają się osoby nią dotknięte. Stara się on także propagować różne formy pomocy uczniom z dysleksją. W tym roku obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbywały się pod hasłem: Matematyczne inspiracje. Chciano w ten sposób zwrócić uwagę, że uczniowie z dysleksją mają także problemy z nauką przedmiotów ścisłych. Na terenie naszej szkoły koordynatorem działań ETŚD był Zespół do spraw dysleksji. Jak co roku przybliżone zostały sylwetki słynnych dyslektyków, przeprowadzono tematyczne warsztaty, konkursy: Mistrz Kaligrafii 2018/2019 oraz My Small Victory, odbyły się lekcje, a także spotkanie z rodzicami poświęcone problematyce dysleksji. Propagowano również program edukacyjno-terapeutyczny Ortograffiti jako wsparcie dla osób z dysleksją.
Dnia 22 listopada 2018 roku gościliśmy na terenie naszej szkoły uczniów dyslektycznych oraz ich nauczycieli z czterech widzewskich szkół podstawowych: SP 12, SP 33, SP 37 oraz SP 199.Zorganizowaliśmy dla naszych gości warsztaty, następnie uczniowie obejrzeli prezentację o słynnych osobach z dysleksją. Gościem specjalnym naszej szkoły w tym dniu była pani Teresa Wejner-Jaworska - przewodnicząca łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji.Nauczyciele zaangażowani w działania ETŚD: p.Beata Gralewska, p.Sławomira Matuszko, p.Joanna Pawlak, p.Marta Grzegorczyk, p. Hanna Karska-Buczek, p.Danuta Węgrowska, p.Monika Madaj, p.Magdalena Pietrzykowska, p.Dorota Jakuszewska, p.Ewa Żebrowska-Zych, p.Beata Batorowicz-Sebastjańska, p.Adam Marcinkowski serdecznie dziękują wszystkim uczniom ZSO nr 8 oraz zaproszonym gościom za zaangażowanie podczas działań warsztatowych i mile spędzony czas.
23.11.2018
Dnia 20 listopada 2018 roku na terenie naszej szkoły odbył się cykliczny konkurs dla uczniów dyslektycznych MISTRZ KALIGRAFII 2018/2019.
Z przyjemnością informuję, że laureatami konkursu zostali następujący uczniowie:
W kategorii gimnazjum:
-I miejsce: Alicja Staniucha z klasy III a,
-II miejsce: Michał Samulczyk z klasy IIId,
-wyróżnienia: Bartosz Marciniak i Dawid Pietrowski z klasy IIId.
W kategorii liceum:
-I miejsce: Wiktoria Woźniak z klasy II B,
-II miejsce: Elwira Halustova z klasy II C,
-III miejsce: Miłosz Wasilewski z klasy II C
-wyróżnienia: Bartosz Kowalski z klasy II A i Sadika Al-Fakeh z klasy II B.
Wszystkim uczniom dziękuję za udział w konkursie. Serdecznie gratuluję zwycięzcom, którzy dzisiaj, 22 listopada 2018 roku, podczas uroczystego podsumowania Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami.
Organizator:
Hanna Karska-Buczek
21.11.2018
W niedzielę, 18 listopada 2018 roku, w Muzeum Miasta Łodzi odbyło się podsumowanie programu ŁÓDZKIE OBLICZA NIEPODLEGŁEJ, realizowanego od maja do listopada 2018 roku w naszym mieście przez Muzeum Miasta Łodzi i instytucje z nim współpracujące. Nasza szkoła także została zaproszona do tego programu. Od maja 2018 roku realizowaliśmy projekt edukacyjny ODKRYWAMY STARY CMENTARZ PRZY ULICY OGRODOWEJ. ŁÓDZCY BOHATEROWIE NIEPODLEGŁEJ.
Podczas uroczystej gali, wśród zaproszonych gości zaleźli się też reprezentanci ZSO nr 8: pani dyrektor Marta Supernat, pani Beata Gralewska - nauczyciel matematyki oraz pani Hanna Karska-Buczek - nauczyciel języka polskiego, koordynatorki projektu na terenie ZSO nr 8. Zaproszeni na galę goście mogli obejrzeć wystawę plakatów wykonanych w ramach działań projektowych przez naszych uczniów oraz zapoznać się z prezentacją przedstawiającą występ uczniów z klasy 3a 35 Gimnazjum oraz IA i IC 47 LO, który miał miejsce w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego dnia 18 października 2018 roku. Nasza szkoła otrzymała od pana Cezarego Pawlaka, reprezentującego Muzeum Miasta Łodzi, gorące podziękowania za zaangażowanie i wzorową realizację projektu, dzięki któremu uczniowie poszerzyli swą wiedzą o łódzkich bohaterach Niepodległej.
RELACJA W TVP 3
17.11.2018
16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji nasza drugoklasistka Elwira wzięła udział w kolejnym projekcie międzynarodowym, który realizowany jest w naszym liceum we współpracy ze szkołami zza Wschodniej granicy. Tym razem nasza uczennica złożyła w języku rosyjskim życzenia. W tak ważnym dla wszystkich dniu Elwira życzyła szacunku dla wolności innych ludzi, ich myśli, opinii oraz sposobów życia.
Film można obejrzeć TUTAJ
14.11.2018
13 listopada uczniowie klasy II A wraz z wychowawcą p. M. Augustyniakiem odwiedzili Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Tematem zajęć było ludobójstwo omówione na przykładzie wydarzeń z 1915 roku dotyczących eksterminacji Ormian.
Wysłuchaliśmy historii narodu, którego jedyną winą było to, że istniał i swoim istnieniem zaprzeczał wizji jednolitego etnicznie Imperium Osmańskiego. Historii pełnej niezawinionego cierpienia i bezimiennych grobów. Historii zapomnianej, koniecznej do przypominania. Pretekstem do jej opowiedzenia była wystawa: Drzewo życia, drzewo pamięci. 1915-2018, przedstawiające historię prześladowań Ormian.
14.11.2018
9 listopada w ramach obchodów rocznicowych odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w naszej szkole niezwykły koncert. Uczniowie klas III LO, II A, IIIa przygotowali pod kierunkiem p. Marcina Augustyniaka przedstawienie liryczno-muzyczne. Przy wypełnionej gośćmi sali wybrzmiały najpopularniejsze pieśni patriotyczne, recytowano wiersze a całość uświetnił swym koncertem zespół akordeonowy absolwentów Łódzkiej Szkoły Muzycznej im. A. Tansmana.
Występ dostarczył obecnym wielu wzruszeń i emocji. Zaangażowanie naszych uczniów zostało docenione kilkuminutową owacją publiczności i wieloma ciepłymi słowami, wypowiadanymi ze sceny przez naszych gości. Był to piękny, pełen emocji i wzruszeń wieczór, zakończony ogniskiem przy którym odczytano apel poległych.
Po oficjalnych uroczystościach wszyscy goście zostali zaproszeni na okolicznościowy tort niepodległościowy.
FOTOGALERIA
31.10.2018
6 października rozpoczął się Europejski Tydzień Kodowania i będzie trwał do 21.10. Jak co roku, również nasza szkoła bierze w nim udział.
Ale czym właściwie jest kodowanie? Okazuje
się, że to nauka przyszłości i choć brzmi bardzo poważnie, to może być równie dobrze cudowną zabawą...
Nasi uczniowie zmierzyli się zakodowanymi zadaniami z matematyki jak i również z programami Code Combat i Scratch 3.0.
Opiekunowie: Monika Madaj, Beata Gralewska, Ewa Buchowicz, Ewa Żebrowska Zych, Adam Marcinkowski, Danuta Węgrowska, Magdalena Jakuszewska, Paulina Banasiak.
29.10.2018
27 X uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w Rajdzie z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości organizowanym przez oddział PTTK – Łódź -Polesie i SP 199. Po pokonaniu pierwszej trudności związanej z dotarciem na start, rozpoczęliśmy marsz trasą, której przystanki związane były z tematyką rajdu. Odwiedziliśmy Cmentarz Wojenny w Wiączyniu Dolnym, gdzie zapaliliśmy znicze na mogiłach żołnierzy poległych w I wojnie światowej, a p. Augustyniak bardzo ciekawie opowiedział o Bitwie Łódzkiej. Następnie jesiennym Lasem Wiączyńskim doszliśmy do Mileszek, gdzie na cmentarzu są kwatery żołnierzy z I wojny światowej. Po dotarciu na metę w SP 199 wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych, a uczniowie z sześciu szkół uczestniczyli w konkursie historycznym. Pierwsze miejsce ex-aequo zdobył nasz uczeń z IIA LO, Marcel Zemła, któremu gratulujemy.
21.10.2018
Dn.18.10.2018 r. uczniowie ZSO nr 8 gościli w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego na podsumowaniu działań edukacyjnych związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasza szkoła została zaproszona przez Pana Cezarego Pawlaka do projektu ODKRYWAMY STARY CMENTARZ W ŁODZI - BOHATEROWIE NIEPODLEGŁEJ w ramach programu realizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi ŁÓDZKIE OBLICZA NIEPODLEGŁEJ.
Projekt realizowany był przez uczniów klasy IA i IC XLVII LO oraz klasy IIIa Gimnazjum nr 35. Młodzież zgłębiała historię ojczyzny, śledząc losy łódzkich bohaterów, którzy spoczęli na Starym Cmentarzu w Łodzi. Efekty pracy prezentowali przed zaproszonymi gośćmi w Muzeum Miasta Łodzi.
Serdeczne podziękowania skierowane są do wszystkich, którzy wspierali działania projektowe, a w szczególności do Pana Dyrektora Wojciecha Ulatowskiego oraz Pani Dyrektor Marty Supernat za patronowanie naszym działaniom, do Pani Beaty Gralewskiej za pomoc w realizacji zadań projektowych,do Pani Małgorzaty Walkowskiej i Pani Teresy Stępniak za pomoc w przygotowaniu uroczystego podsumowania, do Pana Marcina Augustyniaka za konsultacje historyczne, do Łucji Ślusarz z kl.3a za oprawę muzyczną oraz Jakuba Paczesia z klasy 2A za obsługę techniczną imprezy.
Uczniom pracującym przy projekcie dziękuję za ogromnego zaangażowanie i niezwykłe emocje, które ukazali podczas uroczystego podsumowania, godnie reprezentując ZSO nr 8.
Koordynator projektu: Hanna Karska-Buczek
18.10.2018
Z satysfakcją pragniemy poinformować, że ZSO nr 8 im. Stanisława Staszica jest uczestnikiem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego organizowanego przez Urząd Ochrony Danych Osobowych p.t.: "Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli".
Ideą Programu jest propagowanie wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności wśród uczniów i nauczycieli poprzez kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw w obszarze prywatności i danych osobowych.
Program jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.
Koordynator programu - Ewa Buchowicz
Szkolni koordynatorzy: Ewa Zych, Adam Marcinkowski
16.10.2018
Z przyjemnością informujemy, że nasza drugoklasistka, Elwira Halustova, wzięła udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelnictwa pod hasłem: "Czytajmy. Niech wszyscy czytają". Celem projektu, którego organizatorem jest Szkoła Średnia №1 z miejscowości Skidel na Białorusi, jest propagowanie czytelnictwa oraz znalezienie dla siebie ulubionej książki. Nasza uczennica ma swoją ulubioną lekturę, którą jest powieść Fiodora Dostojewskiego "Idiota". Rekomendacje Elwiry można obejrzeć klikając rekomendacja. Życzymy przyjemnego oglądania:)
14.10.2018
13 października odbył się „XXIX Rajd Jesieni” w którym uczestniczyli uczniowie 35 gim i XLVII LO pod opieką p. Doroty Podkowskiej i p. Marty Supernat. Wspomagani piękną pogodą wędrowaliśmy z Łodzi do Aleksandrowa leśnymi szlakami prowadzącymi między innymi obok rezerwatu przyrody „Torfowisko Rąbień”. Mogliśmy podziwiać śródlądowe wydmy, zagajniki i przede wszystkim piękno jesiennej polskiej przyrody.
14.10.2018
Zgodnie z tradycją XLVII LO, w dniach 10-11 października, odbyła się wycieczka integracyjna dla klas I. Załęcze Wielkie było miejscem, gdzie uczniowie klas I zostali przyjęci w poczet społeczności XLVII LO.
Organizatorem otrzęsin była Pani Ewą Buchowicz wraz z klasa II B.
Zadaniem każdej klasy I było przygotowanie części programu wycieczki. Klasa IA wspólnie z klasą IC przygotowała grę terenową, a klasa IB rywalizację sportową.
Była świetna zabawa i sportowa rywalizacja, aby stać się pełnoprawnym uczniem naszego liceum. Na zakończenie odbyło się uroczyste podsumowanie. O nagrody zadbały, Pani Sławomira Matuszko oraz Pani Hanna Karska-Buczek. Dyplomy dla uczestników i osobiste certyfikaty przygotowała Pani Ewa Zebrowska-Zych, a Pan Maciej Woźniak zadbał o oprawę muzyczną.
Pogoda i humory dopisały😊 Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wesołą i kulturalną zabawę.
Kierownik wycieczki: Pani Sławomira Matuszko
Wychowawcy:
Pani Ewa Buchowicz
Pani Hanna Karska-Buczek
Pan Maciej Woźniak
Pani Ewa Zebrowska-Zych
14.10.2018
08.10.2018 r. w 47 LO w Łodzi po raz kolejny przebywali z wizytą uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły w Izraelu. Spotkanie najlepiej może podsumować e-mail, który otrzymaliśmy od ich opiekunki po tym spotkaniu:
We are back in Israel now, after a meaningful journey in Poland. One of the highlights of the visit, as indicated by our students, was meeting with you. We had a great time and I believe that such encounters will help us build a better world.
Thank you so much, and please give our best regards to your director and amazing stuff, who took part in making it such a successful meeting. Hope you will come and visit us soon:)
Best regards - Efrat
Opiekun projektu: Monika Szymczak
08.10.2018
W sobotę, 29 września 2018 roku, uczniowie klasy IA i IC naszego liceum wzięli udział w grze edukacyjnej, która odbyła się w ramach ogólnołódzkiego projektu Łódzkie Oblicza Niepodległej, realizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi. Miejsce gry było dość nietypowe, bo Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej. Uczniowie, podczas rozwiązywania zadań, poznawali bohaterów, którzy wnieśli wkład nie tylko w odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale także w jej utrwalanie. Podsumowanie gry i wręczenie nagród odbyło się w siedzibie organizatora, czyli w Pałacu Izraela Poznańskiego.
Opiekunowie projektu:
Hanna Karska-Buczek
Beata Gralewska
01.10.2018
Dnia 1 października uczennice klas 1B, 2B i 3A wraz z nauczycielkami Ewą Buchowicz, Ewą Żebrowską-Zych i Martą Grzegorczyk miały okazję uczestniczyć w IX Meetingu na rzecz walki z rakiem piersi i szyjki macicy. Dziewczęta zdobyły wiedzę na temat przyczyn, objawów, biologii, diagnostyki i aspektów psychologicznych raka piersi oraz raka szyjki macicy, dowiedziały się również, jak o siebie dbać, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, miały okazję spotkać kobiety, które wygrały walkę z chorobą nowotworową. Ciekawym urozmaiceniem konferencji były ćwiczenia praktyczne na fantomach piersi przygotowujące do świadomego samobadania.
Gośćmi i wykładowcami meetingu byli m.in.: prof. dr hab. n. med. Marek Zadrożny – kierownik. Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi ICZMP, prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińska - specjalista chirurg Oddział Chirurgii Onkologicznej Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi ,dr n. med. Wojciech Ordon oraz Katarzyna Grabowska – aktorka Teatru Powszechnego w Łodzi.
02.10.2018
W dniu 28 września 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki.
Uczniowie klasy 1A LO przeprowadzili krótki test z tabliczki mnożenia, w którym wszyscy chętnie uczestniczyli.
Klasyfikacja medalowa:
1.Wojciech Ulatowski
2. Jarosław Milczarek
3. Hanna Karska - Buczek
4. Kamil Dyjankiewicz
5. Beata Gralewska
6. Marcin Augustyniak
7. Monika Danielak
Gimnazjum
1. Jakub Burzyński
2. Dominik Krupiak
3. Michał Serwatka
4. Mateusz Fajst
5. Oleksii Bondarenko
6. Patrycja Kasińska
7. Patryk Szteleblak
8. Klaudia Sztajnkowska
9. Oliwia Matczak
10. Łucja Ślusarz
11. Katarzyna Palmowska
12. Agnieszka Siudek
13. Roksana Wawrowska
14. Patryk Olejniczak
15. Martyna Lewandowska
16. Julia Sobczak
17. Julia Doliwa
18. Mateusz Mozer
Liceum
1. Martyna Golańska – 1C
2. Julia Kołoszczyk – 3B
3. Aleksandra Staniszewska – 3B
4. Aleksandra Wankiewicz – 3B
5. Oskar Banaszek – 3B
6. Michał Wróblewski – 3B
7. Julia Drabińska – 3B
8. Weronika Grzegorczyk – 3B
9. Anastasia Prydvorova – 2A
10. Marcel Zemła – 2A
11. Juliusz Nowak – 2A
Życzymy dalszych sukcesów
Nauczyciele Matematyki
01.10.2018
W zeszłym tygodniu p. Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego i wychowania do życia w rodzinie, odwiedził siedzibę Dziennika Łódzkiego. Nasz rusycysta spotkał się z dziennikarzem i udzielił wywiadu na temat swojej wizyty w Moskwie. A oto efekt tego spotkania:
link ze spotkania
01.10.2018
26 września, odbyła się kolejna edycja Europejskiego Dnia Języków Obcych.
W imieniu organizatorów (klasy 2C z wychowawcą) pragnę serdecznie podziękować naszym Gościom, czyli wszystkim uczniom klas III gimnazjum oraz prowadzącym zajęcia: paniom Beacie Batorowicz i Joannie Pawlak oraz uczniom:
- z klasy 2C: Karolinie Sokali - prezentacja o wymianie uczniowskiej z Francją, Julii Kulczyckiej i Elwirze Halustovej - prowadzące kącik języka japońskiego, Kacprowi Tomczakowi - niezastąpionemu konferansjerowi i wspomagającego wraz z Pauliną Żabicką zabawę w kalambury oraz Konradowi Goszczyńskiemu, Adrianowi Kacprzakowi, Wojtkowi Kaczmarkiewiczowi, Krystianowi Kaczorowskiemu, Dawidowi Łajszczakowi,Wiktorii Miszteli, Rafałowi Pielarzowi, Bartkowi Stoleckiemu, Sandrze Szypszak, Miłoszowi Wasilewskiemu
- z klasy 2A - Natalii Reniec i Arturowi Poterajowi za pomoc w prezentacji plakatów o tematyce sportowej.
Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili i poczęstunek każdemu smakował.
Do zobaczenia za rok!!!
15.09.2018
Z dyplomem w ręce i z bagażem doświadczeń! Właśnie powrócił z kilkudniowej wizyty w Moskwie p. Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego, który (jako jedyny polski nauczyciel) odebrał tytuł laureata XVIII Międzynarodowego Konkursu Puszkinowskiego dla nauczycieli-rusycystów. Uroczysta ceremonia nagrodzenia pedagogów odbyła się w Białej Sali Urzędu Miasta Moskwy.
W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział delegacje z 23 krajów świata, w tym m.in. z Tadżykistanu, Francji, Indii, a nawet Afganistanu. Tematem pracy konkursowej był esej: „Język rosyjski bez sankcji. Profesjonalizm czy odwaga potrzebne są współczesnemu nauczycielowi-rusycyście”. W swojej pracy nasz nauczyciel przedstawił sytuację języka rosyjskiego w Polsce oraz problemy, z jakimi boryka się każdego dnia (m.in. mała ilość materiałów do nauki, spadek popularności języka w kraju).
Podczas kilkudniowej wizyty w Moskwie p. Kamil Dyjankiewicz przeszedł również w Instytucie Puszkina kurs podwyższający kwalifikacje zawodowe „Język rosyjski
w globalnej przestrzeni” (aktualne problemy). Podczas wielogodzinnych zajęć nauczyciel zapoznał się m.in. z nowymi podręcznikami oraz ciekawymi metodami nauczania języków obcych.
Melodią z piosenki „Egzaminy wkrótce się kończą” rozpoczęła się zaś wizyta w Szkole Ogólnokształcącej nr 1500 w Moskwie im. Puszkina. P. Kamil Dyjankiewicz uczestniczył w innowacyjnych lekcjach otwartych oraz zapoznał się możliwościami, jakie daje społeczności szkolnej elektroniczna karta. Podczas spotkania z moskiewskimi nauczycielami dyskutowano również o możliwości organizacji międzynarodowej wymiany młodzieży i nauczycieli.
Pan Kamil Dyjankiewicz odwiedził redakcję Gazety Rosyjskiej, głównego organizatora konkursu, w której zapoznał się z trudną pracą dziennikarza, udzielił także wywiadu jednemu z nich.
Podczas pobytu w Moskwie nasz rusycysta uczestniczył w bogatym programie kulturalnym, zwiedzając m.in. Plac Czerwony, Kreml, obejrzał także przedstawienie „Pies na sianie” w Teatrze Satyry i Narodowe Show Rosji – balet „Kostroma”.
Jak podaje nasz nauczyciel – „to był wspaniały wyjazd, który na długi czas pozostanie w mojej pamięci. Nowe znajomości zaś staną się początkiem wieloletniej przyjaźni”.
ARCHIWUM 2017/2018
25.06.2018
22 czerwca pożegnaliśmy kolejny rok szkolny. Uczniowie klas drugich 35 gimnazjum i pierwszych oraz drugich 47 Liceum Ogólnokształcącego zebrali się w na uroczystości w sali gimnastycznej, aby odebrać zasłużone nagrody i świadectwa i w pełni zasłużenie rozpocząć upragnione wakacje.
Wszystkim życzymy wspaniałych wakacji i do zobaczenia 3 września :)
25.06.2018
Przedstawienie "Jeden dzień z życia ucznia 47 LO w Łodzi" zostało przygotowane przez Koło Teatralne "Katharsis". Zaprezentowano je podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2017/ 2018.
Opiekun: Monika Szymczak
25.06.2018
Z wielką satysfakcją informujemy, że p. Kamil Dyjankiewicz rusycysta w naszej szkole - jako jedyny polski nauczyciel - został laureatem XVIII Międzynarodowego Konkursu Puszkinowskiego dla nauczycieli języka rosyjskiego. Jego esej "Język bez sankcji. Profesjonalizm czy odwaga potrzebne są dzisiejszemu nauczycielowi-rusycyście" znalazł się wśród kilkudziesięciu najwyżej ocenionych prac przez jury: Gazetę Rosyjską i Władze Miasta Moskwy. Pan Kamil Dyjankiewicz weźmie udział w uroczystym podsumowaniu konkursu, połączonym z obchodami urodzin stolicy Rosji, które odbędzie się w pierwszej połowie września na Placu Czerwonym w Moskwie. To będzie także niebywała możliwość nawiązania współpracy ze szkołami w Moskwie, która była w naszej placówce niegdyś kultywowana.
Gratulacje!!!
25.06.2018
W dniach 03-09 czerwca miała miejsce II część wymiany uczniowskiej uczniów XLVII LO z uczniami College de la Cote Blanche z miejscowości Lillebonne z Francji. Poniżej spotkanie z władzami miasta w Ratuszu Miejskim. Uczniowie otrzymali pamiątkowe medale, a opiekunowie albumy o mieście.
Możma również obejrzeć zdjęcia z gazety francuskiejinformacja prasowa
18.06.2018
W roku szkolnym 2017/2018 na terenie ZSO nr 8 zainaugurowało swą działalność Koło Przyjaciół Teatru, którego celem była szeroko pojęta edukacja teatralna: poznanie łódzkich teatrów, uczestniczenie w wieczorowych spektaklach, a także kształtowanie umiejętności krytycznego odbioru oglądanych przedstawień i redagowania recenzji teatralnych.
Chciałabym bardzo serdecznie podziękować uczniom, którzy aktywnie uczestniczyli w działalności Koła, zwłaszcza klasie IIIa gimnazjum oraz IA i IC liceum oraz pani Dorocie Podkowskiej za wsparcie organizacyjne.
Miło mi także zakomunikować, że laureatką Konkursu na recenzję teatralną w tym roku szkolnym została Karolina Sokala z klasy IC. Gratulacje!
Opiekun Koła Przyjaciół Teatru: Hanna Karska-Buczek
14.06.2018
25 maja 2018 roku, nasi uczniowie wybrali się na Uniwesytet Łódzki-wydział chemii. Na miejscu odbyły się eksperymenty w których udział mógł wziąć każdy uczeń. Ubrana w kitle i okulary młodzież rozwiązywała ćwiczenia przygotowane przez UŁ. Między innymi mieli za zadanie sprawdzić kilka reakcji kwasów i metali zachodzących z różnymi odczynnikami. Same eksperymenty wykonywało się z wielką przyjemnością. Uczniowie bardzo zaangażowali się w prace z wykonywaniem zadań w grupach kilku osobowych.
13.06.2018
W dniu 12 czerwca odbył się finał projektu historycznego "Most Pokoleń". Miał on na celu przybliżenie uczniom wydarzeń związanych z okresem walki Polaków z reżimem komunistycznym.
Naszymi gośćmi byli opozycjoniści z lat walki z ustrojem komunistycznym marszałek Stefan Niesiołowski i Jerzy Friedrich, którzy opowiedzieli nam o codzienności życia w peerelowskiej rzeczywistości i walce z komunistyczną władzą.
organizator: Marcin Augustyniak
uczestnicy : 1A, 2AB LO
13.06.2018
10.06.2018
8 czerwca w sali balowej Pałacu Poznańskiego odbyła się XXXII wielka gala Podsumowująca Ruch Innowacyjny w Edukacji. Wśród wielu nagrodzonych jeden certyfikat trafił do naszej szkoły. Nasz kolega, pan Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego oraz wychowania do życia w rodzinie, otrzymał tytuł Nauczyciela Innowatora. Ta wspaniała uroczystość – swoiste święto edukacji jest unikatowym przedsięwzięciem w Polsce, które umożliwia zaprezentowanie osób i instytucji twórczych, wdrażających do praktyki edukacyjnej wartościowe modele edukacji. Uroczystość od lat organizuje Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.
30.04.2018
Dnia 29.05.2018 r. uczniowie klas drugich liceum o profilu biologiczno-chemicznym wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w ramach „Drzwi Otwartych” na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.
Zajęcia składały się z wykładu dotyczącego technologii produkcji piwa oraz warsztatu pt. ”Załóż swój własny browar domowy”.
Produkcja piwa składa się z następujących etapów
- produkcja słodu
- przygotowanie brzeczki
- fermentacja brzeczki
- leżakowanie piwa
- filtracja
Słód to jeden z głównych składników przy produkcji piwa. Najczęściej wykorzystywany jest słód jęczmienny. Przygotowanie brzeczki polega na zmieleniu słodu oraz surowców niesłodowych i zmieszaniu ich z wodą, przeprowadzeniu procesu zacierania, odfiltrowania oraz gotowania do uzyskania pożądanego ekstraktu zwanego ekstraktem brzeczki podstawowej. Na tym etapie dodawane są także inne dodatki, m.in. chmiel.
Po procesie fermentacji otrzymuje się klasyczne piwo jasne. Po zakończeniu fermentacji piwo poddawane jest leżakowaniu, którego celem jest uzyskanie stabilności fizykochemicznej piwa. W procesie filtracji uzyskiwany jest produkt o odpowiedniej klarowności.
30.04.2018
W dniu 26 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel związany ze zbliżającą się rocznicą ustanowienia w Polsce Konstytucji 3 Maja. Obchody rocznicowe, zostały powiązane z przypadającym w tych okresie Dniem Patrona naszej szkoły. Podczas apelu przygotowanego przez uczniów klasy 1A, dyrektor szkoły pan Wojciech Ulatowski tradycyjnie wręczył medale "Przyjaciel XLVII LO". W tym roku laureatami zostali panowie Cezary Pawlak - Prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi, oraz pan Włodzimierz Zajączkowski - Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Batory". Tym wyróżnieniem chcieliśmy wyrazić podziękowania laureatom za wieloletnią , owocną współpracę z naszą szkołą.
Organizatorzy: Marcin Augustyniak, Damian Sobusiak, Bartłomiej Marcińczak
17.04.2018
W dniu 16 kwietnia w Instytucie Filologii Rosyjskiej UŁ odbył się I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Historii i Kulturze Rosji dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wśród ponad 70 uczestników z całego województwa znalazła się również delegacja naszego zespołu szkół w składzie: Natalia Stala /2d/, Patryk Stala /3d/ i Maja Baruch /2B/. Uczniowie przez ponad godzinę indywidualnie zmagali się z pytaniami z zakresu historii i kultury rosyjskiej. W kategorii: uczniowie gimnazjum i liceum znaczący sukces odniósł Patryk Stala, który otrzymał wyróżnienie! Gratulacje!! Poza udziałem w konkursie uczniowie zwiedzili także z przewodnikiem nowoczesny gmach Wydziału Filologicznego UŁ, nawiązali nowe znajomości, a także miło spędzili czas na świeżym powietrzu przy grach i zabawach:). Uczniowie z niecierpliwością czekają już na kolejną edycję konkursu, która odbędzie się już za rok:)
17.04.2018
W czwartek, 12 kwietnia br. na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz kilka tysięcy uczestników wyruszyło w trzykilometrową trasę „Marszu Żywych”. Wśród 12 tysięcy uczestników pochodzących z 55 krajów świata znalazła się również delegacja naszej szkoły. Byliśmy jedyną szkołą z naszego miasta, która po raz kolejny, dzięki współpracy z MEN, mogła uczestniczyć w tym międzynarodowym ważnym wydarzeniu.
W tegorocznym uroczystościom, przewodniczyli Prezydenci RP i Izraela.
15.04.2018
Dnia 11.04.2018 r. uczniowie należący do Koła Teatralnego "Katharsis", działającego w naszym liceum, byli w Teatrze Szwalnia na warsztacie z elementami spektaklu pt. "Masz w sobie kawałek mojego serca". Podejmował on temat relacji pomiędzy dzieckiem a matką, dzieckiem a dorosłym – relacji kształtującej, dwustronnej i wzajemnie zależnej. To działanie interdyscyplinarne zbudowane na bazie warsztatu sensoplastycznego – doświadczeń wielozmysłowych oraz metody relaksacyjnej „otona maki” polegającej na specyficznym zawijaniu ciała w oddychający materiał.
Inspirację do stworzenia narracji stanowił tekst Justyny Bargielskiej z ilustracjami Iwony Chmielewskiej – picture book „Obie”. Była to słowno-wizualna podróż przez macierzyństwo i dzieciństwo w różnych jego aspektach. Wprowadzenie różnorodnych mediów: słowa, obrazu, dźwięku, zapachu, smaku, konsystencji (w dotyku) pozwoliło na różnorodność w doświadczaniu świata zewnętrznego i swobodny, bogaty wybór do konstruowania własnej opowieści, drogi w formie autorskiej pracy plastyczno-instalacyjnej. Warsztat nastawiony był na działanie „tu i teraz”, na reagowanie na bodźce, skupienie się na procesie, który zachodził w uczestniku i pomiędzy uczestnikami.
14.04.2018
W dniach 9-13 kwietnia w murach naszej szkoły gościliśmy uczniów i nauczycieli z College de la Cote Blanche w Lillebonne we Francji.
Odwiedzili nas nauczyciele: Madame Virginie Delaune oraz Monsieur Christophe Cadinot wraz z uczniami: Paolą, Cameronem, Camille, Lolą, Nolanem, Anais, Manon, Elise, Leną, Ugo, Morgane, Loic, Flavie, Oceane i Manon.
Goście zwiedzili nasze miasto; byli również w Oświęcimiu i Brzezince, uczestniczyli w zajęciach sportowych, muzycznych oraz edukacyjnych na terenie naszej szkoły.
Pragnę złożyć podziękowania wszystkim osobom bezpośrednio zaangażowanym w projekt międzynarodowej wymiany uczniowskiej. Wyrazy podziękowania otrzymują:
- Rodzice i Uczniowie ZSO nr 8 za opiekę nad uczniami francuskimi w trakcie pobytu:
Karolina Sokala kl.1C, Marcel Zemła kl.1A, Maja Baruch kl.2B, Sandra Szklarek kl.2A, Paweł Bończyk kl.2A, Natalia Reniec kl.1A, Filip Płachta kl.1A, Miłosz Wasilewski kl.1C, Agata Nowak kl.2A, Paweł Supernat kl.1A, Miłosz Podkowski kl.1A, Artur Poteraj kl.1A, Bartek Kowalski kl.1A, Patrycja Witek kl.1A.
- Pani Joanna Pawlak za organizację zajęć muzyczno-wokalnych,
- Pani Monika Szymczak za organizację zajęć nauki języka polskiego,
- Pan Marek Sławiński i Pani Ewa Buchowicz za organizację zajęć na strzelnicy i Orliku,
- Pani Agnieszka Poteraj za organizację ogniska w Bukowcu.
- Uczniowie: Agata Wiśniak kl.2A, Sylwia Pajor kl.2A, Agata Nowak kl.2A, Elwira Halustova kl.1C za przygotowanie poczęstunku dla uczniów i nauczycieli z Francji,
- Uczniowie: Julia Kołoszczyk kl.2A, Maja Baruch kl.2B, Dominika Kołodziejczyk kl.2B, Hubert Doktorski kl.2A, Wiktoria Kołodziejczyk kl.1A, Julia Doliwa kl.2a, Karolina Frączkiewicz kl.2a, Dominika Kondratowicz kl.2a, Marianna Kowalska kl.2a, Oliwia Matczak kl.2a, Klaudia Sztajnkowska kl.2a, Patryk Walkowski kl.2a, Roksana Wawrowska kl.2a, Bartek Borowski kl.2b, Bartek Kozak kl.2b, Jakub Kuciński kl.2b za przygotowanie prezentacji multimedialnych oraz plakatów o Łodzi i Normandii.
-Urząd Marszałkowski za przekazanie gadżetów promujących miasto Łódź.
Szczególne podziękowania otrzymują: Paweł Bończyk z klasy 2A, Natalia Reniec z klasy 1A oraz Artur Poteraj z klasy 1A za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniach zajęć na terenie szkoły od pierwszego dnia wymiany.
Planowany termin drugiej części wymiany, czyli wizyty naszych uczniów we Francji to początek czerwca.
13.04.2018
W dniu 5.04.2018, w ramach drzwi otwartych naszej szkoły, zrealizowana została kolejna edycja projektu: SMAKI EUROPY-EKSPERYMENTARIUM. W projekcie wzięło udział ok.150 uczniów ze szkół podstawowych: SP 34, SP 114, SP 141, SP 205 oraz uczniowie Gimnazjum nr 46. Zaproszeni goście uczestniczyli w warsztatach, oglądali wystawy i degustowali potrawy kuchni europejskich, reprezentujące kraje, których języków nauczamy w naszej szkole. Podczas działań warsztatowych uczniowie doskonalili umiejętności przydatne w codziennym życiu: kreatywność, rzetelność, dokładność, twórcze zaangażowanie, umiejętność pracy w grupie. Mieli także okazję zapoznać się ze sztuką przygotowywania i serwowania potraw. Przybyli goście zachwyceni byli naszą gościnnością, otwartością i życzliwością.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom za zaangażowanie w realizację projektu.
Opiekunowie projektu: Marta Supernat, Sławomira Matuszko, Małgorzata Stosio
13.04.2018
05.04.2018 r. w naszym liceum pani Monika Szymczak, wraz z uczniami należącymi do Koła Teatralnego "Katharsis", przeprowadziła warsztaty teatralne "Laboratorium teatru-sztuka puka"dla uczniów szkół podstawowych. Zajęcia odbyły się w ramach ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru.
08.04.2018
Wisława Szymborska powiedziała kiedyś: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.",
dlatego idąc za jej słowami w szkole stworzona została biblioteczka wydawnictw anglojęzycznych.
Ciągle wzbogacana o nowe pozycje, mimo swojej młodości może już poszczycić się ponad 360 pozycjami książkowymi.
W ich skład wchodzą nie tylko podręczniki do języka angielskiego ale także powieści dla spragnionych przygód,
literatura grozy dla ludzi o mocnych nerwach,
oraz romanse dla tych, których serca biją w rytmie Big Bena.
Powstaniu tej biblioteczki towarzyszyło wiele osób, których wymienić tu należy
począwszy od założycielek: Ms. Katarzyny Sławińskiej oraz Ms. Beaty Batorowicz - Sebastjańską,
przez opiekunkę naszych zbiorów Ms. Julię Kulczycką z klasy 1C,
twórców systemu katalogowania i wypożyczania książek Mr. Artura Poteraja oraz Ms. Natalię Reniec,
dekoratorów wnętrza:
Ms. Sandrę Szypszak, Mr. Dawida Łajszczaka,
Mr. Krystiana Kaczorowskiego, Mr. Kacpra Łapicę,
Mr. Kacpra Tomczaka, a także Mr. Adriana Janiaka - wszystkich z klasy 1C
aż po darczyńców Ms. Wiktorię Stegientę z 3a, Mr. Rafała Pielarza z 1C oraz Ms. Joannę Pawlak
oraz zwycięzcę konkursu na nazwę biblioteczki Mr. Kacpra Cybulskiego, którego "League Of Books" wygrało głosowanie.
22.03.2018
Dnia 9 marca 2018 roku uczniowie klasy 2A i 2B wraz z nauczycielkami języka polskiego, Martą Grzegorczyk i Moniką Szymczak, uczestniczyli w Dniu Otwartym Wydziału Filologicznego UŁ. Mieli okazję wziąć udział w ciekawych zajęciach, podczas których poznali kroki tańców bałkańskich, śpiewali włoskie piosenki, sprawdzali słuch, recenzowali gry wideo, wykonali zabawki optyczne oraz nauczyli się obsługiwać proste programy graficzne. Ciekawym doświadczeniem była próba wydostania się z pokoju- pułapki, podczas której uczestnicy zmierzyli się z zagadkami z zakresu wiedzy o książce i bibliotekach. Równie interesująca okazała się przygoda z dziennikarstwem. Uczniowie naszego liceum mieli okazję poznać tajniki pracy radiowca oraz przeprowadzić relację dziennikarską z wydarzeń, w których brali udział. Spotkanie z wykładowcami i studentami Uniwersytetu Łódzkiego okazało się inspirujące. Niektórzy już teraz zadeklarowali chęć podjęcia studiów na Wydziale Filologicznym.
SONDA UCZNIOWSKA
22.03.2018
21 marca br. maturzyści realizujący język polski na poziomie podstawowym powitali wiosnę w Pałacu Herbsta, w którym mieści się oddział Muzeum Sztuki. W ramach przygotowań do matury uczestniczyli w zajęciach dotyczących analizy dzieła plastycznego. Warsztaty poprowadziły panie z działu edukacji muzeum.
Opiekun: Małgorzata Socha
20.03.2018
Z okazji Dnia Kobiet odbył się specjalny koncert "Naprawdę jaka jesteś...", w którym wystąpili panowie (uczniowie i nauczyciele) z naszej szkoły, którzy przygotowali wiele niespodzianek i dostarczyli wiele niezapomnianych wrażeń wszystkim paniom.
18.02.2018
W środę 14 lutego 2018 uczniowie klas: 1A i 2A/B , w ramach realizacji projektu „Od zielnika do laboratorium” uczestniczyli w wykładzie „ Naturalne, naturalnie najlepsze?”, zorganizowanym przez Instytut Podstaw Żywności Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywości Politechniki Łódzkiej.
Pani doktor Ewa Maciejczyk- pracownik tego instytutu- w sposób bardzo interesujący opowiadała o różnych składnikach kosmetyków tj. olejek arganowy czy kwas hialuronowy, ich występowaniu, metodach pozyskiwania i wykorzystaniu w przemyśle kosmetycznym. Podczas wykładu pojawiło się wiele pytań skłaniających do refleksji: „Kosmetyk naturalny, czyli jaki? „ Na czym polega sekret oleju arganowego?”, „ Skąd fenomen oleju arganowego?”, „ Produkty naturalne, czy takie dobre?”. Dokumentem z realizacji tego zadania będą sprawozdania, zawierające również przemyślenia na postawione podczas wykładu pytania.
Opiekunowie projektu:
Marta Supernat
Sławomira Matuszko
Hanna Karska-Buczek
Adam Marcinkowski
25.01.2018
Dnia 24 stycznia 2018 roku uczniowie klasy IA wraz z nauczycielem języka polskiego, Hanną Karską-Buczek, wybrali się na wycieczkę do Muzeum Sztuki. W zmodernizowanym budynku XIX-wiecznej tkalni, czyli w ms2 uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji, której celem było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: Na czym polega analiza dzieła sztuki?
Pani Agnieszka, która prowadziła zajęcia, nie tylko zapoznała uczniów z fachową terminologią, ale także, dzięki ciekawemu podejściu do tematu, pobudziła wyobraźnię młodzieży i zachęciła do obcowania ze sztuką. Zaangażowanie i wiedza uczniów zostały docenione przez prowadzącą -pochwała na koniec zajęć była jak najbardziej zasłużona.
16.01.2018 22 grudnia 2017 uczniowie klasy 1A, opiekunowie projektu oraz zaproszeni goście spotkali się na sesji plakatowej podsumowującej pierwszy etap realizacji zadań, który dotyczył emulsji i ich wykorzystania w przemyśle kosmetycznym. Tematy plakatów obejmowały zagadnienia od historii kosmetyków do znanych firm kosmetycznych przez: rodzaje emulsji, emulgatory, dodatki do kremów, rodzaje kremów, naturalne składniki i witaminy. Uczniowie w bardzo interesujący sposób dzielili się wiedzą zdobytą podczas opracowywania plakatów, warsztatów w szkole oraz zajęć laboratoryjnych na Politechnice Łódzkiej. Za wykonane zadanie otrzymali oceny z informatyki, chemii oraz języka polskiego. Spotkanie zakończył miły akcent, w postaci słodkiego poczęstunku.
Opiekunowie projektu: Sławomira Matuszko Marta Supernat Hanna Karska-Buczek Adam Marcinkowski
21.12.2017
Informujemy, że w dniu 18.12.2017 odbyło się posiedzenie Komisji ws wniosków złożonych do Budżetu Uczniowskiego 2017/2018. Na posiedzeniu podsumowano przebieg pierwszej części projektu, dokonano czynności sprawdzających oraz podjęto decyzje umożliwiające kontynuacje projektu.
· Wydano 18 kart do złożenia wniosku.
· Wpłynęły 4 wnioski.
· Wszystkie 4 wnioski zostały zaakceptowane pod względem formalnym.
· Pozytywnie zaopiniowano 3 wnioski.
· Negatywnie zaopiniowano 1 wniosek (proponowane zadanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa).
· Przyporządkowano numery do poszczególnych wniosków.
W dniu 20.12.2017 odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji z wnioskodawcami, na którym ustalono zasady prowadzenia kampanii promocyjnej wniosków w terminie 02-24.01.2018
14.12.2017
12.12.2017 r. uczniowie klas 3A/ 3B pod opieką pani Moniki Szymczak spędzili dzień z twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza. Najpierw obejrzeli spektakl "Szewcy" wyreżyserowany przez Jerzego Stuhra w Teatrze Nowym w Łodzi. Następnie udali się do ms2 na wykład poświęcony malarstwu Witkacego.
10.12.2017
W mikołajkowym nastroju uczestniczyliśmy w zajęciach laboratoryjnych przygotowanych dla nas przez pracowników Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. W miłej i serdecznej atmosferze pracowaliśmy nad otrzymaniem emulsji typu woda w oleju przeobrażonej dzięki „ czarom” pani doktor w krem natłuszczający.Nauczyliśmy się także badać własności wytworzonych preparatów. Pamiątki z warsztatów w postaci próbek kremu zabraliśmy do domu.
Koordynatorzy projektu:
Sławomira Matuszko
Marta Supernat
Hanna- Karska-Buczek
Adam Marcinkowski
10.12.2017
30 listopada 2017 odbyła się kolejna edycja imprezy promującejnaszą szkołę ”Świąteczny Worek Obfitości”. W tym roku na nasze zaproszenie odpowiedziało 5 szkół: Gimnazjum w Wiączyniu, Gimnazjum nr 31, SP nr 205, SP nr 199, SP nr 34.
W świątecznej, uroczystej atmosferze powitaliśmy 150 uczniów i ich opiekunów. Dla naszych wspaniałych gości przygotowaliśmy wiele atrakcji i niespodzianek w postaci warsztatów, pokazów, wystaw i kiermaszów.
Podczas wizyty w naszej szkole uczniowie śpiewali kolędy korzystając ze specjalnie dla nich przygotowanych śpiewników, wykonywali ozdoby choinkowe z gliny oraz techniką origami, robili przywieszki do prezentów, wytwarzali kosmetyki, oglądali filmy o tematyce bożonarodzeniowej, degustowali potrawy świąteczne różnych narodów oraz lekkostrawne, świąteczne sałatki.
Każda z grup odwiedziła również Kawiarenkę Wiedeńska, gdzie w niepowtarzalnym nastroju goście degustowali smakołyki przygotowane przez starszych kolegów i ich rodziców.
Świąteczny kiermasz oferował wiele wyrobów naszych uczniów i nauczycieli związanych ze Świętami Bożego Narodzenia – idealnymi na upominki.
Goście z żalem opuszczali naszą szkołę i obiecali udział w kolejnych imprezach.
Zapraszamy wiosną na Eksperymentarium i Smaki Europy.
Koordynatorzy:
Ewa Krzyczmonik
Sławomira Matuszko
MałgorzataStosio.
20.11.2017
W środę 14 -11-2017 uczniowie klasy 1A uczestniczyli w warsztatach „Zrób sobie krem”, które zainaugurowały część praktyczną projektu edukacyjnego „Od zielnika do laboratorium”.
Celem warsztatów było pokazanie uczniom, jak w warunkach domowych można samodzielnie zrobić ekologiczny kosmetyk. Zadanie- otrzymanie kremu nawilżającego z filtrem UV z zakupionych wcześnie składników, uczniowie wykonali celująco.
Koordynatorzy projektu:
Sławomira Matuszko
Marta Supernat
Hanna Karska – Buczek
Adam Marcinkowski
16.11.2017
W dniach 10 i 15 listopada uczniowie z klas IA, IC, IIA, IIB uczestniczyli w zajęciach w bibliotece British Council zapoznając się ze zbiorami biblioteki (włącznie z magazynami dla młodzieży i dorosłych oraz filmami w oryginalnych wersjach językowych), działalnością British Council na terenie naszego kraju, zasadami dotyczącymi egzaminów Cambridge oraz stronami internetowymi poświęconymi nauce języka angielskiego na każdym poziomie zaawansowania.
Opiekun klas: p. Katarzyna Sławińska
09.11.2017
08.11.2017 r. uczniowie 47 LO w Łodzi wraz z panią Moniką Szymczak i panią Dorotą Podkowską wyruszyli w podróż śladami Heleny Radziwiłłowej z Przezdzieckich. Ci, którzy jej nie lubili mówili, że była kochanicą rosyjskich ambasadorów. Ci, którzy ją lubili mówili, że była wyrafinowanym politykiem i doskonałą dyplomatką. Helena Radziwiłowa dzieliła czas miedzy męża, kochanków, rodzenie dzieci, dyskusje z królem Stasiem i carem, lożę masońską oraz swoją ukochaną Arkadię
Zwiedzanie pałacu w Nieborowie, nauka tańców oświeceniowych w Sali Białej, spacer po parku w Arkadii oraz obiad w "Oberży pod złotym prosiaczkiem" zachwyciły nas. Polecamy także Wam spotkanie z "piękną Heleną"
07.11.2017
W dniach 11-12 października uczniowie klas 1A, 1B, 1C i 2A wraz z wychowawcami p.Martą Grzegorczyk, p.Marcinem Augustyniakiem, p.Ewą Buchowicz i p.Katarzyną Sławińską uczestniczyli w wycieczce do Przyjezierza. Wyjazd miał charakter integracyjny. Podczas róznych konkurencji zorganizowanych przez klasę 2A pierwszoklasiści mieli okazję poznać się nawzajem. Podejmując wspólnie wyzwania, stali sie pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.
06.11.2017
Z satysfakcją pragniemy poinformować, że XLVII Liceum Ogólnokształcące jest uczestnikiem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych "Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli".
Ideą Programu jest propagowanie wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności wśród uczniów i nauczycieli poprzez kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw w obszarze prywatności i danych osobowych.
Program jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej Rzecznika Praw Dziecka.
Koordynator programu - Ewa Buchowicz
Szkolni koordynatorzy: Ewa Zych, Adam Marcinkowski
27.10.2017
Z satysfakcją informujemy, że nasze gimnazjum zostało zaproszone do udziału w projekcie historycznym " Niepodległa", organizowanym przez Widzewskie Domy Kultury i Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Jako jedna z 5 szkół w Łodzi uczniowie zgłębiać będą wiedzę okolicznościach odzyskania przez polskę niepodległości w 1918 roku. Główną postacią, będącą bohaterem wszelkich działań jest oczywiście marszałek Jóżef Piłsudski.
Życzymy wszystkim uczestnikom udanej zabawy i wielu historycznych emocji.
koordynator projektu Marcin Augustyniak
koordynator szkolny Damian Sobusiak
24.10.2017
W dniach od 16 do 20 października 2017 roku nasza szkoła, jak co roku od piętnastu lat, włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Jest to projekt Polskiego Towarzystwa Dysleksji, mający na celu uświadomienie społeczeństwu, czym jest dysleksja i z jakimi problemami borykają się osoby nią dotknięte. Stara się on także propagować różnorodne formy pomocy uczniom z dysleksją. W tym roku obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbywały się pod hasłem: Czytanie - wyzwaniem i szansą dla ucznia z dysleksją.
Na terenie naszej szkoły koordynatorem działań był Zespół do spraw
dysleksji. Jak co roku przybliżone zostały sylwetki słynnych dyslektyków. Przeprowadzono warsztaty: logopedyczne, kreatywnego myślenia, sztuki pięknego czytania; konkursy; lekcje poświęcone tematyce dysleksji. Propagowano program edukacyjno-terapeutyczny Ortograffiti jako wsparcie dla dyslektyków. Uczniowie klasy II b, w ramach akcji Chłopaki czytają przedszkolakom, odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 163 , gdzie czytali dzieciom baśnie.
Nauczyciele zaangażowani w działania: p.Joanna Wilczyńska, p.Marta Grzegorczyk, p. Hanna Karska-Buczek, p.Sławomira Matuszko, p.Joanna
Pawlak, p.M.Pietrzykowska oraz p.Beata Batorowicz-Sebastjańska serdecznie dziękują wszystkim uczniom ZSO nr 8, którzy aktywnie włączyli się w realizację projektu.
Wiemy, że uzyskany w ubiegłym roku szkolnym certyfikat Szkoły Przyjaznej Uczniom z Dysleksją zobowiązuje, dlatego staramy się wspierać naszych uczniów z dysleksją.
22.10.2017
14.10.2017 r. uczniowie z Gimnazjum 35 i XLVII LO w ZSO nr 8 w Łodzi byli gospodarzami wizyty ponad 70 uczniów z izraelskiej szkoły Ort Shapira Regional School for Leadership in Engineering and the Arts z Kfar Saba.
Uczniów przywitał p. Marek Kondraciuk – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi oraz p. Wojciech Ulatowski – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Łodzi.
47 LO w ZSO nr 8 w Łodzi od 2012, przy współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przy MEN, realizuje projekt "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów". Jego głównym założeniem jest organizacja spotkań i wymiany pomiędzy młodzieżą polską i izraelską. Spotkanie dwóch narodów, ich kultur i tradycji, w naszych czasach nabiera wyjątkowego znaczenia.
Po oficjalnym powitaniu młodzież z naszej szkoły przedstawiła program artystyczny: "Tych miasteczek nie ma już", który opowiadał o historii społeczności polskiej wyznania mojżeszowego w Łodzi. Począwszy od śladów żydowskich osadników na terenie miasta w 1718, po czasy współczesne. Nie mogło oczyswiście zabraknąć w trakcie tego występu piosenek, zaaranżowanych przez p. Joannę Wiszniewską, które na trwałe wpisały się już w kanon muzyki żydowskiej – "Rebeka" - zaśpiewana przez Maję Baruch, "Warszawo ma"- w wykonaniu Weroniki Grzegorczyk, "Tak jak malował Pan Chagall"- zaprezentowana przez Aleksandrę Wankiewicz.
W dalszej części spotkania uczniowie w grupach polsko – izraelskich wzięli udział w warsztatach integracyjnych prowadzone w języku angielskim oraz uczyli się poloneza i tańca izraelskiego "Nigun Atik".
Na zakończenie uczestnicy obejrzeli występ przygotowany przez młodzież z Izraela, wręczyli upominki przygotowane przez Urząd Marszałkowski i wymienili się kontaktami na portalach społecznościowych, aby kontynuować nowe znajomości.
Spotkanie przygotowała p. Monika Szymczak.
16.10.2017
W dniu 13.10.2017 tradycyjnie obchodziliśmy święto Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji kilkoro wyróżniających się nauczycieli naszej szkoły otrzymało Nagrody Dyrektora Szkoły za działalność edukacyjną, wychowawczą i opiekuńczą. Wśród nagrodzonych znaleźli się: p. Hanna Karska-Buczek, p. Monika Szymczak, p. Beata Gralewska, p. Danuta Węgrowska, p. Monika Nagielska-Tamioła, p. Sławomira Matuszko, p. Marta Supernat, p. Maurycy Śmiechowicz, p. Dorota Podkowska, p. Maciej Woźniak, p. Joanna Wiszniewska oraz p. Karolina Wypiorczyk. Nagrody otrzymali również pracownicy administracji i obsługi.
Pragniemy serdecznie podziękować Radzie Rodziców oraz uczniom klasy II c, którzy z własnej inicjatywy upiekli dla nas wspaniałe i pyszne torty z okazji Dnia Nauczyciela.
10.10.2017
Dnia 6.10.2017r. w ramach inauguracji Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego uczniowie klasy 1 B i 2 A wraz z opiekunkami Klubu p. Martą Grzegorczyk i Bogusławą Kwiatkowską oraz klasa 2 B z p. Moniką Szymczak uczestniczyli w X Filmowych Pojedynkach "W komediowej masce". Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu p. dr Kamili Żyto na temat polskich komedii oraz wziąć udział w projekcji filmu "Ambassada". Punktem kulminacyjnym imprezy było spotkanie z mistrzem komedii, reżyserem Juliuszem Machulskim. Szczęśliwcy mogli zadać pytania oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
03.10.2017
Film Superbohaterowie nakręcony przez uczniów ZSO nr 8 w Łodzi i Pana Grzegorza Habryna. Został on zgłoszony przez Społeczną Akademię Nauk w Łodzi na Thessaloniki International Film Festival 2017.
27.09.2017
Jest nam ogromnie miło poinformować, że Polskie Towarzystwo Informatyczne przyznało naszym pracowniom informatycznym po raz kolejny certyfikat Laboratorium ECDL, w którym mogą odbywać się egzaminy na Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych.
27.09.2017
Dyrektorzy i nauczyciele z SP nr 141 w Łodzi, SP nr 199 w Łodzi, SP nr 33 w Łodzi, Publicznej Szkoły Podstawowej "Mileszki" w Łodzi, Gimnazjum nr 33 w Łodzi, ZSO nr 1 w Łodzi i ZSO nr 8 w Łodzi brali udział w wizycie studyjnej w POLIN. Organizatorką wyjazdu była nauczycielka Monika Szymczak.
04.05.2018
Dnia 24 kwietnia 2018 roku odbył się I Szkolny Konkurs Ortograficzny MISTRZ ORTOGRAFII 2018. Z przyjemnością informujemy, że jego laureatami zostali następujący uczniowie:
-I miejsce: Wiktoria Kołodziejczyk z klasy IA;
-II miejsce: Paweł Supernat z klasy IA;
-III miejsce: Karolina Sokala oraz Julia Chojka z klasy IC;
-wyróżnienie: Natalia Łabaziewicz z klasy IA.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, którzy w czwartek, 26 kwietnia 2018 roku, podczas uroczystości Święta Szkoły zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami.
Organizatorzy:
Teresa Stępniak
Hanna Karska-Buczek
27.04.2018
Dnia 26 kwietnia, w ramach obchodów Dnia Patrona, odbyła się gra terenowa Bieg Staszica, w której wzięli udział przedstawiciele klas ZSO nr 8. Podczas biegu uczniowie wykonywali różne zadania, m.in.: układali puzzle, rozegrali krótki mecz w trambambulę, rozwiązywali krzyżówkę czy poznawali łacińskie nazwy roślin. Wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy ukończonego biegu, a przedstawicielkom klasy 1A liceum (Natalii Łabaziewicz i Wiktorii Kołodziejczyk) zwycięstwa. Do zobaczenia za rok.
Organizator: Marta Grzegorczyk oraz klasa 2 A LO
27.04.2018
W związku z obchodami Dnia Patrona 23 kwietnia odbył się Konkurs wiedzy o Stanisławie Staszicu. Uczestnicy przygotowujący się do udziału w konkursie musieli zapoznać się z życiorysem naszego patrona oraz z ciekawostkami na jego temat. Bardzo szczegółową wiedzę zaprezentowała Julia Kołoszczyk z klasy 2B liceum, zajmując tym samym I miejsce. II miejsce w konkursie zajął Igor Ciach z kl. II b gimnazjum, natomiast III miejsce Dawid Pietrowski z kl. II d gimnazjum. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy zwycięstwa.
Organizator konkursu: Marta Grzegorczyk
25.04.2018
11.04.2018 r. Koło Teatralne "Katharsis" działające w 47 LO w Łodzi wystawiło "Balladynę". Klasyczna tragedia na deskach naszego szkolnego teatru nabrała zupełnie nowego, współczesnego wyrazu. Akcja tej sztuki została umieszczona w Łodzi a Kirkor i Grabiec okazali się stałymi bywalcami Widzewa. Młodzi aktorzy z temperamentem i humorem dokonali reinterpretacji scenicznej bohaterów. Chociażby piękna Balladyna ma dość siedzenia w Skansenie w Łowiczu, gdzie mieszka z matką i siostrą. Pragnie władzy, rycerza na koniu i majątku.
Koło Teatralne "Katharsis" to grupa bardzo młodych ludzi, dla których teatr to przede wszystkim doskonała zabawa. Obserwując ich nawet po zakończeniu spektaklu, widać było, że nadal nie wyszli z roli. Dla nich teatr nie zawsze jest medium wzniosłym, wymagającym zachowania powagi i względnej ciszy. Tu ważniejsza jest prowokacja, dobra zabawa i improwizacja. Mimo to nie można odmówić tym młodym ludziom talentu i pasji do tego co robią.
Opiekunka Koła Teatralnego "Katharsis"- pani Monika Szymczak
22.03.2018
Z przyjemnością informujemy, że Elwira Halustova /1C/ uzyskała III miejsce w XI Ogólnołódzkim Konkursie Recytatorskim z Języka Rosyjskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
22.03.2018
Dnia 21 marca nasza szkoła wzięła udział w Dniu Nowych Technologii w Edukacji pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz European Schoolnet. W szkole odbywały się różne przedsięwzięcia, mające na celu propagowanie nowoczesnych technologii w nauczaniu. Klasa 3d wzięła udział w lekcji na temat: Infekcje przenoszone drogą płciową. AIDS: drogi zakażenia, profilaktyka, aspekt społeczny. Lekcję poprzedziła interankieta na temat podstawowej wiedzy z zakresu HIV i AIDS, której wyniki ukazały się na komputerze nauczyciela. Następnie uczniowie w oparciu o program Nearpod oglądali online prezentację w swoich smartfonach, która była sterowana przez p. Kamila Dyjankiewicza na komputerze stacjonarnym. Po części teoretycznej uczniowie utrwalali swoje wiadomości przy pomocy magicznych wzorków aplikacji Plickers, sczytywali pytania zaszyfrowane QR Kodami, grali w Kahoot!, a na koniec rysowali - oczywiście w swoich smartfonach.
W pracowni informatycznej natomiast uczniowie 35 Gimnazjum oraz 47 LO, składali i programowali roboty LEGO MindStorms EV3, obejrzeli prezentację multimedialną oraz krótki film dotyczący ochrony danych osobowych i bezpiecznego korzystania z Internetu. Młodzież grała także w Forza Motosport na szkolnym x-box one.
Na koniec zajęć testowaliśmy zaprogramowane roboty. Wszyscy wspaniale się bawili!
Organizatorzy:
Ewa Zych
Ewa Buchowicz
Kamil Dyjankiewicz
Adam Marcinkowski
16.03.2018
Z wielką radością informujemy, że uczeń klasy IIA naszego liceum, Filip Przytuła, zdobył pierwsze miejsce w kategorii "Eko-wynalazek" za pracę "Zróbmy sobie mydło", a uczennica klasy IIB, Aleksandra Lejtner w tej samej kategorii zdobyła wyróżnienie za pracę " Eko-piękno".
Serdecznie gratulujemy laureatom i pozostałym naszym uczniom liceum i gimnazjum uczestniczącym w Seminarium.
Opiekunowie: Sławomira Matuszko i Marta Supernat
06.03.2018
W pierwszy weekend marca uczennice naszego liceum uczestniczyły w eliminacjach okręgowych XLIX Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Rosyjskiego, które odbyły się w Instytucie Filologii Rosyjskiej UŁ. W sobotę dziewczęta zmagały się z testem leksykalno-gramatycznym, który sprawdzał m.in. znajomość idiomów polsko-rosyjskich, umiejętność reagowania w określonych sytuacjach życiowych i wiedzę z zakresu historii i literatury rosyjskiej. Podczas drugiego dnia Anastasiia i Weronika odpowiadały na pytania, przygotowane wcześniej przez Komitet Okręgowy.
15.01.2018 Miło nam poinformować, że w kategorii pierwszych klas licealnych I miejsce w Polsce zdobył uczeń klasy IA PAWEŁ SUPERNAT! Wielkie gratulacje!!!
II miejsce w LO i 13 w województwie łódzkim zdobył również uczeń IA Dominik Toruniewski. III miejsce i 18 miejsce w województwie zdobył uczeń klasy IIIA Zoran Markov. Wyróżnienie zdobyła uczennica klasy IC Julia Kulczycka.
Wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się na apelu. Raz jeszcze serdeczne gratulacje i zapraszam do wzięcia udziału w wiosennej odsłonie konkursu ogólnopolskiego.
15.01.2018 Miło nam poinformować, że w kategorii pierwszych klas licealnych I miejsce w Polsce zdobył uczeń klasy IA PAWEŁ SUPERNAT! Wielkie gratulacje!!!
II miejsce w LO i 13 w województwie łódzkim zdobył również uczeń IA Dominik Toruniewski. III miejsce i 18 miejsce w województwie zdobył uczeń klasy IIIA Zoran Markov. Wyróżnienie zdobyła uczennica klasy IC Julia Kulczycka.
Wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się na apelu. Raz jeszcze serdeczne gratulacje i zapraszam do wzięcia udziału w wiosennej odsłonie konkursu ogólnopolskiego.
11.12.2017
Dnia 4.12.2017, w sali konferencyjnej odbył się III Konkurs Poezji Wielojęzycznej „Ponad granicami”.
Laureatami zostali:
Recytacja w języku polskim:
I miejsce – Oliwia Łuczyńska kl. I B/LO
II miejsce – Maja Baruch kl. II B/LO
III miejsce – Mateusz Iwaszko kl. III a/G
Wyróżnienia - Artur Brochman kl. I A/LO
- Julia Doliwa kl. II a/G
Recytacja poezji obcojęzycznej:
I miejsce – Marcel Kamiński kl. III d/G
II miejsce – Weronika Halustowa kl. II a/G
III miejsce – Elwira Halustowa kl. I C/LO
Wyróżnienia – Dawid Kaźmierski kl. III d/G
- Igor Ciach kl. II b/G
Nagroda publiczności – Marcel Kamiński kl. III d/G
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.
Serdeczne podziękowania składamy prowadzącym:
Oskarowi Marczakowi - kl. III a/G oraz
Oliwii Bobińskiej - kl. III a/G
Za obsługę techniczną imprezy dziękujemy Jakubowi Paczesiowi z klasy I A/LO, a za oprawę muzyczną Weronice Halustowej z kl. II a/G.
13.11.2017
Miło nam poinformować, że w dniu 10.11.2017 z okazji obchodów Święta Niepodległości – honorową odznakę „Za zasługi dla miasta Łodzi” otrzymał dyrektor naszej szkoły Pan Wojciech Ulatowski.
10.10.2017
Dzisiaj, 10 października 2017 roku, w pięknym i dostojnym miejscu, bo w Zamku Królewskim w Warszawie, odbyła się uroczysta gala konkursu „Nauczyciel Roku 2017”, organizowanego od 2002 roku przez „Głos Nauczycielski”. Spośród setek kandydatur nauczycieli z całej Polski jury konkursowe wybrało 13 najlepszych, którzy otrzymali nominacje do tego zaszczytnego tytułu. Znalazł się wśród nichnaszkolega, Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego i wychowania do życia w rodzinie, człowiek z wielką pasją i sercem dla młodzieży. Tym razem skończyło się na nominacji do tytułu, ale wszyscy cieszymy się i jesteśmy dumni z sukcesu, jakim jest obecność Kamila w gronie Najlepszych z Najlepszych. Jednocześnie nasza szkoła, w której Kamil zdobywał pierwsze zawodowe szlify, otrzymała tytuł „Szkoły na medal”, co jest pięknym podziękowaniem dla całej naszej społeczności oraz mobilizacją do dalszej wytężonej pracy i osiągania kolejnych sukcesów.
Jeszcze raz serdeczne gratulacje dla Kamila!
Artykuł na stronie Głos Nauczycielski
09.10.2017
Miło nam poinformować, że nasza szkoła została laureatem konkursu „Learn2Move, Move2Learn” zorganizowanego przez Komisję Europejską w Brukseli z okazji 20-lecia Erasmusa.
Nagrodą w konkursie, który odbywał się w ubiegłym roku szkolnym jest refundacja kosztów podróży dla uczniów naszej szkoły do zaprzyjaźnionej placówki w innym kraju w ramach wymiany uczniowskiej. Wyjazd naszych uczniów do szkoły w Lillebonne koło Rouen we Francji odbędzie się pod koniec obecnego roku szkolnego.
Autorami tego sukcesu są uczniowie naszego liceum: Artur Poteraj, Miłosz Podkowski, Paweł Supernat, Bartek Kowalski z klasy 1 A, Bartek Stolecki i Konrad Goszczyński z klasy 1 C. W projekcie uczestniczyli także Nikodem Polatowski, Dominik Trafalski, Zuzanna Turniak i Jakub Siuta którzy są również absolwentami naszego gimnazjum. Opiekunem projektu jest p. Katarzyna Sławińska.
23.06.2018
Dnia 20 czerwca 2018 roku na strzelnicy KS „Dziesiątka” LOK w Łodzi, odbyło się uroczyste podsumowanie Międzyszkolnej Ligi Strzeleckiej 2017/2018.
Liga składała się z 6 rund, podczas których, zawodnicy rywalizowali między sobą strzelając z karabinu sportowego oraz karabinu pneumatycznego.
Klasyfikacja końcowa:
Klasyfikacja Juniorek Młodszych:
II miejsce – Oliwia Czerwińska kl. 1A
III miejsce – Oliwia Przygodzka kl. 1B
V miejsce - Sandra Szypszak kl. 1C
Klasyfikacja Juniorów Młodszych:
II miejsce - Dawid Łajszczak kl. 1C
III miejsce - Paweł Supernat kl. 1A
IV miejsce - Jakub Szumigaj kl. 1B
V miejsce - Adrian Lalik kl. 1B
Klasyfikacja Juniorek:
I miejsce - Katarzyna Czarnecka kl. 2B
IV miejsce - Aleksandra Staniszewska kl. 2B
VI miejsce - Ewelina Pokora kl. 2B
Klasyfikacja Juniorów:
III miejsce - Mikołaj Mesjasz kl. 2B
W klasyfikacji zespołowej szkół ponadgimnazlnych II miejsce zajęli strzlcy 47 LO.
SZCZEGÓŁOWE WYNIKI
Gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych rezultatów i dziękujemy za współpracę w roku szkolnym 2017/2018!
Instruktorzy strzelectwa
23.06.2018
Po wielu tygodniach oczekiwania poznaliśmy wyniki wojewódzkich zawodów strzeleckich „Puchar Wiosny 2018”, który odbył się na strzelnicy KS. Dziesiątka LOK Łódź, w dniu 25.04.2018 r.
Nasi uczniowie rywalizowali w konkurencji karabinu sportowego 5,6mm. Odległość strzelania 50 metrów, pozycja leżąca.
Bardzo dobrze zaprezentowali się strzelcy 47 Liceum Ogólnokształcącego, zajmując w swoich kategoriach wiekowych wysokie miejsca.
Klasyfikacja Juniorek
I miejsce – Aleksandra Staniszewska 2B
II miejsce – Katarzyna Czarnecka 2B
Klasyfikacja Juniorek Młodszych:
I miejsce – Oliwia Czerwińska 1A
Klasyfikacja Juniorów Młodszych:
I miejsce – Paweł Supernat 1A
V miejsce – Jakub Szumigaj 1B
Klasyfikacja nauczycieli:
I miejsce – Maciej Woźniak
W klasyfikacji zespołowej triumfowały drużyna 47 LO.
Wyniki szczegółowe znajdują się na stronie: SZCZEGÓŁOWE WYNIKI
Gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych rezultatów i życzymy dalszych sukcesów!
Instruktorzy strzelectwa
12.06.2018
Dnia 06 czerwca 2018 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka, odbyły się w naszej szkole zawody strzeleckie.
Ponad 100 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pod kierunkiem nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 pp. Ewy Buchowicz, Ewy Żebrowskiej - Zych oraz Macieja Woźniaka, rywalizowało w konkurencji karabinu pneumatycznego 4,5mm.
Patronat nad zawodami objęli: Łódzki Związek Strzelectwa Sportowego oraz Miejski Szkolny Związek Sportowy.
Zwycięzcom nagrody wręczał nasz gość, pan Antoni Kamiński, prezes Łódzkiego Związku Strzelectwa Sportowego oraz przewodniczący Kolegium Sędziów PZSS.
Bardzo dobrze spisali się strzelcy ZSO nr 8 osiągając czołowe lokaty!
Klasyfikacja końcowa:
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych
Dziewczęta:
II miejsce - Katarzyna Czarnecka 2B
III miejsce - Aleksandra Staniszewska 2B
Chłopcy:
I - miejsce - Jakub Szumigaj 1B
IV miejsce - Arkadiusz Górecki 1B
Drużynowo:
II miejsce - XLVII LO
Wyróżnieni zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy ufundowane przez Łódzki Związek Strzelectwa Sportowego, natomiast szkoły zostały nagrodzone pucharami i dyplomami, które ufundował Miejski Szkolny Związek Sportowy.
Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie:SZCZEGÓŁOWE WYNIKI
Link do galerii zdjęć:galeria
Gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych rezultatów i życzymy dalszych sukcesów!
11.06.2018
Doskonale spisały się nasze zawodniczki Dominika Kołodziejczyk i Ewa Rajkowska z klasy 2B, które wywalczyły drużynowo III miejsce w Mistrzostwach Łodzi w Siatkówce Plażowej Dziewcząt w Licealiadzie.
W drugim naszym zespole wystąpiły Wiktoria Cieślak i Oliwia Łuszyńska z klasy 1B. Swoje osiągnięcie zdobyły pod okiem pani trener Agnieszki Wołoszyn, która cały czas jest w doskonałej formie (przypomnijmy, że jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski) i ostatnio zwyciężyła w XVI Ogólnopolskim Turnieju Siatkówki Plażowej Nocą w Burzeninie. Ponadto wspaniale reprezentowała naszą placówkę w XIII Ogólnopolskim Turnieju Nauczycieli Wychowania Fizycznego Memoriał im. Pawła Gozdana gdzie zdobyła złoto w kategorii par mieszanych.
Z kronikarskiego obowiązku dodamy, że w tym samym turnieju w kategorii +40 brązowy medal przypadł w udziale dyrektorowi naszej szkoły panu Wojciechowi Ulatowskiemu.
Zawody odbyły się na terenie naszej szkoły, na nowych boiskach do siatkówki plażowej.
26.04.2018
Dnia 24 kwietnia 2018 roku w sali konferencyjnej w obecności Pana Dyrektora Wojciecha Ulatowskiego, Pani Wicedyrektor Marty Supernat oraz Prezesa Łódzkiego Związku Strzelectwa Sportowego Pana Antoniego Kamińskiego, odbyło się uroczyste podsumowanie Szkolnej Ligi Strzeleckiej 2017/2018.
Ponad 200 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pod kierunkiem nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 pp. Ewy Żebrowskiej-Zych, Ewy Buchowicz, Macieja Woźniaka i Marka Sławińskiego, rywalizowało podczas 5 rund Szkolnej Ligi Strzeleckiej w konkurencji karabinu pneumatycznego 4,5mm.
Bardzo dobrze spisali się uczniowie XLVII LO, którzy zajmowali następujące lokaty:
Klasyfikacja indywidualna dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce - Katarzyna Czarnecka kl. 2B
II miejsce - Ewelina POkora kl. 2B
V miejsce - Aleksandra Staniszewska kl. 2B
VIII miejsce - Justyna Ciszek kl. 1B
Klasyfikacja indywidualna chłopców szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce - Jakub Szumigaj kl. 1B
II miejsce - Dawid Łajszczak kl. 1C
III miejsce - Paweł Supernat kl. 1A
VI miejsce - Arkadiusz Górecki kl. 1B
VIII miejsce - Adrian Lalik kl. 1B
Klasyfikacja zespołowa szkół ponadgimnazjalnych
I miejsce – XLVII LO
Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy, a szkoły zostały nagrodzone pucharami.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły!
Ewa Żebrowska-Zych
Ewa Buchowicz
Maciej Woźniak
Marek Sławiński
15.04.2018
Dnia 10 kwietnia 2018 r. odbył się finał Konkursu Wiedzy o Sporcie pod patronatem Małgorzaty Niemczyk - Posłanki na Sejm RP.
Konkurs został przeprowadzony przez Miejski Szkolny Związek Sportowy w auli Społecznej Akademii Nauk.
Wiedza uczestników oceniana była przez jurorów w składzie:Marek Chojnacki,
Marek Łopiński oraz Andrzej Skowronek.
W tym naprawdę bardzo trudnym konkursie, uczniowie XLVII LO w klasyfikacji drużynowej zajęli V miejsce w Łodzi.
Reprezentacja XLVII LO wystąpiła w składzie:
Angelika Dulas
Oliwia Łuszyńska
Filip Becht
Dawid Kwiatkowski
rezerwowi: Patrycja Witek i Kacper Tomczak
opiekun: Ewa Zebrowska-Zych
Gratulujemy wyników i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły.
15.04.2018
Miło nam jest poinformować, że w ramach budżetu uczniowskiego, w roku szkolnym 2017/18, Dyrekcja naszej szkoły zakupiła dwa stoły do futbolu stołowego, popularnej trambambuli.
W auli szkolnej, oprócz stołów do futbolu, stoją również stoły do tenisa stołowego.
Dzięki tej inicjatywie uczniowie mogą aktywnie spędzać przerwy między lekcjami.
Tradycyjne przerwy nie są nudne. :)
15.04.2018
Bardzo miło jest nam poinformować, że w szkole powstała,nowa,w pełni wyposażona sala do zajęć fitness. Możemy się pochwalić świetnym sprzętem sportowym. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli są profesjonalne piłki fitness, stepy, hantle kettlebells, skakanki, taśmy thera band oraz worki bokserskie. Na wyposażeniu są również sztangi z obciążeniami. Część sali fitness jest wyłożona lustrami, gdzie po zajęciach możemy wykonać stretching.
Mamy nadzieję, że dzięki takim warunkom zajęcia wychowania fizycznego będą czystą przyjemnością.
12.04.2018
W sobotę 7 kwietnia zakończyły się ośmiomiesięczne zmagania naszych zawodniczek w I lidze rozgrywek Amatorskiej Ligi Siatkówki organizowanej przez Klub Sympatyków Piłki Siatkowej.
Po 16 meczach rundy zasadniczej i 2 spotkaniach fazy play-off. Reprezentantki Naszej szkoły zajęły ostatecznie czwarte miejsce. Szkołę pod nazwą 47 LO reprezentowały uczennice klas 2c, 3c Gimnazjum oraz Uczennice klas 2A, 2B i 3B Liceum.
Wyróżnienie i nagrodę dla najlepszej zawodniczki I Ligi Kobiet otrzymała Barbara Niewiadomska
Dziękujemy za wspólną grę i ligową wytrwałość w tym roku, niezapomniane emocje i dużo radości.
Zapraszamy do wspólnego kibicowania naszej drużynie w przyszłym sezonie.
Opiekunowie-trenerzy: Jacek Galicki, Maciej Woźniak
29.03.2018
W środę (28.03.2018), poniżej wymienione uczennice wywalczyły IV miejsce Finałach Szkolnych Mistrzostw Łodzi w piłce siatkowej. - Pierwszy raz w historii naszej szkoły.
Są to:
3B
Julia Jankowska
Aleksandra Stelmarska
Roksana Rzepecka
Opiekunowie/trenerzy drużyny:
Wojciech Ulatowski
Agnieszka Wołoszyn
Maciej Woźniak
Serdecznie gratulujemy
25.03.2018 W piątek 23 marca w kręgielni „Grakula” odbyła się VI edycja Otwartych Mistrzostw Łodzi w Bowlingu dla szkół Ponadgimnazjalnych. Zawody zorganizowane zostały przez Społeczną Akademię Nauk w Łodzi. Do rozgrywek zgłosiło się ponad siedemdziesiąt sześcioosobowych zespołów. Nasz szkoła dzielnie walczyła o jedno z pięciu miejsc w półfinale. Niestety zabrakło zaledwie kilku punktów, aby znaleźć się w gronie najlepszych drużyn. Najważniejsza była jednak, wspólna i dobra zabawa za, którą dziękujemy XLVII LO reprezentowali: Klasa IA Patrycja Witek Oliwia Czerwińska Paweł Supernat Marcel Zemła Juliusz Nowak Mikołaj Maćczak Klasa IB Wiktoria Ciślak Karolina Matusiak Oliwia Łuszyńska Apolonia Łobodzińska Adrian Lalik Jakub Szumigaj Justyna Jóźwiak Angelika Chmielewska Natalia Elżanowska Klasa IC Julia Chojka Wiktoria Misztela Karolina Sokala Adrian Kacprzak Krystian Kaczorowski Adrian Janiak Dawid Łajszczak Klasa IIB Katarzyna Czarnecka Weronika Zimna Ola Staniszewska Natalia Rutkowska Julia Kołoszczyk Ewelina Pokora Marcin Frontczak Klasa IIIA Zuzanna Brzozowska Magda Sala Weronika Łuczak
Opiekunowie: Ewa Buchowicz, Ewa Zych
20.11.2017
W dniu 13 listopada 2017 roku w ramach obchodów Dnia Niepodległości, odbyły się w naszej szkole zawody strzeleckie „Święto Niepodległości 2017”. Ponad 130 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pod kierunkiem nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 pp. Ewy Buchowicz, Ewy Żebrowskiej-Zych, Macieja Woźniaka oraz Marka Sławińskiego, rywalizowało w konkurencji karabinu pneumatycznego 4,5mm.
Patronat nad zawodami objął Łódzki Związek Strzelectwa Sportowego, który ufundował nagrody dla najlepszych strzelców. Zwycięzcom nagrody wręczał nasz gość, pani Bożena Kuźma, sekretarz Łódzkiego Związku Strzeleckiego oraz wieloletnia Sędzia Klasy Państwowej w strzelectwie sportowym.
Równocześnie podczas zawodów odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli wychowania fizycznego wszystkich typów szkół: „ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2017”-STRZELECTWO SPORTOWE JAKO ALTERNATYWNA FORMA SPĘDZANIA CZASU WOLNEGO. Koordynatorem spotkania z nauczycielami był p. Maciej Matczak – doradca ŁCDNiKP,
„ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2017”
Wyniki:
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
Dziewczęta
III miejsce – Oliwia Czerwińska kl. 1A
V miejsce – Ewelina Pokora kl. 2B
Chłopcy:
III miejsce – Jakub Szumigaj kl. 1B
V miejsce – Mikołaj Mesjasz kl.2B
25.10.2017
W dniach 13-20.10.2017 reprezentacja Widzewa U-17 złożona praktycznie z uczniów klasy I D naszego liceum uczestniczyła w Turnieju Costa Brava Cup rozgrywanym w nadmorskiej miejscowości Malgrat De Mar w Hiszpanii. Nasi panowie doskonale spisali się podczas zawodów – po trzech wygranych i jednym remisie zajęli pierwsze miejsce. W drodze do zwycięstwa pokonali FK Odsherred (2:1), Østvendsyssel (7:0), Spangsbjerg IF (2:0) i zremisowali z Svenstrup S.G.I.F (0:0). W tym ostatnim meczu rzut karny obronił nasz bramkarz Adrian Olejnik. Na listę strzelców wpisali się: Jakub Kmita, Dawid Bors, Janek Sawicki, Alan Mielczarek, Dawid Nieśmiałek, i Jakub Martelus. Ponadto w turnieju wystąpili: Filip Becht, Aleksander Gębski, Daniel Kowalski, Dawid Kwiatkowski, Patryk Tatrocki, Mateusz Tomczak, Mikołaj Ziółkowski.
Trenerem drużyny jest p. Rafał Kołodziejski.W dniach 13-20.10.2017 reprezentacja Widzewa U-17 złożona praktycznie z uczniów klasy I D naszego liceum uczestniczyła w Turnieju Costa Brava Cup rozgrywanym w nadmorskiej miejscowości Malgrat De Mar w Hiszpanii. Nasi panowie doskonale spisali się podczas zawodów – po trzech wygranych i jednym remisie zajęli pierwsze miejsce. W drodze do zwycięstwa pokonali FK Odsherred (2:1), Østvendsyssel (7:0), Spangsbjerg IF (2:0) i zremisowali z Svenstrup S.G.I.F (0:0). W tym ostatnim meczu rzut karny obronił nasz bramkarz Adrian Olejnik. Na listę strzelców wpisali się: Jakub Kmita, Dawid Bors, Janek Sawicki, Alan Mielczarek, Dawid Nieśmiałek, i Jakub Martelus. Ponadto w turnieju wystąpili: Filip Becht, Aleksander Gębski, Daniel Kowalski, Dawid Kwiatkowski, Patryk Tatrocki, Mateusz Tomczak, Mikołaj Ziółkowski.
Trenerem drużyny jest p. Rafał Kołodziejski.
12.10.2017
Nasze uczennice reprezentowały 47 LO podczas zawodów piłki nożnej w ramach upowszechniania kultury fizycznej, które odbyły się na obiekcie klubu sportowego "MKS Metalowiec".
Dziewczęta bardzo dobrze spisały się podczas turnieju eliminacyjnego 28 września zajmując 1 miejsce w swojej grupie i tym samym wywalczyły awans do finału.
Turniej finałowy rozegrany został 2 października. Nasze Licealistki pomimo kłopotów zdrowotnych i odniesionych wcześniej kontuzji pokazały się na boisku z bardzo dobrej strony w gronie najlepszych drużyn, zajmując ostatecznie IV miejsce w Łodzi.
Nasze Liceum reprezentowały:
Justyna Jóźwiak - !B
Natalia Rutkowska – 2B
Aleksandra Staniszewska – 2B
Julia Gabara - 2B
Julia Drabińska – 2B
Aleksandra Wankiewicz – 2B
Katarzyna Czarnecka – 2B
Magdalena Sala – 3A
Karolina Karolik – 3B
Dziękujemy i gratulujemy !
Opiekun zespołu - Waldemar Zapart
09.10.2017
W dniu 02 października 2017r., dziewczęta naszego liceum uczestniczyły w VIII Meetingu na rzecz profilaktyki raka piersi i szyjki macicy. Spotkanie odbyło się w Dużej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi. W programie były wykłady i rozmowy na temat:
1. Chirurgia estetyczna a chirurgia onkologiczna piersi, czyli czy poprawiając wygląd swojego biustu nie narażasz się na nowotwór piersi?– fakty i mity, wykład poprowadziła prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińska - specjalista chirurg, OddziałChirurgii Onkologicznej Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi
2. Rak piersi największym wyzwaniem medycznym XXI wieku–problem ten przedstawiła dr. n.med. Ewa Kalinka-Warzocha, specjalista onkologii klinicznej w Klinice Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi ICZMP
3. Rak szyjki macicy– profilaktyka, metody leczenia – wykład dr n. med. Wojciecha Ordona
4. Wyczułam w piersi guzek i co dalej......? - Anna Leder – rzecznik ŁOW NFZ w Łodzi
Odbyły się również ciekawe rozmowy z Katarzyną Grabowską, aktorką Teatru Powszechnego w Łodzi oraz z kobietami, które pokonały chorobę nowotworowa
Opiekunami naszych dziewcząt były p. Ewa Buchowicz i Ewa Zych
27.09.2017
Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy I B naszego liceum Natalia Kulig uczestnicząc w III edycji Pucharu Polski w Gimnastyce Artystycznej w Katowicach (22-24.09.2017) zdobyła złoty medal w wieloboju, a także dwa złote medale w układach z obręczą i z piłką.
Natalia na co dzień trenująca w naszej szkole w klubie MUKS Widzew, jest zawodniczką kadry narodowej Polski i objęta jest programem przygotowań olimpijskich – Tokio 2020.
18.09.2017
W dniach 11-13 września 2017 roku, w Bydgoszczy, uczennice naszej szkoły: Aleksandra Staniszewska, Katarzyna Czarnecka z klasy 2B i tegoroczna maturzystka Sandra Konieczna, reprezentowały XLVII LO
i Województwo Łódzkie w 56 Finałach Centralnych Zawodów Strzeleckich „O Srebrne Muszkiety - 2017".
W tej trudnej, prawie półtoragodzinnej konkurencji, dziewczęta wywalczyły drużynowo VI miejsce
w kraju w śród zawodniczek bez licencji zawodniczej, wystrzeliwując w sumie. 1602,2 punkty.
A tak prezentowały się wyniki klasyfikacji indywidualnej dziewcząt:
Aleksandra Staniszewska – 549,3 pkt. (13 miejsce)
Sandra Konieczna – 526,5 pkt. (20 miejsce)
Katarzyna Czarnecka - 526,4 pkt. (21 miejsce)
Gratulujemy
ARCHIWUM 2016/2017
29.05.2017
19.05.2017 uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach laboratoryjnych przygotowanych i prowadzonych przez pracowników Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Wszyscy uczestnicy, z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem wykonywali samodzielnie różnorodne doświadczenia. Eksperymentowaniu towarzyszyło wiele emocji wywołanych wybuchami, dymem, ogniem oraz zmieniającymi się w probówkach barwami.
Sławomira Matuszko
26.05.2017
2 maja 2017 r. uczniowie ZSO nr 8 w Łodzi kręcili sceny do filmu w ramach projektu EUFORIA 2. Pomagał nam Pan Grzegorz Habryn, który jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Więcej informacji o projekcie na stronie SAN w Łodzi
tutaj
06.05.2017
Z przyjemnością informuję o sukcesie osiągniętym przez naszych uczniów w międzyszkolnym dyktandzie organizowanym przez Mundurowe Liceum Ogólnokształcące z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
W grupie licealistów II miejsce zajęła ucz. kl.IIA - Kamila Kosmala, a miejsce VI Angelika Dulas z tej samej klasy (opiekun: M. Socha).
Gratulacje.
29.03.2017 Karolina Barylska z klasy II B zwyciężyła w konkursie organizowanym na facebookowym fanpageu przez Wydział Filologiczny UŁ. Laureatka otrzymała od uniwersytetu liczne nagrody rzeczowe, między innymi pendrive 16 GB, torbę płócienną.
20.03.2017 Z przyjemnością informujemy, że w XXVII Seminarium Uczniowsko - Studenckim na Politechnice Łódzkiej pierwsze miejsce w kategorii plakat zdobyła uczennica klasy I A LO Agata Wiśniak za pracę pod tytułem \" Obraz Matki Natury od zarania dziejów do chwili obecnej\" ( opiekun Anna Kruk-Zielińska), a wyróżnienie w kategorii film Mariola Dubiel i Marcela Wypych z kl III A LO za \" Dziennik młodego ekologa\" ( pod opieką Anetty Kowalczyk). Gratulujemy wszystkim naszym pozostałym uczniom, poziom ich prac również był bardzo wysoki, a niedługo można będzie obejrzeć je podczas wystawy na terenie szkoły.Nasi uczniowie w Tv Toya podczas Seminarium. Link:)
11.03.2017 Laureaci konkursu filmowego "Ranczo pożegnanie z tytułem...": I miejsce - Adam Urban (klasa 1c) II miejsce Szymon Ignaczak (klasa IIA) i Patryk Rowiński (klasa IIA) III miejsce: Jakub Kozłowski (klasa 2b) i Weronika Krzyczkowska (klasa 1c)
7.12.2016
Dnia 6 XII w czytelni biblioteki szkolnej odbył się II Konkurs Poezji Wielojęzycznej „Ponad granicami”.
Laureatami zostali:
Recytacja w języku polskim:
I miejsce – Norbert Śmiechowicz kl. III a/G
II miejsce – Artur Brochman kl. III a/G
III miejsce – Wiktoria Pędziwiatr kl. I a/G
Wyróżnienie – Mateusz Iwaszko kl. II a/G
Recytacja poezji obcojęzycznej:
I miejsce – Jakub Siuta kl. III a/G
II miejsce – Igor Ciach kl. I b/G
III miejsce – Dawid Kaźmierski kl. II d/G
Wyróżnienie – Wiktoria Chodasewicz kl. IA/LO
Nagroda publiczności – Tomasz Dankowski kl. IIB/LO
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.
Organizatorzy.
22.11.2016
W dniu 21.11.2016 na Politechnice Łódzkiej odbyła się uroczystość przyznania uczniom szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa stypendium Prezesa Rady Ministrów. Z ogromną przyjemnością informujemy, że wśród wyróżnionych znalazła się uczennica naszego liceum Angelika Dulas z klasy 2 A.
Gratulujemy!
18.10.2016
W roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła brała udział w Programie edukacyjnym Nasza Łódź. Realizacja zadań projektowych dostarczyła uczniom wielu emocji i w ciekawy sposób poszerzyła wiedzę o naszym mieście. Za aktywny udział w projekcie, w październiku 2016 roku uzyskaliśmy certyfikat SZKOŁA PRZYJAZNA ŁODZI oraz wiele cennych pomocy dydaktycznych.
19.09.2016 Film został nakręcony przez uczniów ZSO nr 8 w Łodzi w ramach projektu EUFORIA, realizowanego dzięki środkom unijnym przez Społeczną Akademię Nauk w Łodzi. W trakcie kręcenia filmu korzystaliśmy ze wsparcia Dziekana Szkoły Filmowej w Łodzi Pana Sławomira Kalwinka. Nasza etiuda dotyczy wizyt młodzieży z Izraela w naszej szkole. Film zostanie pokazany w czasie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Salonikach w Grecji DOCS FOR KIDS (październik 2016).
12.06.2017
Dnia 11.06.2017 na Rynku Manufaktury uczennice Weronika Grzegorczyk, Milena Goździk i Aleksandra Wankiewicz reprezentowały nasze liceum na Koncercie Laureatów Festiwali i Konkursów Piosenek Obcojęzycznych organizowanych w regionie łódzkim w ramach II Przeglądu Prezentacji Osiągnięć i Sukcesów projektu edukacyjnego Łódzkie Wielojęzyczne 2016/17. Występ uświetnił pokaz taneczny naszej tegorocznej absolwentki Marioli Dubiel.
12.06.2017
12.06.2017 r. uczniowie 47 LO w Łodzi wraz z panią Moniką Szymczak uczestniczyli w warsztatach fotograficznych w Pałacu Młodzieży w Łodzi. Zajęcia dotyczyły robienia zdjęć obiektom architektonicznym oraz fotografii analogowej. Ponadto uczniowie mogli wykonać samodzielnie sesję w prawdziwym atelier oraz uczestniczyć w procesie tworzenia zdjęć metodą luksografii w profesjonalnej ciemni fotograficznej.
11.06.2017
11 czerwca w Klubie Nauczyciela odbyła się uroczystość wręczenia „Świadectw Oryginalności” – wyróżnień, które już od wielu lat na koniec roku szkolnego przyznaje Klub kreatywnym, pełnym entuzjazmu, przebojowym, otwartym, a także wrażliwym nauczycielom. W tym roku wśród nagrodzonych znalazł się p. Kamil Dyjankiewicz.
10.04.2017
Dnia 5 czerwca w naszej szkole odbyła się debata poświęcona ochronie środowiska.
Rywalizowały ze sobą zespoły LO i gimnazjum w składzie:
- zespół gimnazjum: uczniowie klasy 3a: Łukasz Dresler, Artur Poteraj i Paweł Supernat
- zespół LO: uczniowie klasy IA: Wiktoria Chodasewicz, Paweł Bończyk i Patryk Figura.
Debatę prowadził Norbert Śmiechowicz z 3a.
Zmagania zakończyły się remisem, więc spotkamy się po wakacjach, aby dokończyć rozgrywkę.
10.04.2017
Dnia 5 kwietnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Joanna Cichońską, wzięli udział w ogólnopolskim projekcie z edukacji geograficznej pod hasłem SUROWCE Z KLASĄ.
Organizatorem zajęć dla młodzieży był Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie.
Projekt finansowany był ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Celem akcji było przekazanie fachowej wiedzy geologicznej w bardzo przystępny sposób na temat warunków powstawania, metod wydobycia oraz producentów węgla brunatnego i miedzi.
10.04.2017
Dnia 4 kwietnia 2017 roku uczniowie naszego liceum jak co roku, wraz z opiekunem Joanną Cichońską, wzięli udział w Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Łódzkim Wydziale Nauk Geograficznych.
Klimat jaskiń wróg czy dobroczyńca dla ludzkości ?
Sceneria trylogii Władcy Pierścieni czy Hobbita jako przykład wspaniałych krajobrazów, krystalicznie czystych jezior i rzek, wysokich gór to wszystko i znacznie więcej zobaczymy w relacji z wyprawy do Nowej Zelandii.
Jak zjawiska klimatyczne wpływają na naszą codzienną aktywność- mgły, zamglenia, opady deszczu, pioruny i błyskawice- jak powstają i jak z nimi żyć ???
Poznaliśmy odpowiedzi na powyższe pytania, biorąc udział w wykładach i relacjach z podróży pracowników naukowych UŁ WNG.
08.04.2017
30 marca 2017 to w naszej szkole dzień „Otwartych drzwi”. Dla gości odwiedzających naszą placówkę przygotowaliśmy szereg atrakcji:
• degustacja potraw różnych narodów
• warsztaty i pokazy:
„Igraszki z ogniem”
„Powietrze-życie albo śmierć”
„Spieniony belfer”
„Tajemnice i skarby ziemi”
„Zmysły kuchni”
„ Laboratorium językowe”
„Dwa w jednym”
„Woda- cud natury”
• wystawę plakatów: „Wielcy rewolucjoniści nauki”
• zajęcia sprawnościowe: „Wystrzałowe baloniki” „Kolorowe piłki”
W czasie trwania imprezy, każdy ze zwiedzających mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie
i posłuchać piosenek w wykonaniu naszych uczniów.
W organizację imprezy zaangażowało się wielu nauczycieli i uczniów, bez których przygotowanie i poprowadzenie imprezy nie byłoby możliwe.
Koordynatorzy:
Marta Supernat
Sławomira Matuszko
29.03.2017
Karolina Barylska z klasy II B zwyciężyła w konkursie organizowanym na facebookowym fanpageu przez Wydział Filologiczny UŁ. Laureatka otrzymała od uniwersytetu liczne nagrody rzeczowe, między innymi pendrive 16 GB, torbę płócienną.
27.03.2017
Dnia 24 marca 2017 roku w sali konferencyjnej odbyło się podsumowanie Szkolnego Tygodnia Świadomości Dysleksji w ZSO nr 8, w którym uczestniczyli: p. dyrektor Wojciech Ulatowski, p. dyrektor Marta Supernat, przedstawicielka Polskiego Towarzystwa Dysleksji, p. Anna Balcerska, nauczyciele realizujący projekt: p. Teresa Stępniak, p.Sławomira Matuszko, p. Hanna Karska-Buczek, p.Marta Grzegorczyk, p.Beata Batorowicz-Sebastjańska, p.Kamil Dyjankiewicz, p.Joanna Pawlak, p.Magdalena Pietrzykowska, p.Ewa Krzyczmonik, p.Katarzyna Sławińska, p.Małgorzata Obraniak oraz uczniowie ZS0 nr 8.
Prezentacja multimedialna przybliżyła działania nauczycieli w Szkolnym Tygodniu Świadomości Dysleksji, zostały podsumowane warsztaty, rozstrzygnięto Konkurs Mistrz Ortografii 2017, Konkurs dla Uczniów Dyslektycznych Mistrz Kaligrafii 2017 oraz Konkurs dla Uczniów Dyslektycznych z Języka Angielskiego My Small Victory. Uczniom wręczono dyplomy i upominki. Dyrekcja szkoły oraz nauczyciele otrzymali podziękowania z Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Przedstawicielka Towarzystwa podkreślała, że ZSO nr 8 to szkoła bardzo przyjazna uczniom z dysleksją. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać prace plastyczne, wykonane przez uczniów dyslektycznych w ramach warsztatów na temat Mozaikowe opowieści.
Podczas spotkania nie zabrakło akcentu muzycznego- serdecznie podziękowania dla Adama Sakowskiego z kl.IIA liceum i Miłosza Podkowskiego z klasy IIIa gimnazjum.
Serdecznie podziękowania kierujemy także do Uczniów, Rodziców i wychowawczyni klasy IIId, p. Magdaleny Pietrzykowskiej oraz p. Macieja Woźniaka za pomoc w organizacji uroczystości.
Szkolny zespół do spraw dysleksji.
20.03.2017
Z przyjemnością informujemy, że w XXVII Seminarium Uczniowsko -Studenckim na Politechnice Łódzkiej pierwsze miejsce w kategorii plakat zdobyła uczennica klasy I A LO Agata Wiśniak za pracę pod tytułem \" Obraz Matki Natury od zarania dziejów do chwili obecnej\" ( opiekun Anna Kruk-Zielińska), a wyróżnienie w kategorii film Mariola Dubiel i Marcela Wypych z kl III A LO za \" Dziennik młodego ekologa\" ( pod opieką Anetty Kowalczyk).
Gratulujemy wszystkim naszym pozostałym uczniom, poziom ich prac również był bardzo wysoki, a niedługo można będzie obejrzeć je podczas wystawy na terenie szkoły.
Nasi uczniowie w Tv Toya podczas Seminarium. Link :)
15.03.2017
Dnia 10 marca 2017 r. uczniowie z klas 2 A i 3 A, wraz z panem Kamilem Dyjankiewiczem, uczestniczyli w warsztatach na Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowanych z okazji dni otwartych w tej placówce. Były to:
- "Rosji rozumiem nie pojmiesz" - quiz wiedzy na temat Rosji,
- "Przesądy rosyjskich uczniów" - pogadanka na temat przesądów uczniów w Polsce i w Rosji,
- "Fałszywi przyjaciele tłumacza" - gry i zabawy słowne, w tym kalambury, ze słowami o podobnym brzmieniu lecz innym znaczeniu w języku polskim i rosyjskim.
13.03.2017
Dnia 10 marca 2017 r. uczniowie z klas 2 A i 2 B, uczęszczający na zajęcia z j. polskiego na poziomie rozszerzonym, wraz z panią Moniką Szymczak uczestniczyli w 4 warsztatach na Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowanych z okazji dni otwartych w tej placówce. Były to:
-"Jak się bawić, to po rzymsku!"- antyczne gry i zabawy.
- Teatr w praktyce.
- Dźwiękowa opowieść o Filologicznym.
- Poczuj w sobie siłę lwa- warsztaty z emisji głosu i techniki mówienia.
11.03.2017
Laureaci konkursu filmowego "Ranczo pożegnanie z tytułem...":
I miejsce - Adam Urban (klasa 1c)
II miejsce Szymon Ignaczak (klasa IIA) i Patryk Rowiński (klasa IIA)
III miejsce: Jakub Kozłowski (klasa 2b) i Weronika Krzyczkowska (klasa 1c)
09.03.2017
Dnia 3 marca 2017 roku uczniowie klasy 1 A oraz 2 A i 2 B naszego liceum wraz z opiekunem Joanną Cichońską, wzięli udział w obchodach Dnia Geografa na Uniwersytecie Łódzkim Wydziale Nauk Geograficznych.
Uroczystość odbyła się w nowej auli Collegium Geographicum. W ramach Dnia Geografa wysłuchaliśmy ciekawych prelekcji oraz wrażeń z podróży po urokliwych zakątkach naszej planety.
Poznaliśmy miasta na Jedwabnym Szlaku, dowiedzieliśmy się jak dotrzeć do Jeziora Titicaca oraz dlaczego Australia jest nazywana suchym lądem. W tajniki wiedzy wprowadzili nas nie tylko pracownicy naukowi UŁ WNG ale również studenci Koła Naukowego Geoholicy, którzy zapoznali nas z unikatowymi walorami przyrodniczymi polskiego Podlasia.
20.02.2017
Dnia 17 lutego 2017 r. odbył się Jubileuszowy X Międzyszkolny Turniej Recytatorski Poezja sercu bliska. Dialog poetów. Wzięło w nim udział ponad sześćdziesięcioro uczniów z ośmiu widzewskich szkół podstawowych:
SP 4, SP 12, SP 33, SP 114, SP 141, SP 193, SP 199, SP 205.
Uroczystego otwarcia Turnieju dokonali pan Wojciech Ulatowski oraz pani Marta Supernat - dyrektorzy ZSO nr 8.
Swoją obecnością zaszczycili nas: pani dyrektor Ewa Świdzińska, pan prezes Włodzimierz Zajączkowski oraz pani Ewa Magnuska- przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej im. Stefana Batorego, współorganizatorzy Turnieju.
Z okazji wyjątkowego jubileuszu pan dyrektor Wojciech Ulatowski ufundował pamiątkowe medale dla sponsorów oraz dla szkół uczestniczących w Turnieju, a także urodzinowy tort, na którym zapłonęło dziesięć świeczek. Serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom: pani Teresie Stępniak, pani Hannie Karskiej-Buczek, pani Małgorzacie Obraniak, pani Marcie Grzegorczyk, pani Sławomirze Matuszko, pani Joannie Pawlak, pani Joannie Wiszniewskiej.
Gorąco dziękujemy za wsparcie działań konkursowych: Rodzicom z klas: IIa, IIb i IIIb gimnazjum oraz IA liceum, a także Uczniom z klasy IA, IIA, IIB liceum oraz IIIa i IIIb gimnazjum.
15.01.2017 W dniach 9-13 stycznia gościliśmy w naszej szkole studenta z Chin, Samuela W. Przyjechał on do Łodzi w ramach wymiany studenckiej stowarzyszenia AIESEC. Przeprowadził 25 godzin zajęć warsztatowych z uczniami klas gimnazjalnych (2d,3a,3b,3c) oraz licealnych (IA, IB, IIA, IIB, IIIA, IIIB).Uczniowie zapoznali się ze zwyczajami kultury chińskiej, analizowali talenty Jackie Chana oraz poznali szereg metod integrujących dzięki warsztatom poświęconym teamwork (pracy zespołowej).To był niezapomniany czas; już z niecierpliwością czekamy na kolejne takie spotkanie. N-le j. angielskiego i 74 uczestników warsztatów.
19.12.2016
16.12.2016 r. o godzinach wieczornych w Teatrze Studyjnym w Łodzi uczniowie klas I B, II A, II B wraz z panią Martą Supernat i panią Monika Szymczak obejrzeli spektakl " Diabeł, który...". Sztuka ta nie była nigdy wcześniej wystawiana w Polsce. Reżyser spektaklu Mariusz Grzegorzek stworzył oniryczną atmosferę historii, która łączy w sobie pierwiastki ludzkie i duchowe. Dzięki oszczędnej scenografii, której główny element stanowią zapalone świece, przenosi widzów do mrocznego, pełnego tajemnic domu państwa Prosserów.
„Prosiłem o miłość, a zmusiliście mnie do nienawiści” mówi Huw, (opętany przez diabła?) bohater sztuki Johna Osborne’a, którym w spektaklu jest Maciej Musiałowski. Może to nadwrażliwy poeta? Może chory psychicznie morderca? – mówi reżyser – to najciekawsze w tym tekście – wszystko jest tu ambiwalentne. Wielka Brytania, lata 50-te XX wieku, purytańskie środowisko na prowincji i próba odpowiedzenia na odwieczne pytanie nurtujące człowieka, w jaki sposób rodzi się w nas zło?
18.12.2016
15 grudnia w naszej szkole odbyły się uroczystości upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Klasy I LO przygotowały występ muzyczno-liryczny, a dzięki wsparciu całego szkolnego środowiska - uczniów, rodziców, nauczycieli udało nam się zorganizować wystawę związaną ze stanem wojennym i życiem codziennym w PRL.
Organizatorzy:
Marta Grzegorczyk
Marcin Augustyniak
Bartłomiej Marcińczak
16.12.2016
W minioną sobotę uczniowie wspierający Szkolny Wolontariat:
Zuzanna Kowalczyk
Weronika Krzyczkowska
Paweł Maciejec
Karolina Kamińska
Natalia Łabaziewicz
Kuba Pacześ
Natalia Różańska
Kuba Siuta
Daria Narowska
Sandra Szklarek
Zuzanna Wawrzonowska
wzięli udział w akcji Caritas \"TAK POMAGAM\" i przez cały dzień zbierali żywność w sklepie Biedronka, prosząc ludzi o wsparcie. Poświęcili swój cenny czas, przynosząc na święta radość ubogim rodzinom naszego miasta.
DZIĘKUJEMY =)
1.12.2016
W sobotę (26.XI.b.r.) uczennice naszego liceum Wiktoria Rybus i Kamila Maciejewskaz z kl.IIIB oraz Roksana Rzepecka i Zuzanna Wawrzonowska z kl.IIB LO reprezentowały naszą szkołę w Festiwalu Nauki organizowanym przez SP 199. Uczennice zaprezentowały w sposób doświadczalny temat ,,Czy wiemy, co jemy?”. Wykrywaliśmy skrobię w różnych produktach, szukaliśmy białek, zastanawialiśmy się, jaki kolor ma marchewka. Zobaczyliśmy też, jak działa błonnik w przewodzie pokarmowym, jakie właściwości ma białko jaja kurzego. Na koniec z produktów powszechnie dostępnych Zuzia wyczarowała wybuch wulkanu. Nasze doświadczenia niezwykle zaciekawiły młodych uczestników festiwalu jak ich rodziców. Dziękujemy!
Marta Supernat, Anetta Kowalczyk
27.11.2016
25 XI 2016 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie, którzy przynieśli ukochanego pluszaka mogli zrezygnować z odpowiedzi na lekcji. W akcji wzięła udział Dyrekcja szkoły, co bardzo podobało się młodzieży.
20.11.2016
Od 1999 roku odbywa się w Łodzi Explorer Festival, jedna z najważniejszych tego typu imprez na świecie, na który składają się spotkania ze światowymi indywidualnościami alpinizmu, eksploracji, sportu, sławnymi globtroterami i odkrywcami, wybitnymi fotografikami i twórcami filmów dokumentalnych, zawody sportowe, konkursy, wystawy fotograficzne i warsztaty.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 11 już Wielkiej Lekcji Geografii będącej jedną z części Explorer Festival, którego współorganizatorem jest Uniwersytet Łódzki.
Wiedzę teoretyczną dotyczącą tematu lekcji przekazują uznani wykładowcy z uniwersytetów z Polski, a wykłady ilustrują specjalnymi pokazami multimedialnymi polscy i zagraniczni goście festiwalu.
Tematyka zajęć w tym roku to „Człowiek w ekstremalnym środowisku”. Poznaliśmy warunki życia i krajobraz Alaski, najwyżej wzniesione obszary na Ziemi - fascynujące krajobrazy i zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców oraz eksploratorów, ekstremalne środowisko strefy międzyzwrotnikowej oraz warunki życia w Dolinie Śmierci.
Kolejna Lekcja za rok.
Joanna Cichońska.
16.11.2016
Pani bogusława Kwiatkowska otrzymała nagrodę w konkursie na scenariusz zajęć filmowych związanych z tematem: "Tradycja i przemiany we współczesnym dokumencie".
Serdecznie gratulujemy.
16.11.2016
W dniach 8 -9 listopada w naszej szkole odbyły się Dni Hiszpanii. Organizatorami imprezy byli nauczyciele Joanna Cichońska, Bogusława Kwiatkowska, Joanna Pawlak i Damian Sobusiak.
Zadaniem zespołów klasowych było wykonanie:
1. kwiatów andaluzyjskich.
2. gazetki o Hiszpanii.
3. dekoracji pracowni w barwach Hiszpanii.
Dni Hiszpanii to również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w konkursie „STO PYTAŃ DO…..” który odbył się 27 października.
Oto lista Zwycięzców konkursów :
Klasa 3a gimnazjum laureat najpiękniejszych kwiatów andaluzyjskich
Klasa 3b gimnazjum laureat najciekawszej gazetki.
Klasa 2b i 1a gimnazjum laureat najładniejszej pracowni.
W przedsięwzięciu uczestniczyła klasa IV b ze Szkoły Podstawowej nr 199 oraz Gimnazjum nr 28 z Łodzi.
Młodzież z klasy 2A naszego liceum przygotowała dla naszych Gości warsztaty taneczne pod kierunkiem Bacara Dance Studio oraz pokazy tańców hiszpańskich. Uczniowie naszego gimnazjum przygotowali również koncert piosenek hiszpańskich. Po emocjonujących pokazach klasa 2 A zadbała przygotowała również degustację potraw z Hiszpanii.
15.11.2016
Dnia 28 października wyjechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Uczniowie klas 1A, 1B, 2A, 2B i 3B mieli okazję wziąć udział w ciekawych lekcjach na temat motywów antycznych i biblijnych we wnętrzach Zamku Królewskiego.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wędrówka przez wieki z żydowską kulturą i historią, pomimo że długa w czasie, okazała się emocjonująca i refleksyjna. Nauczyliśmy się również podstaw języka hebrajskiego.
Punktem kulminacyjnym naszej wycieczki był udział w przedstawieniu "Jacek Kaczmarski- lekcja historii". Spektakl, wystawiony przez aktorów Teatru Atheneum, był ciekawym i fascynującym spotkaniem z malarstwem oraz poezją śpiewaną.
Dzień spędzony w Warszawie okazał się pełną wrażeń przygodą z historią.
Opiekunowie: Monika Szymczak, Marta Grzegorczyk i Katarzyna Sławińska.
13.11.2016
Dla uczczenia 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbyły się związane z tym świętem uroczystości. Klasy pierwsze liceum wraz z p. J. Wiszniewską D. Sobusiakiem przygotowały przedstawienie muzyczno-liryczne. W dniu 11 listopada uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Doroty Podkowskiej i p. Marcina Augustyniaka wzięli udział w rajdzie niepodległościowym organizowanym przez PTTP. Trasa liczyła 12 km , obejmowała tereny Nowosolnej i Wiączynia. Rajd zakończyliśmy na cmentarzu wojskowym w Wiączyniu, gdzie wysłuchaliśmy krótkiej opowieści historycznej związanej z tym miejscem i zapaliliśmy symboliczny znicz. Uczniowie klasy II a wraz z opiekunem p. Marcinem Augustyniakiem wzięli udział w konferencji historycznej poświęconej tradycji organizacji niepodległościowych organizowanej przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych i łódzki oddział IPN. W szkole został również przeprowadzony konkurs plastyczny „ Moja niepodległość”. Wszystkim uczestnikom wymienionych przedsięwzięć bardzo dziękujemy za krzewienie idei patriotycznych – D. Podkowska, J. Wiszniewska, M. Augustyniak, D. Sobusiak
31.10.2016
27.10 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu Święto Dyni. Wszystkim uczestnikom oraz organizatorom serdecznie dziękujemy za piękne dyniowe Jack OLanterns oraz smaczne zupy-kremy, babeczki, ciasta i racuchy.
Dyplomy i nagrody dla zwycięzców zostaną wręczone w trakcie najbliższego apelu z okazji Święta Niepodległości.
28.10.2016
25 października to Dzień Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża. W tym roku
miał on wyjątkowy charakter za sprawą jubileuszu Szkolnych Kół Młodzieży
PCK. Na wojewódzkie obchody w Łódzkim magistracie Oddział Okręgowy PCK
zaprosił najaktywniejszych przedstawicieli młodzieży , wyróżniających się
opiekunów kół oraz zasłużonych krwiodawców.
W ZSO nr 8 od początku szkoły istnieje i działa takie Koło PCK, którego
opiekunem nieprzerwanie jest nauczycielka biologii p. Anetta Kowalczyk. Ona
właśnie znalazła się na liście osób wyróżnionych przez Łódzki Odział
Okręgowy PCK i z rąk Kuratora Łódzkiego oraz Wiceprezydenta Miasta
otrzymała Odznakę Honorową PCK.
28.10.2016
Zakończył się szkolny turniej w Counter Strike. Wygrała drużyna z klasy 3b.
I miejsce (skład drużyny)
- Pel Mateusz
- Czech Konrad
- Szeliga Mateusz
- Doniecki Antoni
- Jóźwiak Patryk
II miejsce (skład drużyny)
- Wilczyński Arkadiusz
- Stradza Michał
- Olejniczak Marcin
- Kowalczyk Łukasz
26.10.2016
18 października 2016 roku uczniowie XLVII liceum uczestniczyli w wykładzie na UŁ Wydziale Nauk Geograficznych.
Bogato ilustrowany wykład pt. "Krajobrazy wysp Malezji oraz Filipin", prowadziła Pani dr Lucyna Wachecka-Kotkowska (Katedra Geomorfologii i Paleogeografii, Instytutu Nauk o Ziemi). Prowadząca zabrała nas w podróż m.in. do stolicy Malezji, na wyspę Borneo, przedstawiła niezwykły krajobraz wysp tropikalnych.
Joanna Cichońska opiekun współpracy z WNG UŁ.
17.10.2016
W czwartek – 13 października br. grupa maturzystów realizujących język polski na poziomie rozszerzonym uczestniczyła razem z uczniami II, XXVI i XXXIII LO w bloku zajęć ostatniego dnia cyklicznej imprezy ogólnopolskiej Filmowe Pojedynki.
Bieżąca edycja imprezy - Filmowe Pojedynki IX „Lubimy to, co znamy…”- poświęcona była tematyce seryjności w sztuce filmowej.
Uczniowie klas IIIA i IIIB spotkali się z Mariuszem Jakusem – aktorem teatralnym i filmowym, wykładowcą łódzkiej Filmówki, wysłuchali wykładu dr Natalii Lemann z Uniwersytetu Łódzkiego „Prawo serii- mity, baśnie, toposy i archetypy w literaturze nie tylko fantastycznej” oraz obejrzeli film „Królowa aniołów” w reżyserii M. Grzegorzka – rektora łódzkiej szkoły filmowej, w którym główną, podwójną rolę zagrał M. Jakus.
16.10.2016
Tradycyjne anglosaskie święto Halloween wcale nie musi być dniem duchów,
czarownic czy wampirów. W naszej szkole ogłaszamy Halloween ŚWIĘTEM DYNI.
Z tej okazji dla wszystkich uczniów gimnazjum i liceum ogłaszamy dwa
konkursy.
1. Konkurs plastyczny - przygotowanie lampionu lub innej ozdoby z dyni.
2. Konkurs kulinarny - pyszna potrawa z dyni (zupa, sałatka, ciasto .....).
Zgłoszenia do konkursów przyjmują nauczycielki angielskiego do dnia
21.10.2016.
Rozstrzygnięcie konkursów połączone z degustacją potraw w czwartek 27.10.2016 w czasie długiej przerwy w sali AII12.
Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy.
Beata Batorowicz-Sebastjańska
Joanna Janus
Ewa Krzyczmonik
Katarzyna Sławińska
11.10.2016
10 października 2016 roku XLVII LO w Łodzi otrzymało CERTYFIKAT Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji SZKOŁA PRZYJAZNA UCZNIOM Z DYSLEKSJĄ.
Koordynatorem działań jest pani Hanna Karska-Buczek.
10.10.2016
W najbliższy czwartek (13 X 2016 r.) maturzyści realizujący język polski na poziomie rozszerzonym będą uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Centralny Gabinet Edukacji Filmowej i Kino Charlie, na które składać się będą: spotkanie z aktorem Mariuszem Jakusem, wykład dr Natalii Lemann (UŁ) oraz projekcja filmu w reż. M. Grzegorzka Królowa aniołów.
Opiekunowie Szkolnego DKF-u
B. Kwiatkowska
M. Socha
10.10.2016
W minioną sobotę (8.10) uczestniczyliśmy w rajdzie „Barwy jesieni”. Niestety wyjście na rajd stało pod znakiem zapytania ze względu na prognozy pogody, które zapowiadały od samego rana deszcz. Rankiem przed szkołą stawiła się czwórka zdeterminowanych uczniów, którym nie straszne było zachmurzone niebo. Ruszyliśmy spod szkoły po 9:00, by następnie z ul. Chochoła z opisem w ręku przejść 10 km podziwiając i wsłuchując się w odgłosy przyrody. Na mecie stawiliśmy się przed 12:00. Otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom, odznaki i słodki poczęstunek. Wzięliśmy udział w konkursie na znajomość nazw drzew i krzewów. Nie było łatwo, ale wspólnymi siłami daliśmy radę. W nagrodę otrzymaliśmy kilka ciekawych gadżetów. Bardzo miło spędziliśmy sobotni czas. Nie spadła ani jedna kropla deszczu a nawet wyszło słońce =)
Zapraszamy do wspólnego wędrowania =)
Uczniowie ZSO nr 8
Opiekunowie Koła Turystyczno-Krajoznawczego
Dorota Podkowska
Karolina Wypiorczyk
5.10.2016
W dniach od 19 września do 2 października nasza szkoła brała udział w akcji "Wyślij kartkę do Powstańca", która miała na celu upamiętnienie oraz uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji, a w szczególności uczniom klasy 3a gimnazjum i 1A liceum. Opiekunowie: Marta Grzegorczyk i Marcin Augustyniak.
1.10.2016
W minioną sobotę 24 września uczestniczyliśmy w rajdzie pieszym „Pożegnanie lata”, organizowanym przez PTTK Łódź-Polesie. Przy pięknej pogodzie, 12 km przeszliśmy spacerkiem. Chłopcy z IIIa gimnazjum posługując się otrzymanym opisem i mapą, bezbłędnie nas prowadzili.
Nasze wędrowanie rozpoczęliśmy od krańcówki autobusowej na Janowie. Idąc przez Andrzejów i Bedoń doszliśmy do leśniczówki w Janówce. Na mecie otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom uczestnictwa i znaczki. Organizatorzy przygotowali również słodki poczęstunek oraz gry i zabawy integracyjne. Do Łodzi powróciliśmy pociągiem.
Poznając nowe krajobrazy województwa łódzkiego, w doborowym towarzystwie aktywnie spędziliśmy sobotę. To był dobry czas!!!
Zapraszamy do wspólnego wędrowania =)
Uczniowie ZSO nr 8
Opiekunowie Koła Turystyczno-Krajoznawczego
Dorota Podkowska
Karolina Wypiorczyk
21.06.2017
Dnia 20 czerwca 2017 r. w sali konferencyjnej w obecności Pana Dyrektora Wojciecha Ulatowskiego, Pani Wicedyrektor Marty Supernat oraz Prezesa Łódzkiego Związku Strzelectwa Sportowego Pana Antoniego Kamińskiego, odbyło się uroczyste podsumowanie Szkolnej Ligi Strzeleckiej 2016/2017.
Ponad 200 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pod kierunkiem nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 pp., Ewy Żebrowskiej-Zych, Ewy Buchowicz, Mieczysława Borowieckiego, Macieja Woźniaka i Marka Sławińskiego, rywalizowało podczas 5 rund Szkolnej Ligi Strzeleckiej w konkurencji karabinu pneumatycznego 4,5mm.
Bardzo dobrze wypadli uczniowie XLVII, którzy zajmowali następujące lokaty:
Klasyfikacja indywidualna dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych:
II miejsce – Aleksandra Staniszewska 1B
VI miejsce – Katarzyna Czarnecka 1B
Klasyfikacja indywidualna chłopców szkół ponadgimnazjalnych:
II miejsce – Markov Zoran 2A
IV miejsce – Kacper Wróblewski 2A
Klasyfikacja zespołowa szkół ponadgimnazjalnych
II miejsce – XLVII LO
Zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy, szkoły zostały nagrodzone pucharami.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły!
Mieczysław Borowiecki
Ewa Zych
Ewa Buchowicz
Maciej Woźniak
Marek Sławiński
20.06.2017
Dnia 19 czerwca 2017 roku na strzelnicy KS „Dziesiątka” LOK w Łodzi, odbyło się uroczyste podsumowanie Międzyszkolnej Ligi Strzeleckiej 2016/2017.
Liga składała się z 7 rund, podczas których, zawodnicy rywalizowali między sobą strzelając z karabinu sportowego oraz karabinu pneumatycznego.
W klasyfikacji dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych rewelacyjnie spisały się uczennice klas strzeleckich XLVII LO, które zajęły całe podium.
I miejsce – Katarzyna Czarnecka kl. 1B
II miejsce – Sandra Konieczna kl. 3A
III miejsce – Aleksandra Staniszewska kl. 1B
W klasyfikacji chłopców szkół ponadgimnazjalnych najlepiej wypadł Kacper Wróblewski z kl. 2B, który zajął I miejsce. Mateusz Derach z kl. 2A uplasował się na VI pozycji.
Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie klubu: tutaj
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
Mieczysław Borowiecki
Buchowicz
20.06.2017
Dnia 19 czerwca 2017 roku na strzelnicy KS. Dziesiątka LOK Łódź, odbyło się uroczyste podsumowanie wojewódzkich zawodów strzeleckich „Puchar wiosny 2017”.
Ogromny sukces odnieśli reprezentanci ZSO Nr 8, którzy w klasyfikacji zespołowej zajęli I miejsce.
Wśród zawodników najlepiej strzelających z karabinu sportowego znaleźli się:
- Milena Goździk 1B
- Aleksandra Staniszewska 1B
- Zuzanna Kowalczyk 1c
- Piotr Maciejec 1c
- Kacper Wróblewski 2A
- Dawid Łajszczak 3c
W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt bardzo dobrze wypadła Milena Goździk, która zajęła III miejsce, Aleksandra Staniszewska uplasowała się na VI pozycji.
W klasyfikacji indywidualnej chłopców, II miejsce zajął Piotr Maciejec, który zaliczył wspaniały debiut w zawodach. Na III stopniu podium znalazł się Kacper Wróblewski, a tuż za nim, na IV pozycji uplasował się Dawid Łajszczak.
Doskonale strzelali także trenerzy ZSO Nr 8, którzy w klasyfikacji „Nauczyciele” zajmowali kolejno, II miejsce – Ewa Zych i III miejsce – Maciej Woźniak.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy osiągniętych wyników!
Mieczysław Borowiecki
Ewa Zych
Ewa Buchowicz
Maciej Woźniak
02.06.2017
Dnia 31 maja 2017 r. na strzelnicy w Zespole Szkół Ogólnokształcacych Nr 8 w Łodzi, zostały zorganizowane w ramach upowszechniania kultury fizycznej, zawody w Strzelectwie sportowym szkół ponadgimnazjalnych.
Uczniowie XLVII LO zajęli I oraz III miejsce w klasyfikacji zespołowej.
Naszą szkołę reprezentowali:
- Daria Kacprowicz 1A
- Weronika Śliwańska 1A
- Katarzyna Kozieł 1A
- Agata Matczak 1A
- Tomasz Dankowski 2B
- Paweł Bończyk 1A
- Hubert Doktorski 1A
- Michał Stradza 1A
W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt I miejsce zajęła Daria Kacprowicz, natomiast II miejsce wywalczyła Weronika Śliwańska.
W klasyfikacji indywidualnej chłopców, II miejsce zajął Tomasz Dankowski.
Dziękujemy za udział w zawodach oraz gratulujemy osiągniętych wyników!
Organizatorzy: Mieczysław Borowiecki, Ewa Buchowicz, Maciej Woźniak
25.03.2017
Uczennice klasy IB naszego liceum: Dominika Kołodziejczyk i Ewa Rajkowska brały udział w 1/4 Mistrzostwach Polski Kadetek w siatkówce, który odbył się 9-12.marca 2017r.
w Ostrowcu Świętokrzyskim
W turnieju wraz ze swoją drużyną-MUKS”ABIS-SP64-BUDOWLANI”Łódź,
dziewczęta zajęły I miejsce, a tym samym wywalczyły awans do 1/2 finału Mistrzostw Polski.
Serdecznie gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów
27.02.2017 W dniu 08 lutego 2017 r. odbył się finał Konkursu Wiedzy o Sporcie pod patronatem Małgorzaty Niemczyk, posłanki na Sejm RP. Konkurs został przeprowadzony przez Miejski Szkolny Związek Sportowy w auli Społecznej Akademii Nauk. Wiedza uczestników oceniana była przez jurorów w składzie: Marek Łopiński, Andrzej Skowronek oraz Marek Chojnacki. Uczniowie XLVII LO w klasyfikacji drużynowej zajęli II miejsce w Łodzi i zdobyli srebrne medale. Reprezentacja XLVII LO wystąpiła w składzie: • Klaudia Brzezińska kl. 3A • Angelika Dulas kl.2A • Przemek Krzyżak kl. 3B • Mateusz Grzelec kl. 2A Opiekunem zespołu była pani Ewa Zebrowska-Zych Poza konkursem wystartowali: Ola Stelmarska kl. 2B oraz Patryk Rowiński kl. 2A. Gratulujemy wyników i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły.
6.12.2016
W dniu 29 listopada w kręgielni Sky Bowling, zostały rozegrane Zawody Promujące Kulturę Fizyczną szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych w kręgle.
Świetnie zaprezentowali się nasi gimnazjaliści, którzy zajęli III miejsce i zdobyli puchar.
35 Gimnazjum reprezentowali:
- Aastasiia Prydvorova 3a
- Natalia Kowalska 2c
- Dominika Kujawa 2a
- Martyna Bit 2a
- Nikodem Polatowski 3a
- Jakub Siuta 3a
- Adam Miszczak 3a
- Paweł Supernat 3a
Niestety licealistom nie udało się awansować do finału, ale godnie reprezentowali nasze liceum.
XLVII LO reprezentowali:
- Angelika Dulas - 2A
- Zuzanna Brzozowska - 2A
- Karolina Kmieciak - 2A
- Bartłomiej Kruk - 2A
- Mateusz Derach - 2A
- Kacper Wróblewski - 2B
- Rafał Polakowski - 2B
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Nauczyciele wychowania fizycznego
15.11.2016
W dniu 14 listopada 2016 r., w ramach obchodów Dnia Niepodległości, odbyły się w naszej szkole zawody strzeleckie „Święto Niepodległości 2016”.
Ponad 70 uczniów reprezentujących klasy sportowe ZSO Nr 8 oraz MSMS, rywalizowało indywidualnie w konkurencji karabinu pneumatycznego 4,5mm wyposażonego w zamknięte przyrządy celownicze.
Klasyfikacja końcowa:
Gimnazja:
Dziewczęta
I miejsce - Sandra Szypszak kl. 3c
II miejsce - Aleksandra Laskowska kl. 1c
III miejsce - Zuzanna Kowalczyk kl. 1c
IV miejsce - Jervhenia Okun 3 Gim MSMS
Chłopcy:
I miejsce - Maks Drożdż kl. 3c
II miejsce - Jevgen Slobodian 3 Gim MSMS
III miejsce - Patryk Wasilewski kl. 2a
IV miejsce - Artur Poteraj kl. 3a
Szkoły Ponadgimnazjalne
Dziewczęta
I miejsce - Uliana Dublianytsia 2 LO MSMS
II miejsce - Julia Gabara kl. 1B
III miejsce - Anastasiia Kobryn 1 LO MSMS
IV miejsce - Karolina Kmieciak kl. 2A
Chłopcy:
I miejsce - Oskar Banaszek kl.1B
II miejsce - Vitalii Teisar 3 LO MSMS
III miejsce - Yurii Divnych 3 LO MSMS
IV miejsce - Dmytro Vynohradov 2 LO MSMS
Wyróżnieni zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych rezultatów i życzymy dalszych sukcesów.
Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie internetowej ZSO Nr 8 - strzelectwo Dziękujemy za pomoc w organizacji zawodów uczennicom kl. 1B – Kasi Czarneckiej oraz Oli Staniszewskiej.
Organizatorzy:
Mieczysław Borowiecki
Ewa Zych
Ewa Buchowicz
Maciej Woźniak
Marek Sławiński
28.10.2016
27.10.2016 Uczennice Liceum Ogólnokształcącego: Karolina Kmieciak i Weronika Łuczak z klasy 2A oraz Karolina Karolik i Paulina Płoszańska - 2B,
dzielnie walczyły z obciążeniem narzuconym przez organizatorów i zmęczeniem. Rywalizowały w zawodach promujących kulturę fizyczną,
w konkurencji crossfit dając z siebie wszystko i okazując hart ducha. Nasze koleżanki zdobyły 3 MIEJSCE w Łodzi.
Gratulujemy :)
12.10.2016
W dniach 03 - 05 października odbyła się w naszej szkole I runda Szkolnej Ligi Strzeleckiej.
Prawie 200 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, rywalizowało indywidualnie w konkurencji karabinu pneumatycznego 4,5mm.
Wyniki przedstawione zostały poniżej:
I runda Szkolnej Ligi Strzeleckiej Szkolna Liga Strzelecka - Szkoły Podstawowe
10.10.2016
4 października na obiekcie Miejskiego Klubu Sportowego "Metalowiec - Łódź" odbył się Finał Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych. Nasze Uczennice 47 LO po bardzo dobrym występie w fazie grupowej miały okazję rywalizować na boisku piłkarskim wśród najlepszych drużyn. Poziom zawodów był bardzo wyrównany i o końcowej klasyfikacji decydowały pojedyńcze gole.
Reprezentacja Dziewcząt 47 LO w Finałowym Turnieju zajęła 4 MIEJSCE w Łodzi.
Skład Naszej drużyny stanowiły:
JULIA GABARA
NATALIA RUTKOWSKA
ALEKSANDRA STANISZEWSKA
ZUZANNA BRZOZOWSKA
ANGELIKA DULAS
MAGDALENA SALA
MATYLDA WALENDZIK
KAROLINA KAROLIK
BARBARA ADAMCZEWSKA
KLAUDIA BRZEZIŃSKA
SANDRA KONIECZNA - kapitan zespołu
Gratulacje dla DZIEWCZĄT !!!
Dziękujemy oraz życzymy dalszych sukcesów na międzyszkolnej arenie piłkarskiej !!!
07.09.2016 Tuż po rozpoczęciu roku szkolnego wzięliśmy się do wytężonej pracy promocyjnej. Cztery reprezentantki Naszej szkoły w piłce siatkowej promowały klasy sportowe podczas szóstej edycji Targów Zajęć Pozaszkolnych „ManuTornister" w Łódzkiej Manufakturze. Z pomocą Fundacji Dzieci Łodzi zorganizowaliśmy krótkie zajęcia z siatkówki plażowej. Przeprowadziliśmy rozgrzewkę, kilka konkursów sprawnościowych i mini turniej piłki siatkowej, w którym wzięło udział kilkanaście dzieci z Łódzkich domów dziecka. Rozdaliśmy wiele nagród. Promowaliśmy z dumą Naszą szkołę, klasy sportowe i dyscyplinę w środowisku łódzkim. Sądząc po uśmiechach na twarzach dzieci nasza akcja zakończyła się sukcesem. Pozdrawiamy: Daria Kacprowicz 1A, Julia Jankowska, Roksana Rzepecka i Aleksandra Stelmarska 2B. Opiekun: Maciej Woźniak Organizator: Manufaktura, Fundacja Dzieci Łodzi.